مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی خبر داد

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه چرمشهر تا شهریور سال آینده

۱ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر : 2266
دنیای اقتصاد، نگار مقدسی- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شهرک صنعتی چرمشهر مشهد تا شهریور سال آینده خبر داد.

مسعود مهدی‌زاده مقدم در نشست خبری خود در خصوص وضعیت تصفیه‌خانه چرمشهر، بیان کرد: تصفیه‌خانه چرمشهر در سال 83 افتتاح شد اما عمر مفید آن کم بود. ما سال گذشته پروژه جدیدی را شروع کردیم که قرارداد آن بسته و کلنگ‌زنی شد و هدف آن ارتقاء و توسعه ظرفیت تصفیه‌خانه مبنی بر استانداردهای روز چرم است.

وی با بیان اینکه عملیات ساخت تصفیه‌خانه در حال حاضر به لحاظ فیزیکی ۹۰ درصد پیشرفت دارد، توضیح داد: با بهره برداری از این پروژه، ظرفیت تصفیه فاضلاب در این شهرک از هزار به ۳ هزار مترمکعب خواهد رسید و امیدواریم کار به تعطیلی واحدها نرسد اما اگر واحدها در خصوص تصفیه فاضلاب خود تمکین نکنند، قطعا دستگاه‌های قضایی ورود پیدا می‌کنند. ما به واحدها یک دوره اخطار دادیم و مجددا برای دو مرحله دیگر اخطار خواهیم داد.

مهدی زاده مقدم در خصوص وضعیت شهرکهای صنعتی استان اظهار کرد: در حال حاضر 48 شهرک و ناحیه صنعتی در استان مستقر است؛ ۸۶۰۰ هکتار اراضی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اختیار ما بوده که ۵۴۰۰ هکتار اراضی در فاز عملیاتی است. امروز در سطح استان ۴۱۰۰ قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی داریم که حدود ۲۵۷۰ واحد در آنها در حال بهره‌برداری هستند.

وی در خصوص سهم شرکت شهرک‌های صنعتی از صنعت استان، گفت: حدود ۵۷۰۰ واحد تولیدی با اشتغال 190 هزار نفر در سطح استان وجود دارد. حدود ۴۳ درصد تعداد واحدهای صنعتی در شهرک‌ها مستقرند و 40 درصد اشتغال صنعتی استان در شهرکها و نواحی صنعتی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به ساماندهی صنوف در شهرکها به عنوان یکی از مهمترین نیازمندیهای شهرکهای صنعتی عنوان کرد: ما توانستیم بخشی از صنوف را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اطراف شهر انتقال دهیم. شهرک‌ها نقش خوبی در استفاده بهینه از منابع و امکانات برای صنوف دارند. وظیفه دوم و اساسی ما، تمهید و تسهیل امور صنایع کوچک است.

وی با اشاره به سهم 1.8 درصدی بخش صنعت از مصرف آب در کشور گفت: 14/0 درصد از کل آبی که در استان مصرف می‌شود، مربوط به شهرکهای صنعتی است؛ این درحالیست که به ازای هر هکتار زمینی که به ما داده شده، ۵۴ نفر اشتغال ایجاد کردیم و متوسط کشوری در این زمینه 42 نفر است؛ بر اساس همین آمار، به ازای هر لیتر بر ثانیه آبی که در شهرکها مصرف میشود، ۸۳ نفر اشتغال ایجاد شده در حالی که متوسط کشوری ۵۵ نفر است. به ازای هر مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی که به ما داده شده نیز ۱۱۶ نفر اشتغال ایجاد کردیم و متوسط کشوری ۹۵ نفر است.

مهدی‌زاده مقدم با اشاره به تشکیل کارگروه حمایت از سرمایه گذاریهای مشروع در دستگاه قضایی استان گفت: این کارگروه در جهت حمایت از واحدهای تولیدی و بررسی مسائل و مشکلات تشکیل می‌شود و امروز ۱۱ شهرک صنعتی در کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری فعال هستند.

وی با اشاره به وجود بزرگ‌ترین آزمایشگاه مرجع صنایع غذایی درشهرک صنایع غذایی مشهد گفت: کیفیت این آزمایشگاه در حد خاورمیانه است که با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی ایجاد شده و پیشرفته‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی روز دنیا را دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی در خصوص پروژه‌های دهه فجر، عنوان کرد:  در پروژه‌های دهه فجر ۷ پروژه بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری داریم.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱ بهمن ۱۳۹۷, ۱۱:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها