برای مقابله با بحران آب؛ جمعیت را نزد آب بیاوریم

۲۵ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2265
یکی از راه‌های برون رفت از بحران آب در خراسان رضوی، انتقال آب از دریای عمان است اما هنگامی که سخن از توجیه اقتصادی این طرح می‌شود، نظرات زیادی بیان می‌شود. گفتنی است که این طرح دارای توجیه اقتصادی نیست اما هنگامی که مساله امنیت ملی به میان می‌آید، دیگر توجیه‌پذیر بودن از درجه اهمیت کمتری برخورددار می‌شود. البته ممکن است در طولانی مدت توجیه سیاسی، اجتماعی و امنیتی داشته باشد.

اما حرف ما این است که چرا آب را نزد جمعیت بیاوریم؟ بلکه می‌توان زمینه‌های اشتغال را در کنار سواحل خلیج فارس و دریای عمان ایجاد کرد تا جمعیت به سمت آب برود. اگر جمعیت در کنار آب قرار گیرد، اقتصاد شکوفا خواهد شد؛ اقتصاد کشور دریا پایه می‌شود و تمدن کشور، تمدن دریایی خواهد شد و در نتیجه کشور سود خواهد برد. اما اگر قرار باشد با مخارج صدها هزار میلیارد تومان آب را به مناطق شرق کشور انتقال دهیم، این آب صرف کشاورزی و صنعت نخواهد شد و برای صنعت بسیار محدود است و اگر قیمت‌های جهانی را نیز در نظر بگیریم، صنعت هم گران خواهد شد.

صرفه اقتصادی زمانی است که توسعه به صورت عام برای کشور در نظر گرفته شود و مشاغل و توسعه اقتصادی کشور به سمت دریاها سوق داده شوند. با این اتفاق، شهرهای بزرگ به آب‌ کمتری نیاز خواهند داشت که می‌توان آن را به روش‌های مختلف تامین کرد. جعمیتی که از شهرهای کوچک و روستاها به سمت شهرهای بزرگ همچون تهران، مشهد، اصفهان و... مهاجرت می‌کنند را می‌توان با اقدامات مناسب به سمت دریاها سوق داد و در نهایت آب را به راحتی شیرین کرد و این اتفاق صدها برابر از انتقال آب دریای عمان به مشهد ارزان‌تر خواهد بود.

بازچرخانی آب‌های خاکستری نیز از روش‌هایی است که می‌تواند ما را در گذر از بحران آب کمک کند. این روش باید اجرایی شود؛ همانطور که در مشهد این طرح پیش‌بینی شده و باید انجام شود. استفاده از بازچرخانی آب‌های خاکستری در برخی مناطق مشهد باید در اولویت قرار گیرد. در برخی از مناطق نیز ممکن است این روش صرفه اقتصادی نداشته باشد؛ اما اگر این فاضلاب به داخل زمین‌های شهری و محیط‌های پیرامون برود، ممکن است منجر به تقویت سفره‌‌های زیرزمینی شود. البته این امر نیازمند مطالعه است اما در مجموع بازچرخانی آب به ویژه در صنعت و معدن جزء واجبات است و استفاده از این روش در شهرهایی بزرگ مانند مشهد جزء روش‌های مناسب و مطلوب محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ دی ۱۳۹۷, ۱۰:۱۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها