فعالیت واسطه ای به توریسم سلامت مشهد هم آسیب زد

صابون دلالی به تن گردشگری سلامت

۲۵ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2263
دنیای اقتصاد- دلالی امروز به یکی از بزرگترین معضلات اقتصاد ایران تبدیل شده؛ فعالیتی غیرمولد که به قول تولیدکنندگان، هم سودآوری بیشتری نسبت به بخش تولید دارد و هم با فرار مالیاتی، بهای استفاده خود از امکانات و زیرساختهای کشور را نمی‌پردازد.

ورود دلالان و واسطه‌ها تقریبا به همه بخشهای اقتصادی کشور اتفاق افتاده؛ از خرید و فروش ارز و طلا که امسال ضربات بزرگی به پیکر اقتصاد وارد کرد تا مسکن، خودرو، بازارهای مختلف و... در واقع صابون دلالان تقریبا به تن همه بخشهای اقتصادی کشور خورده است. دلالان با فعالیت واسطه ای خود موجب افزایش هزینه برای خریداران کالا و یا استفاده‌کنندگان از خدمات و کمتر سود بردن تولیدکننده می‌شوند.

اما جالب و البته تلخ است که بدانیم ورود دلالان به حوزه سلامت هم پررنگتر از گذشته شده و آنها اینبار گردشگری سلامت به عنوان یکی از درآمدزاترین بخشهای گردشگری را نشانه رفته‌اند؛ بطوریکه مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دلالان و واسطه های غیرمجاز را مهمترین مشکل گردشگری سلامت در این کلانشهر و استان خراسان رضوی می‌داند.

گردشگری سلامت به گروههای گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم بندی می شود. امروز، ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است و کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه متقاضی استفاده از خدمات و امکانات گردشگری سلامت در ایران هستند. بر اساس برآوردها سالانه افزون بر 200 هزار گردشگر سلامت وارد ایران می شوند و در این میان خراسان رضوی با جاذبه‌ها و ظرفیتهای مختلف در جذب گردشگر سلامت پیشگام است.

افزایش 30 درصدی شمار گردشگران سلامت در مشهد

به گزارش ایرنا، محمد اسماعیل خیامی می‌افزاید: کوتاه کردن دست دلالان از حوزه گردشگری سلامت و ساماندهی فرآیند جذب بیماران از اقداماتی است که امروز از سوی مسئولان در حال انجام است. البته او برخورد جدی با دلالان و واسطه های غیرمجاز در حوزه گردشگری سلامت را نیازمند هماهنگی و همکاری تمام دستگاههای متولی می‌داند.

«بررسی‌ها نشان می‌دهد گردشگران سلامت از 30 کشور جهان در مشهد حضور دارند اما بیشترین گردشگران سلامت به ترتیب از کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.» مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب ادامه می‌دهد: سالانه افزون بر 150 هزار گردشگر سلامت در کلینیکها و مراکز درمانی مشهد پذیرش و درمان می‌شوند. گردشگران خارجی از خدمات مراکز درمانی سرپایی نظیر درمانگاههای تخصصی چشم، درمان ناباروری، زیبایی، پوست، ژنتیک و مراکز جراحی محدود و نیز مراکز تشخیصی مانند رادیولوژی، آزمایشگاه و فیزیولوژی بهره می گیرند. 
وی خاطرنشان می‌کند: گروهی از گردشگران سلامت نیز در بیمارستانهای مشهد از خدمات بستری بهره‌مند می‌شوند که این تعداد از ابتدای امسال تاکنون حدود 10 هزار نفر برآورد شده است. خیامی می‌افزاید: شمار گردشگران سلامت امسال در مشهد نسبت به پارسال 30 درصد بیشتر شده است. وی تعرفه پزشکی گردشگران سلامت را دو برابر اتباع ایرانی در بخش خصوصی عنوان و بیان می‌کند: در بخش دولتی مشروط به استفاده از ظرفیت مازاد تختها، این تعرفه حدود سه برابر است.
مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گوید: هم اکنون 12 بیمارستان در مشهد مجوز نهایی گردشگری سلامت را اخذ کرده‌اند و تعداد دیگری هم در مراحل ارزیابی هستند. همچنین چند مرکز جراحی محدود در مرحله ارزیابی برای دریافت مجوز ایجاد دپارتمان بیماران بین‌الملل(IPD) هستند.
وی اظهار می‌کند: مشهد نسبت به سایر شهرهای کشور در حوزه گردشگری سلامت مطلوبتر شناخته شده است و مهمترین مزیت این شهر وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) است. از سوی دیگر پزشکان و کادر درمانی مجهز و هزینه های اندک درمانی در این زمینه نقش دارند.
خیامی به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای تسهیل امور گردشگری سلامت و ساماندهی و توسعه این صنعت اشاره و عنوان می‌کند: تشکیل کمیته استانی گردشگری سلامت، برنامه ریزی و پیگیری جهت تشکیل جامعه حرفه ای گردشگری سلامت، آموزش دست اندرکاران حوزه گردشگری سلامت در بیمارستانها، برنامه ریزی برای تبلیغات و اطلاع رسانی به بیماران و تشکیل کمیته نظارت و برخورد با مراکز و اشخاص متخلف از جمله این اقدامات هستند.

لزوم ساماندهی دلالی 
اما سرپرست فرمانداری مشهد هم معتقد است برخی به جای تسهیل در روند گردشگری سلامت اتباع خارجی در مشهد، به دلالی روی آورده‌اند.
حیدر خوش نیت می‌گوید: این افراد به عنوان واسطه پس از تبلیغ درمانگری اتباع خارجی در سایتهای اینترنتی و کشاندن آنان به مشهد از آنها مبالغی را مطالبه می‌کنند که بیشتر از قیمت واقعی خدمات درمانی است لذا این موضوع باید ساماندهی شود. وی می‌افزاید: بسیاری از اتباع کشورهای خارجی از جمله عراق برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد سفر می‌کنند و در کنار این سفر می‌توانند از ظرفیتهای گردشگری سلامت در سطح خراسان رضوی نیز استفاده کنند.
سرپرست فرمانداری مشهد اظهار می‌کند: در گردشگری سلامت اتباع خارجی از هتل، امکانات بهداشتی و درمانی و مراکز تفریحی استان استفاده می‌کنند و ما نیز به دنبال توسعه و رونق بهره‌گیری از این ظرفیتها به بهترین شکل هستیم به شرط آنکه حقوق و عوارض شهری، قانونی و درمانی توسط گردشگران پرداخت شود.
وی یادآور می‌شود: با توجه به اهمیت این مقوله استانداری خراسان رضوی در حال ساماندهی گردشگری سلامت است و دستگاههای متولی این موضوع از جمله نظام پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید در ساماندهی مشارکت کنند.
خوش نیت ادامه می‌دهد: ما انتظار نظارت و عملکرد نظام پزشکی برای ساماندهی فعالیت پزشکان و متخصصان در حوزه گردشگری سلامت و جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت در حوزه‌های تخصصی درمانی را داریم.
 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ دی ۱۳۹۷, ۱۰:۱۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها