حرکت با چشمان بسته ما را به سمت بحران آب کشانده است

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2258
سالهاست مساله انتقال آب از دریای عمان به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با بحران کم آبی مطرح شده و مورد بحث است؛ البته بخش اندکی از کشور این کار را انجام داده اند اما مساله اصلی این است که انجام این کار در سراسر شرق کشور دارای توجیه اقتصادی است یا خیر؛ این موضوع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

اما شاید بتوان با تغییر رویکرد و ایجاد اصلاحاتی در نحوه استفاده از منابع آبی خود، این شرایط را تسهیل کرد؛ راهکارهایی چون نحوه مدیریت بهره‌برداری از منابع آبی، توجه به الگوی کشت در کشاورزی و استفاده از روش‌های نوین و مکانیزه آبیاری در کشور شاید بتواند اثرات سریعتری را بر مرتفع ساختن مشکلات ما در این بحران آبی بگذارد.

 مساله بحران آب بالاتر از یک بحران است و در این زمینه چالش بزرگی پیش روی خراسان رضوی است اما به آن توجهی نمی‌شود. ما به دنبال توسعه کشور در راستای بهبود وضعیت زندگی خود هستیم اما در واقع در حال نابود کردن زندگی هستیم تا به توسعه دست پیدا کنیم. در استان ما همزیستی مسالمت‌آمیزی میان تکنولوژی، صنعت، محیط زیست و آب وجود ندارد و در راستای دستیابی به توسعه استان در جهتی حرکت می‌کنیم که منابع آبی خود را در آینده به طور کامل نابود خواهیم کرد؛ همانطور که در روستاهای برخی از شهرهای استان آب از طریق تانکرها تامین می‌شود اما شاهد توسعه صنعت فولاد در آن مناطق هستیم و می‎دانیم که فولاد بیشترین میزان مصرف آب را در میان صنایع کشور به خود اختصاص است.

این مشکلات ناشی از بی‌برنامگی و حرکت با چشمان بسته است که در آینده می‌تواند خطرآفرین باشد؛ اگر با این روند ادامه دهیم، ممکن است برای تامین آب آشامیدنی خود نیز با مشکل مواجه شویم. ما به دنبال این هستیم که خود مردم و سازمانهای مردم نهاد به این زمینه ورود پیدا کنند و بر این مساله واقف شوند تا راهی برای رفع آینده تاریک آب در شرق کشور و به ویژه خراسان رضوی مطالبه کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۲۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها