ضرورت اجرای طرح بازچرخانی فاضلاب خاکستری

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2257
طبق آمار جهانی تا سال 2025 تعداد کشورهایی که از کمبود آب رنج می برند به 30 کشور می رسد که ایران نیز جزو این کشورها خواهد بود، براساس آمارهای رسمی سازمان ملل تا سال 2015 بیش از 700 میلیون نفر در جهان از بحران آب در جهان رنج می‌برند و اگر اقدامی انجام نشود، تا سال 2025 این رقم به 3 میلیارد نفر افزایش پیدا می کند.

مشکل ما در بحث کمبود بارندگی در کشور است؛ میانگین بارندگی سالانه ما در ایران به طور متوسط 250 میلی متر است، البته میزان بارندگی در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده، در حالی که میانگین سالانه بارندگی جهانی 800 میلی متر است.

بر اساس آمارهای سال 1395، 12 کلان شهر کشور از جمله اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، مشهد، قم، قزوین، کرمان، همدان و یزد از بحران کمبود آب رنج می برند و دچار تنش آبی هستند، البته تعداد این کلان شهرها که از بحران مذکور رنج می برند، طی سال های اخیر افزایش نیز داشته است.

طبق استاندارد جهانی هر 20 سال باید مصرف آب در جهان دو برابر شود، در حالیکه این رقم در ایران حدود 5 برابر است، یعنی از سال 1350 تا سال 1390 براساس آمارهای رسمی ثبت شده حدود برداشت آب به ترتیب از حدود 10 میلیارد متر مکعب به 100 میلیارد متر مکعب افزایش یافته، بنابراین آمار مصرف آب در ایران بسیار وحشتناک است.

مصرف آب در بخش کشاورزی حدود 90 درصد است و 10 درصد مصرف هم در بخش آب شرب، آب بهداشتی ساختمان، صنعت و صنعت ساختمان مصرف می‌شود.

براساس این آمار و کمبود منابع آبی نیاز است که ما مصرف آب شرب را مدیریت کنیم، از سوی دیگر آب بهداشتی داخل ساختمان که مصرف می شود، متاسفانه تماما به فاضلاب می رود، در حالی که در جهان این سیستم دیگر به این شکل نیست و آب توسط سیستم هایی بازچرخانی می شود.

ما در ساختمان آب باران داریم که می توان با تصفیه اولیه برای برخی سیستم های داخلی ساختمان از جمله فلاش تانک ها، آن را جمع آوری کرد اما در کشور ما متاسفانه آب موجود در فلاش تانک ها نیز از آب شرب است.

بحث تصفیه آب، انتقال آن و ذخیره سازی اش برای شهروندان حدود 700 تومان به ازای هر متر مکعب هزینه دارد، اما برای دولت 5 تا 6 هزار تومان هزینه بر است، همچنین منابع آبی را نیز کاهش می دهد، بنابراین بازچرخانی فاضلاب سبک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فاضلاب در ساختمان عموما به دو تیپ تقسیم می شود، فاضلاب سنگین یا سیاه که تولید شده در توالت ایرانی و فرنگی است، فاضلاب دیگری هم داریم که در بحث ظرف شویی، روشویی، دوش و لباس شویی استفاده می شود، این فاضلاب که مربوط به روشویی، ظرف شویی و لباس شویی است، به دلیل استفاده از مواد شوینده به آن فاضلاب خاکستری یا سبک گفته می شود که قابلیت بازچرخانی را دارد.

در دنیا سیستم هایی برای بازچرخانی آب وجود دارد، البته هزینه بر بوده، ولی امکان پذیر است و مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در درازمدت صرفه اقتصادی برای مصرف کننده دارد و علاوه بر این سبب حفاظت از منابع آبی برای آیندگان می شود.

ما در ساختمان ها نیاز به بازچرخانی آب داریم، بنابراین، سیاست بر این بود که ساختمان هایی که مجوز و پروانه دارند وارد این حوزه شوند، در حال حاضر بهترین ساختمان هایی که می توانند وارد بازچرخانی آب شوند ساختمان های گروه دال هستند که شامل ساختمان های بالای 10 طبقه و بیش از 5 هزار متر مربع زیربنا در قالب های مختلف مسکونی، اداری و تجاری براساس مقررات ملی نظام مهندسی ساختمان هستند.

به تدریج از ساختمان های گروه دال به گروه جیم و بعد از آن به سایر گروه های مشخص شده ساختمان توسعه داده می شود تا بازچرخانی فاضلاب را انجام شود.

ما طرح بازچرخانی فاضلاب خاکستری را به کمیته بحران آب فرمانداری و شورای اسلامی شهر مشهد پیشنهاد دادیم، فعلا این طرح در ساختمان های گروه دال اجرا خواهد شد تا با بازچرخانی و صرفه جویی در مصرف آب موجبات جلوگیری از بحران کمبود آب در آینده را فراهم کنیم.

کارشناس تاسیسات و عضو علی البدل هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۲۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها