در همایش پتانسیل های صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای شرق آفریقا تاکید شد:

آفریقا، بازار بزرگ فراموش شده

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2256
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- همایش پتانسیل های صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای شرق آفریقا با هدف بررسی زمینه های صادرات به این کشورها با همکاری اتاق بازرگانی در مشهد برگزار شد.

در این همایش که با حضور فعالان اقتصادی حوزه صادرات و خدمات فنی و مهندسی و مسئولان دولتی در هتل پردیسان برگزار شد، ظرفیتهای دریافت خدمات فنی و مهندسی و بازارهای کشورهای شرق افریقا به ویژه کنیا مورد بررسی قرار گرفت. برخی از سخنرانان این همایش به دید از بالا به پایین ایرانیان به مردم افریقا و تصور عقب افتادگی و گرسنگی کشورهای این قاره، به عنوان مانعی بر سر راه تعامل اقتصادی و تلاش برای صدور کالاها و خدمات به ویژه در حوزه فنی و مهندسی اشاره کردند. دیدگاهی که باید عوض شود تا بتوان شاهد تعاملات بیشتر دوجانبه بود.

حسین گیوزاد، رئیس اداره شرق افریقا در وزارت امور خارجه در این همایش به ارتباط سیاسی ایران با 48  کشور افریقایی و وجود 19 سفارتخانه از کشورمان در این قاره و فعالیتهای ایرانیاین از دیرباز در شرق افریقا اشاره و اظهار کرد: از 10-12 سال پیش شاهد این هستیم که صادرات کالای تجاری ایران رشد مستمری به قاره آفریقا دارد و پارسال 110 میلیون دلار صدور کالا به کنیا و 30 میلیون دلار صادرات به کشور سومالی داشته ایم. از نظر تجاری انواع کالاهای ما به آفریقا صادر می شود که عمده آنها کالاهای شیمیایی، قیر، گاز مایع و مواد خوراکی است. وی خاطرنشان کرد: کشور ترکیه که دیرتر از ما در تجارت با آفریقا اقدام کرد، امروز جایگاه بهتری پیدا کرده و ما هم باید بتوانیم روابط توسعه‌ای و صادراتی خود را با این قاره افزایش دهیم.

ظرفیتهای صادرات پذیر کنیا

هادی فرج‌وند، سفیر ایران در کنیا هم که در ارتباطی اینترنتی پیام خود را برای حضار این همایش ارسال کرده بود، از حوزه های راهسازی، سدسازی، ساخت مسکن، ساخت نیروگاههای تولید برق و هتلسازی به عنوان زمینه های صادرات پذیر کشور کنیا در زمینه خدمات فنی و مهندسی نام برد. او گفت: دولت کنیا در دوره قبل خود به مردم وعده داد 10 هزار کیلومتر راهسازی کند و 3 هزار کیلومتر از این قول عملیاتی شد و 7هزار کیلومتر به قوت خود باقی است، بنابراین شرایط خوبی برای سرمایه گذاری و صادرات خدمات فنی و مهندسی در این حوزه وجود دارد. در کنیا ساخت سالانه 200 هزار مسکن مورد نیاز است که ساخت و سازهای فعلی جوابگوی 50هزار مسکن است. در زمینه سدسازی و آبیاری هم پروژه هایی در این کشور در دست اقدام است. همچنین در زمینه خدمات فنی و مهندسی می‌توان به ساخت نیروگاه های برقی، آبی و خورشیدی و... اشاره کرد که در این کشور مدنظر است.

فرج‌وند یادآور شد: در حال حاضر بیشتر توریست هایی که برای درمان به خارج از کنیا سفر می کنند به هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی می روند، اما کشور ما می تواند با هند در این زمینه رقابت کند. در زمینه هتلداری هم چون منبع درآمد اولیه کنیا از صنعت توریسم است، موقعیت خوبی برای هتلسازی ایرانیان و سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد؛ در کنیا برای ساخت هتل، وام و زمین تقریبا مجانی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند.

وی تاکید کرد: ظرف سه سال اخیر صادرات ایران به کنیا 4 برابر شده و زمینه برای صادرات کالا تا مرز 500 میلیون دلار و صدور خدمات فنی و مهندسی تا سقف یک میلیارد دلار امکان پذیر است اما همه اینها نیازمند زیرساختهای مالی است. دولت باید در این زمینه از صادرکننده ایرانی حمایت کند تا برای حضور در کنیا تشویق شوند.

افول جدی صادرات خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی

علی رسولیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز به افول جدی صادرات خدمات فنی و مهندسی استان از سال 91 و با قطع شدن جوایز صادراتی و افزایش تحریم ها و عدم حمایت جدی از سوی دولت اشاره کرد. وی اظهار کرد: سال گذشته بسته حمایت از صادرات ابلاغ شد اما چندان عملیاتی نشد، این بسته امسال هم ابلاغ شده و تسهیلات قابل توجهی در بخش خدمات فنی و مهندسی در آن در نظر گرفته شده است.

راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: با اولویتهای وارداتی که در کنیا مطرح شده، در چند سرفصل مزیتهای قابل صادرات به این کشور را بررسی خواهیم کرد؛ چون این کشورها در حال توسعه و تجربه کسب و کارهای کوچک هستند، توان فنی و مهندسی ما در ساخت ماشین آلات صنعتی یکی از مزیتهای ما برای صادرات به کنیا است. همچنین توانمندی استان ما در حوزه ساختمان و هتلداری و تجارت حوزه گردشگری و گردشگری سلامت، قابل ارسال و فعالیت در کنیا و افریقا و به خصوص عمان هست اما رویه ای برای ثبت صادرات خدمات فنی و مهندسی باید ایجاد شود.

ظرفیت استان از حیث نیروی انسانی

علی اصغر پورفتح الله، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق مشهد نیز یکی از سخنرانان این همایش بود. او گفت: در سال 2015 ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی دنیا 4800 میلیارد دلار بوده و کشور ما در سال 90 بالاترین میزان نقش آفرینی در این زمینه را داشته و 4 میلیارد دلار صادرات به 35 کشور توسط 11 شرکت صورت گرفته است.

وی عضویت 3000 نفر در اتاق بازرگانی استان، 37 هزار نفر در سازمان نظام مهندسی ساختمان، 15 هزار نفر در نظام مهندسی کشاورزی و 5هزار نفر در سازمان نظام مهندسی معدن، در کنار فعالیت حدود 700 شرکت انبوه ساز و 3000 شرکت در زمینه پیمانکاری و مشاوره را نشان دهنده پتانسیل بالای خراسان رضوی در زمینه نیروی انسانی و ارائه خدمات فنی و مهندسی دانست.

 

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۱۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها