دنیای اقتصاد مصوبه الزام ساختمان‌های گروه «د» به اجرای سیستم جداسازی فاضلاب خاکستری را بررسی می کند

طرحی برای نجات آب؟

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2255
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- شورای شهر مشهد روز دوشنبه 26 آذرماه در چهل و پنجمین جلسه علنی خود، لایحه مدیریت مصرف آب و بازچرخانی فاضلاب در ساختمان‌ها را به تصویب رساند، بر‌اساس این لایحه، شهرداری مشهد در تعامل با شرکت‌های آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای، طرحی را کلید زده که با اجرای آن، علاوه‌بر مدیریت مصرف آب با مشارکت شهروندان، فاضلاب خانگی یا به‌اصطلاح آب خاکستری ساختمان‌های گروه «د» (ساختمان‌های بالای ۵ هزار مترمربع و بیشتر از ١٠ طبقه)، هتل‌ها و مراکز تجاری، بازچرخانی و صرف آبیاری فضای سبز معابر فرعی شهر می شود.

 

ماجرا از این قرار است که سرانه استفاده آب مصرفی شهروندان مشهدی بالا است و آمارهای رسمی نشان از برداشت یک میلیارد و 126 میلیون متر مکعبی آب  از دشت مشهد دارد که 24 درصد آن مربوط به آب شرب و مصرفی شهروندان است، بنابراین، مسئولان به فکر چاره افتادند و در راستای مدیریت مصرف آب، در جلسه علنی شورای شهر ساختمان‌های گروه «د» را ملزم به اجرای سیستم جداسازی فاضلاب خاکستری کردند.

البته به گفته معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد، داستان این مصوبه تنها به جلسه علنی شورای شهر مشهد ختم نمی شود، بلکه قبل از مطرح شدن این طرح از سوی این معاونت، به صورت آزمایشی در دو مدرسه و یک مرکز دانشگاهی این پیشنهاد اجرا شده و نتایج خوبی نیز داشته است.

خلیل الله کاظمی در گفتگو با دنیای اقتصاد به سرانه مصرف آب در مشهد اشاره می کند و می افزاید: در حالی 150 تا 200 لیتر آب در این کلان شهر مصرف می شود که سرانه مذکور در جهان به 100 تا 150 لیتر می رسد.

مدیریت مصرف آب در ساختمان های گروه «د» از اهمیت ویژه ای برخوردار است و  اگر این طرح در این ساختمان ها اجرا شود، نتایج خوبی در بخش مصرف درست آب به دنبال خواهد داشت .

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد به نحوه اجرای این طرح نیز اشاره و بیان می کند: بازچرخانی و استفاده از آب ناشی از خروجی سینکهای آشپزخانه و بارندگی ها در این مصوبه مد نظر است تا در نهایت آب بازچرخانی شده بتواند برای آبیاری فضای سبز و موضوعاتی از این دست مورد بهره برداری قرار گیرد.

کاظمی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برآوردی برای بودجه اجرای این طرح صورت گرفته است یا خیر؟ می گوید: اعتباری که برای آزمایش این طرح مورد استفاده قرار گرفت، 80 میلیون تومان بود، اما در اجرای اصلی این طرح نیازی به برآورد بودجه برای شهرداری نیست، زیرا قرار است ساختمان های جدید گروه «د» که ساخت آنها تازه شروع می شود، ملزم به اجرای این مصوبه شوند و کافی است مالکان آنها با خرید وسایلی از جمله کاهنده های آب و قرار دادن آن در سینک های ظرفشویی و روشویی به اجرای طرح  توجه کنند.

شهرداری مشهد 5 میلیون تومان تسهیلات برای مالکانی که قصد دارند در این طرح شرکت کرده و در بازسازی منازل خود از لوازم کاهنده آب استفاده کنند نیز ارائه دهد تا مدیریت مصرف آب در راستای جلوگیری از کمبود منابع آب بیشتر از گذشته مد نظر قرار گرفته و عملیاتی شود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در خیابان‌های فرعی برای آبیاری فضای سبز هنوز ورود جدی پیدا نکرده‌ایم، اضافه می کند: این درختان قبلا از چاه‌های جذبی استفاده می‌کردند که با فراگیر شدن طرح اگو، این روش نیز غیرممکن شد، بنابراین باید به خیابان‌های فرعی نیز ورود کنیم که هزینه سنگینی را می‌طلبد، این هزینه برای هر خیابان فرعی سالانه 5 تا 6 میلیون تومان است و اگر مصوبه بازچرخانی اجرا شود، از خرج این هزینه گزاف نیز جلوگیری می شود.

ضرورت اجرای بازچرخانی آب خاکستری در مشهد

یکی از کارشناسان  اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه تأمین آب شهر مشهد با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 200 هزار نفر ساکن و حدود 30 میلیون نفر زائر در سال با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و بحران آب از دغدغه های مهم و اساسی مسئولان و دستگاه های ذی ربط است، می گوید: در  مدیریت مصرف آب قطعا مصرف کنندگان آب شهری بویژه در بخش  خانگی نقش بسیار مهمی دارند، زیرا قطعا درست مصرف کردن با کم مصرف کردن متفاوت است .

بتول عابدی به این نکته اشاره دارد که استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب شرب که با هزینه گزاف تامین و با مشکلات فراوان در اختیار شهروندان قرار می گیرد از ملزومات استفاده درست از آب شرب است.

در حال حاضر، 70 درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد اجرا شده  و روزانه به‌ طور متوسط 245 هزارمترمکعب معادل 90 میلیون مترمکعب سالانه پساب تولید می شود که بعضا کیفیت بسیار خوبی نیز دارد، از طرف دیگر بازچرخانی فاضلاب به صورت محل یو لوکال و استفاده در فضای سبز شهری نیاز شهرداری در استفاده از آب با کیفیت در فضای سبز شهری را مرتفع می کند.

این کارشناس محیط زیست اضافه می کند: در منازل نیز در صورت تایید دانشگاه علوم پزشکی برای استفاده از فاضلاب خاکستری که بخش عمده و قابل توجه فاضلاب خانگی را تشکیل می دهد، در شستشوی خودرو، فلاش تانک، شستشوی محوطه و ... می‌توان شاهد مدیریت مصرف و بهینه سازی استفاده از آب بود

عابدی با اشاره به اینکه  30 درصد از آب شرب شهر مشهد از منابع آب سطحی و 70 درصد از منابع آب زیرزمینی تامین می شود، بیان می کند: همشهریان باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که  دشت مشهد که آب شرب شهر از آن تامین می شود، دشتی ممنوعه و بحرانی است  و در میانگین درازمدت 88 میلیون متر مکعب کسری مخزن دارد و عدم مصرف درست و بهینه یا عدم بازچرخانی فاضلاب شرکت متولی را مجبور و ملزم به برداشت بیشتر می کند که قطعا به  صلاح شهر نیست، ضمن اینکه اصلاح قیمت آب بها در بهینه سازی مصرف قطعا موثر است.

او اطلاق پساب به فاضلاب تصفیه شده را صحیح تر می داند و متذکر می شود: کیفیت بستگی به این دارد که چه بخشی از فاضلاب مورد تصفیه قرار گیرد، ضمن اینکه استانداردهای سخت گیرانه ای برای تصفیه خانه های لوکال که قرار است خروجی آنها در فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد، تهیه و ابلاغ شده، بنابراین، تصفیه مناسب و رعایت استانداردهای لازم ضرورت دارد.

 

میزان مصرف آب ناشی از اجرای مصوبه هنوز محاسبه نشده است

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آبفای مشهد نیز با ابراز خرسندی نسبت به اجرای این مصوبه در آینده ای نزدیک، می گوید: این مصوبه در راستای کمبود منابع آبی و توجه به مدیریت درست مصرف آب در میان شهروندان قرار است اجرا شود.

سید محمد محمودی هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اجرای این مصوبه تا چه اندازه سبب کاهش میزان مصرف آب در میان شهروندان مشهدی می شود؟ تاکید می کند: میزان مصرف آب ناشی از اجرای مصوبه هنوز محاسبه نشده، زیرا ما منتظر برگزاری کارگروهی با حضور مسئولان شهرداری، اعضای شورای شهر، نظام مهندسی و شرکت آبفای مشهد هستیم تا محاسبه دقیقی را انجام دهیم.

 

10 تا 20 درصد صرفه جویی ناشی از اجرای مصوبه

مدیرعامل جمعیت ناجیان آب، نگاه شورای شهر و شهرداری مشهد به اهمیت مدیریت مصرف آب و بازچرخانی فاضلاب برای آبیاری فضای سبز را مثبت می داند و می گوید: اجرای این مصوبه می تواند حدود 10 تا 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب را به دنبال داشته باشد.

به گفته مهدی جمشیدی، این مصوبه به دلیل هزینه بر و زمان بر بودن ممکن است مورد استقبال شهروندان قرار نگیرد، زیرا آنها باید برای خرید و نصب لوازم کاهنده هزینه کنند.

بازچرخانی آب های خاکستری اتفاق خوبی است، اما نیازمند فرهنگ سازی طولانی مدت است ، این نکته را در حالی مدیرعامل جمعیت ناجیان آب بیان می کند که اعتقاد دارد اگر مسئولان به تکمیل شبکه فاضلاب  شهر و احداث تصفیه خانه هایی که ساخت آنها به تاخیر افتاده توجه کنند، این موضوع می تواند در اجرای خوب مصوبه مدیریت مصرف آب نیز موثر باشد، زیرا سبب می شود 70 تا 80 درصد فاضلاب از این طریق بازچرخانی شده و برای آبیاری در بخش کشاورزی و فضای سبز  مورد استفاده قرار گیرد.

 

مصرف آب در ساختمان های گروه های «د» و «ج» بیشتر است

رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای شهر مشهد هم با بیان اینکه مصرف آب در ساختمان های گروه های «د» و «ج» بیشتر است، می گوید: حدود 800 هزار واحد مسکونی در مشهد وجود دارد که بخش زیادی از آن متراژ کمی دارند و بخشی از جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری حاشیه شهر در این خانه های کوچک زندگی می کنند.

محمدهادی مهدی نیا اضافه می کند: اگر بخواهیم مصوبه مذکور را در خانه های کوچک اجرا کنیم، هم زمان بر بوده و هم هزینه بسیاری به دنبال  دارد و کار سخت می شود، اما در ساختمان های تازه تاسیس یا در حال ساخت گروه های «د» و «ج» اجرای این مصوبه بهتر انجام می شود.

ابتدا این مصوبه در ساختمان های گروه «د» اجرا می شود و در صورتی که گزارش های یکساله از روند اجرای آن مثبت باشد، در ساختمان های گروه «ج» نیز سال آینده عملیاتی می شود، زیرا 2 تا 5 هزار ساختمان در این  گروه  قرار می گیرند که نیازمند اجرای مدیریت مصرف آب هستند.

 

براساس مقررات ملی ساختمان اجباری دراجرای این قانون وجود ندارد

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه قانون بازچرخانی آب خاکستری در مبحث شماره 16 به صورت پیشنهادی مطرح شده است، اما نمی دانم اجباری شدن آن توسط شورای شهر امکان پذیر است یا خیر، می گوید:  براساس مقررات ملی ساختمان اجباری دراجرای این قانون وجود ندارد و تنها به این موضوع توصیه شده است

اردشیر فرشیدیان فر فاضلاب را به  دو بخش سبک و سنگین تقسیم می کند و می افزاید: براساس پیشنهاد مطرح شده در مبحث 16 فاضلاب نوع سبک باید بازچرخانی شود و اجرای آن کار بسیار پسندیده ای است که مسلما هزینه هایی را هم دربردارد، زیرا باید لوله گذاری فاضلاب در ساختمان جدا شود تا آب ناشی از جمع شدن در سینک های ظرفشویی و روشویی و دوش ها بتواند در مخزنی جمع آوری شده و به جریان بازچرخانی آب خاکستری بپیوندد و محل مصرف آنها آب فلاش تانک ها باشد و در صورت ضدعفونی برای آبیاری فضای سبز مناسب است، البته این موضوع برای بیمارستان ها توصیه نمی شود.

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۰۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها