کمیسیونهای تخصصی اتاق بازرگانی چه نقشی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کنند؟

پلی میان فعالان اقتصادی و دستگاههای اجرایی

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2253
دنیای اقتصاد- اتاق بازرگانی از طریق 10 کمیسیون تخصصی خود ارتباط مستقیمی با اعضا برقرار میکند و اعضا از این طریق می توانند مسائل و مشکلات و دغدغه‌های خود را به اتاق منتقل کنند.

در کمیسیون‌های اتاق مشهد از جمله کمیسیون‏های تجارت، گردشگری و خدمات، حقوقی و قضایی، حمل‏ونقل و ترانزیت، صنعت، کشاورزی و آب، صدور خدمات فنی مهندسی، بهبود محیط کسب و کار، معدن و صنایع معدنی و سرمایه گذاری و تأمین مالی، اعضا علاوه بر حوزه تخصصی خود مسائل عمومی اقتصاد کشور و موضوعات بین‌المللی را مورد بررسی، نقد و تحلیل قرار داده و در شکل‏دهی نظرات اتاق بازرگانی به عنوان مشاور سه قوه نقش مؤثری دارند. این نکته نظرات به صورت گزارش، نقد، پیشنهاد و تحلیل از طریق هیأت رئیسه اتاق در اختیار سایر نهادها قرار می‏گیرد. همچنین خروجی کمیسیونها از طریق دبیرخانه شورای گفتگو و با انجام کار کارشناسی عمیق تر در این شورا برای عملیاتی شدن به دستگاه های اجرایی استان منتقل می شود.

در تعریف کمیسیون­ها میتوان گفت آنها سنگ­بنای فکری و مشورتی اتاق بازرگانی هستند که سیاست­های این تشکل را برای فراهم کردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور و استان فرموله می­کنند و برنامه­ها و قوانین اقتصادی را که بر حوزه مربوط به کمیسیون تأثیر می­گذارند، موشکافی و مواضع بخش خصوصی را تهیه می­کنند.

یاسر مهرآور، رئیس امور هماهنگی کمیسیونهای تخصصی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی است. او در گفتگو با خبرنگار ما به بررسی و ارائه نظر مشورتی درباره مسائل اقتصادی استان و کشور در امور مربوط به کمیسیون، شناسایی و گردآوری کلیه آمار و اطلاعات تخصصی حوزه فعالیت کمیسیون، برگزاری سمینارها، کنفرانس­ها و جلسات تخصصی در چارچوب سیاست­های اتاق، احصاء و بررسی مسائل و مشکلات اعضاء و فعالان اقتصادی در امور مربوط به کمیسیون و بررسی موارد پیشنهادی و ارجاعی هیأت رئیسه اتاق و اعضای کمیسیون به عنوان وظایف کمیسیون‏های تخصصی– مشورتی اتاق اشاره میکند.

مهرآور درباره تغییرات کمیسیونهای اتاق مشهد در سالهای اخیر میگوید: در سالهای اخیر و به خصوص از ابتدای مهرماه 1394 که زمان شروع به کار جلسات کمیسیونها در دوره هشتم هیأت نمایندگان بوده، پیشرفتهای چشمگیری در فعالیت آنها ایجاد شده است؛ در این سالها شاهد ارتقاء جایگاه کمیسیون‏های اتاق در مراکز سیاست‏گذاری، تصمیم‏گیری و تصمیم‏سازی در سطح استان بوده ایم، در حال حاضر کمیسیونها نقش پل ارتباطی تخصصی بین اتاق و اعضا و ذینفعان خود را دارند. ارتباط موثر و همکاری کمیسیون‏ها با دبیرخانه شورای گفتگو، شورای پژوهشی و مرکز آموزش اتاق از دیگر اتفاقات مثبتی است که در طی سالهای اخیر باعث کارآمدتر شدن خروجی های کمیسیونها شده است.

وی می‌افزاید: یکی دیگر از اقدامات مثبت کمیسیونها  ایجاد بدنه کارشناسی با حضور اعضا و ذینفعان در قالب کمیته‏های تخصصی است. در حال حاضر همه کمیسیونهای تخصصی اتاق انجام کار کارشناسی در خصوص موضوعات مرتبط با خود را در کمیته های تخصصی پیگیری می کنند. ایجاد ارتباط موثر بین برخی از کمیسیون‏های اتاق مشهد و اتاق ایران نیز به اثربخش شدن کمیسیونها کمک شایانی کرده است که این ارتباط خود باعث انتقال موضوعات به اتاق ایران می شود و پیگیری این موضوعات در سطح ملی را امکان پذیر می‌کند.

رئیس امور هماهنگی کمیسیونهای تخصصی اتاق مشهد درباره برنامه ریزی برای جلوگیری از موازی‏کاری کمیسیونها اظهار میکند: همه کمیسیونها در ابتدای هر سال اولویت‏های کاری خود را به دبیرخانه امور هماهنگی کمیسیونهای تخصصی اتاق ارائه می کنند. در سالهای اخیر در خصوص همه موضوعات و دستورکارهای جلسات کمیسیونها، گزارشات کارشناسی ارائه می شود و موضوعات به صورت خام در جلسات کمیسیونها مطرح نمیشود که این خود باعث شده تا مصوبات کمیسیونها دقیق تر، کارشناسی شده و هدفمند باشد.  

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها