رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی:

سهم 100 میلیاردی بافت‌‍‌های فرسوده استان و مشهد از بودجه 98

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2252
دنیای اقتصاد، سارا نیکان- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: میزان سهم تخصیصی از بودجه سال 98 برای بافت فرسوده استان و مشهد برابر با 100 میلیارد تومان است.

رضا جمشیدی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص سهم اعتبارات استانی بودجه سال 98 اظهار می‌کند: سهم اعتبارات استانی از بودجه 98 در بخش عمرانی 4.7 درصد است؛ این سهم مشابه سال گذشته است. سهم اعتبارات استانی از 3 درصد نفت و گاز همانند سال گذشته 5.7 درصد اما اعتبارات درصدی ارزش افزوده از 5.1 درصد سال گذشته به 4.7 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه می‌دهد: سهم اعتبارات استانی از قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در سال 97 و 98 برابر با 4.8 درصد است؛ در نتیجه سهم نسبی استان تغییری نکرده اما با توجه به وضعیت پراکندگی در استان، وسعت، جمعیت، تعدد شهرستانها، مرزی بودن استان و زائر پذیر بودن ما متناسب با شاخصه‌های توسعه استان نیست و نیاز به افزایش دارد. البته اقداماتی در گذشته انجام شده و در دست پیگیری است. امیدواریم که این اقدامات منجر به افزایش سطح سهم نسبی اعتبارات استان شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در خصوص سهم اعتبارات استانی از بودجه زیارت می‌گوید: سال 96 ردیف بودجه زیارت در استان نداشتیم اما بودجه 15 میلیارد تومانی زیارت سال 97 تاکنون ابلاغ نشده و البته این میزان از بودجه تنها مختصص استان ما نیست بلکه شامل سه استان خراسان رضوی، فارس و قم است. همچنین اگر کل این بودجه به تنها به خراسان رضوی ابلاغ شود، بازهم مشکلات مشهد را چندان مرتفع نمی‌کند.

جمشیدی در خصوص سهم اعتبارات استان از بودجه زیارت در سال 98 عنوان می‌کند: دولت بودجه زیارت سال آینده هم 15 میلیارد تومان برای سه شهر مشهد، قم و شیراز پیش‌‌بینی کرده  با این تفاوت که در قسمت دوم بودجه درنظر گرفته شده است؛ در سال 98 دو قسمت سقف بودجه داریم که اولین سقف آن احتمال محقق شدن آن بیشتر است و سقف دومی که اگر منابع خاصی روی دهد، مصارف ان نیز انجام خواهد شد.

وی می‌افزاید: درنتیجه 15 میلیارد تومان سهم از بودجه زیارت در قسمت دوم بودجه درنظر گرفته شده که احتمال اینکه این بودجه محقق نشود، وجود دارد و یا حداقل به اندازه‌ای که اگر در قسمت اول بودجه منظور می‌شد، به محقق یافتن آن اطمینان بیشتری بود که بدین صورت نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه بودجه سال 97 استان و مشهد برای بافت فرسوده و حاشیه شهرهای کلانشهرها و شهرهای مذهبی  130 میلیارد تومان بود، خاطرنشان می‌کند:  تاکنون 21 میلیارد تومان از 30 میلیارد تومان مربوط به مشهد ابلاغ شده است.

جمشیدی می‌گوید: برای سال 98 دولت این دو ردیف را در جهت تجمیع ردیف‌های متفرقه ادغام کرده و تنها یک ردیف از سهم بودجه به عنوان بهسازی حاشیه شهرها و بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه کلانشهرهای مذهبی داریم که برای سال 98 برابر با 100 میلیارد تومان است. اما در حال پیگیری هستیم که سهم مشهد را جداسازی کنیم تا سهم این شهر را در ردیفی مستقل داشته باشیم.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۰:۵۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها