نماینده بهیاران وابسته به مجمع نمایندگان بهیاری خراسان رضوی از دردهای این قشر می‌گوید

نامهربانی با بهیاران

۱۷ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2251
دنیای اقتصاد- نماینده بهیاران وابسته به مجمع نمایندگان بهیاری خراسان رضوی از درد هزاران نفری می‌گوید که با هزاران امید و آرزو و برای تامین معیشت زندگی خود و خانواده‌‌هایشان، پولی را برای شرکت در «طرح بهیاری» تهیه کردند و در دروه‌های آموزشی این طرح شرکت کردند اما تنها روزنه امید آنها با برخی از اقدامات از سوی نظام پرستاری از بین رفت.

مسعود زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره این طرح و فراز و نشیب‌هایش می‌گوید: طرحی در سال 93 در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان «طرح تحول سلامت» کلید خورد که در سال 94 به اجرا درآمد. البته این طرح با عنوان بهیاری یکساله یا همان کمک پرستاری یکساله مطرح شد. وی ادامه می‌دهد: در ابتدا، برای اجرای طرح بهیاری یکساله نظام پرستاری، دریافت مبلغ 5 میلیون و 600 هزار تومان از هر متقاضی پیشنهاد شد اما این مبلغ از سوی وزارت کشور پذیرفته نشد و در نهایت، مبلغ 3 میلیون و 600 هزار تومان تصویب شد. اما با انصراف نظام پرستاری از اجرای طرح، چهار نهاد اجرایی دیگر شامل انجمن پرستاری، جهاد دانشگاهی، تعاون سلامت و مرکز آپنای اصفهان پیش قدم شدند تا بتوانند کمبود نیروی پرستاری را از این طریق در بیمارستان‌ها تامین کنند.

زمانی اظهار می‌کند: مدتی از اجرایی شدن این طرح نگذشته بود که نظام پرستاری، خود را از این طرح کنار کشید، اما با جوسازی منجر شد که دانشجویان پرستاری در خصوص این طرح دست به اعتراض بزنند؛ درنهایت تمام مفاد این طرح تغییرات بنیادی پیدا کرد. این تغییرات از روپوش سفید گرفته تا شرح وظیفه بود.

وی می‌افزاید: از طرفی قرار بود که 14 هزار نفر آموزش‌های لازم را فراگیرند و 10 هزار نفر نیز جذب شوند اما تاکنون از 22 هزار نفری که آموزش دیده‌اند، تنها 700 را جذب کردند و در خراسان رضوی قرار بوده که علوم پزشکی مشهد از 700 نفر آموزش دیده، 45 نفر را به کار گیرد اما هنوز این افراد در بیمارستان‌ها مشغول به کار نشدند؛ در حالی که مصاحبه کاری خود را انجام دادند و سه و یا چهار ماه است که در انتظار هستند.

نماینده بهیاران وابسته به مجمع نمایندگان بهیاری خراسان رضوی اضافه می‌کند: ما خواهان ایجاد یک انجمن هستیم تا بتوانیم پیگیر مشکلات بهیاران خود باشیم زیرا این انجمن‌ها در سراسر کشور فعال هستند و از حقوق اعضای خود حمایت می‌کنند. برخی از افراد به امید آنکه بتوانند معیشت زندگی خود را تامین کنند، برای آموزش در این دوره‌های بهیاری فرش زیر پای خود را فروخته‌اند اما با اتفاقات اخیر، تحمل شرایط سخت شده است.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۷ دی ۱۳۹۷, ۱۰:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها