ضرورت توجه به رفع مشکلات تامین آب در منطقه سنگان خواف

۳ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2243
منطقه سنگان خواف در کشور به دلیل اهمیت تولیدات مربوط به سنگ آهن و فرآوری آن به محصولاتی همچون کنستانتره و گندله معمولا به عنوان عسلویه دوم در ایران معرفی می شود.

در منطقه سنگان خواف علاوه بر فعالیت یک مجتمع دولتی سنگ آهن، تعدادی شرکت که به فرآوری این محصول مشغول هستند نیز وجود دارد که مجموع این ها در فعالیت های خود نیاز شدیدی به تامین آب دارند.

تامین آب در این منطقه با توجه به کمبود منابع آبی و برخورداری از اقلیم خشک به یکی از دغدغه‌های مهم فعالان صنعت تبدیل شده است؛ آب در کنار برق، گاز، جاده و حمل و نقل به عنوان زیرساخت های اصلی صنعت محسوب می‌شود، اما موارد دیگر را می توان ایجاد کرد و تامین آب به راحتی صورت نمی گیرد.

در این راستا، جلسات مختلفی برگزار شده و راهکارهای بسیاری مورد توجه مسئولان قرار گرفته است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود؛ نخستین راهکار استفاده از آب شور شهرستان‌های تربت حیدریه و رشتخوار است، این دو شهرستان اگرچه از سنگان کمی فاصله دارند اما امکان استفاده از آب شور خود را برای کشاورزی ندارند، بنابراین شاید بتوان از طریق تصفیه آب شور، آب مورد نیاز سنگان خواف را تامین کرد.

دومین راهکار، تامین آب از طریق محل صرفه‌جویی در آبیاری کشاورزی است، در این راستا چند سالی است که با مکانیزه شدن آب در آبیاری کشاورزی، می توان بخشی را صرفه‌جویی کرد، البته برای این راهکار به موضوعاتی همچون کم بودن مصرف آب در صنعت نسبت به کشاورزی نیز اشاره شده است.

سومین راهکار، انتقال آب از دریای خزر یا عمان است که این پروژه بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر بوده و نیازمند مطالعات گسترده است، گرچه براساس نظرات ارائه شده از سوی کارشناسان استانداری، بخش زیادی از مطالعات آن انجام شده و براساس شنیده‌ها این پروژه تا سال 1407 اجرایی می شود.

آخرین راهکار مورد نظر تصفیه پساب های آب در شهرستان‌هایی از جمله تایباد، خواف، تربت حیدریه و... است که در صورت اجرا شاید بتواند بخشی از مشکل تامین آب منطقه سنگان را رفع کند.

 با توجه به اینکه در منطقه سنگان، قرار است 5 واحد فرآوری مواد معدنی فعال شود که تاکنون 2 واحد آن فعالیت خود را شروع کرده است، نیاز شدید به آب بیشتر از گذشته احساس می شود و رفع مشکل این زیرساخت اساسی باید مورد توجه بیشتر مسئولان قرار بگیرد.

در پایان باید به این نکته اشاره داشت که اقداماتی از جمله فرآوری سنگ آهن نسبت به استخراج آن نیاز بیشتری به آب دارد و قبل از شروع ساخت یا فعالیت هر واحد فرآوری، باید به نحوه تامین آب آن توجه داشت.

رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۵۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها