مرکز پایش تجارت الکترونیک ایران اعلام کرد

رتبه دوم کسب و کار اینترنتی کشور برای خراسان رضوی

۳ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2242
دنیای اقتصاد- استان خراسان رضوی با راه اندازی ۳۲۳۱ کسب وکار اینترنتی رتبه دوم کشوری را بعد از تهران به خود اختصاص داده است.

حمیدرضا روحبخش، مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خراسان رضوی در این خصوص می‌گوید: براساس آخرین اسناد منتشره از مطالعه جامع کسب وکارهای اینترنتی توسط مرکز پایش تجارت الکترونیک ایران بر روی 42 هزار کسب وکار اینترنتی که از ابتدای فعالیت مرکز توسعه تجارت الکترونیک تا انتهای شهریور 97 نماد اعتماد دریافت کرده‌اند، خراسان رضوی با راه اندازی 3231 کسب وکار اینترنتی در جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی اظهار می‌کند: اکوسیستم کسب و کارهای آنلاین و استارت آپ ها در استان در سالهای اخیر تغییرات زیادی را شاهد بوده است؛ پس از تعریف طرح توسعه کسب وکار و اشتغال پایدار (تکاپو) در رسته فناوری اطلاعات از سال 96، پیرو هم‌افزایی انجام شده و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حوزه رونق کسب وکارهای آنلاین و حمایتهای بخش دولتی در استان رشد نسبی خوبی داشته است.
روحبخش می‌افزاید: فقط در سال قبل حدود 2200 کسب وکار اینترنتی ثبت شده در استان داشتیم و از سال قبل تاکنون 1000 کسب وکار اینترنتی جدید ایجاد شده است.
وی ادامه می‌دهد: بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاران و هلدینگ‌های اکوسیستم کسب وکارهای آنلاین و استارت آپها در ایران در سه دسته رتبه‌بندی شده‌اند که یکی از سرمایه‌‎گذران بومی استان در جایگاه نخست این رتبه‌بندی قرار دارد؛ این امر بیانگر توجه جدی بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران و هلدینگ‌های بومی استان به بازارهای جدید است.
مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خاطرنشان می‌کند: در شهریور ماه سال جاری حدود 65 میلیون تراکنش آنلاین انجام شده و نمودار تعداد تراکنشهای ماهیانه با شیب نسبتا تند در حال رشد است و از ابتدای سال جاری تا کنون حدود  336 میلیون تراکنش با مبلغ حدود 75 هزار میلیارد تومان (به غیر از پرداخت قبض و خرید شارژ اینترنتی) انجام شده است .
وی معتقد است شیب تند این نمودار نشان دهنده اعتماد مردمی و فرهنگ سازی خوب انجام شده در راستای استفاده مردم از سرویسها و خدمات آنلاین ارائه شده از سوی کسب وکارهای اینترنتی است.

 

حمایتهای دولتی و تمرکز منابع برای استارتاپهای مرکز

اما براساس گزارش مجموعه ECM به عنوان مرجع تخصصی گزارش‌های تحلیلی بازار کسب و کارهای آنلاین و استارت آپ‌های ایران، استان تهران با 19 هزار و 32 کسب و کار اینترنتی رتبه اول کشور و خراسان رضوی با 3231 کسب و کار اینترنتی رتبه دوم را در اختیار دارند؛ پس از خراسان، اصفهان و فارس در رتبه‌های بعدی هستند.

از سیدحسن هاشمی، موسس هلدینگ گرین وب که طبق لیست منتشر شده، در میان شرکتهای رده اول کسب و کارهای آنلاین و استارتاپهای ایران قرار دارد، درباره دلیل تفاوت چشمگیر تعداد کسب و کارهای اینترنتی در تهران و خراسان رضوی می‌پرسیم، او به دنیای اقتصاد می‌گوید: با بررسی وضعیت منابع کشور می‌بینیم که عمده امکانات در تهران است و تمرکز مسئولان در دولت و وزارتخانه هم بیشتر بر استارتاپهای پایتخت است. به همین دلیل شهرها و استانهایی که اطراف تهران هستند؛ مثل گیلان و مازندران با وجود پتانسیل خوبی که دارند، تحت الشعاع تهران هستند و بیشتر سرمایه گذاران این استانها به پایتخت میروند. همانطور که بسیاری از استارتاپهای خراسانی به تهران کوچ کرده‌اند.

وی تصریح میکند: در حال حاضر برای اخذ یک مجوز استارتاپی و کسب و کار اینترنتی در شهرستانها ممکن است ماهها طول بکشد تا کارشناس از تهران برای بازدید بیاید و مجوز صادر شود حال آنکه این موضوع در تهران ظرف چند روز انجام می‌شود.

هاشمی می‌افزاید: به تازگی اعلام کرده‌اند، بازدیدهای کارشناسان از طریق ویدئو کنفرانسی صورت بگیرد تا نیاز به حضور آنها در شهرستانها نباشد، این درحالیست که برای صدور مجوز، باید محل شرکت، امکانات، پرسنل و... از نزدیک مشاهده شود. از طرفی، مسئولان مرکزنشین، حاضر نیستند بدنه کارشناسی این موضوع را به استانها و شهرستانها واگذار کنند؛ همه این عوامل باعث اختلاف چشمگیر تهران با دیگر استانها در تعداد استارتاپها شده است.

وی درباره وضعیت استارتاپها و شتاب دهنده‌های خراسان رضوی می‌گوید: استان ما در حوزه آموزش منابع انسانی پیشرفت خیلی خوبی داشته و فاصله مسافت استان با تهران باعث شده، پایتخت نشین‌ها نتوانند نیروهای نخبه شهرستان را به راحتی جذب کنند و تمرکز نیروهای نخبه در استان باعث رشد خراسان در این زمینه شده است.

موسس هلدینگ گرین وب با اشاره به فعالیت 6 شتاب دهنده در استان خراسان رضوی اظهار می‌کند: از این  شتاب دهنده‌ها دو شرکت متعلق به بخش خصوصی و مابقی دانشگاهی و یا وابسته به ارگانها هستند. تلاش شتاب دهنده‌ها این است که انتقال دانش در استان برای استارتاپهایی که با جرقه‌ها و ایده‌های جدید ظهور می‌کنند، به درستی صورت بگیرد. این ظرفیت اگر به درستی هدایت نشود، به هرز می‌رود و می‌سوزد. استارتاپهای نوپا نهال جوانی هستند که باید به درستی هرس و رسیدگی شوند تا به خوبی شکل بگیرند.

وی به برخی از استارتاپ‌های موفق خراسانی اشاره و عنوان می‌کند: نرم افزار باد صبا که بیشترین نصب اپلیکیشن در کشور را دارد، از این استان است؛ نرم افزار نشان نیز که در حال رقابت با WAZE  است و سیستم ترافیک کشور را در اختیار دارد، از خراسان رضوی برخواسته است. تاچسی نرم افزار تاکسی اینترنتی است که در رقابت با اسنپ به خوبی فعالیت می‌کند، پیام‌رسان گپ که یکی از دو پیام‌رسان کشور است و مجموعه گرین وب که در حوزه تخصصی توانسته حرفی برای گفتن داشته باشد و... از مجموعه‌های موفق استارتاپی و کسب و کار آنلاین خراسانی به شمار می‌روند.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها