دنیای اقتصاد مشکلات و ظرفیت های سنگ آهن خواف را بررسی می کند

غفلت از بزرگترین سرمایه معدنی شرق کشور

۳ دی ۱۳۹۷ کد خبر : 2241
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- «شرق کشور» درآمدزاترین نقطه کشور بعد از عسلویه در بخش معدنی است و معدن سنگ آهن سنگان یکی از 10 معدن بزرگ دنیا به شمار می رود.

 

معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تنی یکی از 10 حوزه بزرگ استخراج سنگ آهن در جهان است، این معادن تامین کننده خوراک اولیه برای تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندله و 5 میلیون تن سنگ آهن است.

سنگ آهن خواف بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه است که از گذشته با مشکلات زیادی همچون کمبود آب، فروش ارزان قیمت، انتقال مواد معدنی، آلودگی محیط زیست و... مواجه بوده است. در این گزارش به دنبال این هستیم که ببینیم مشکلات گذشته این معدن مرتفع شده و یا مسئولان ذیربط برای حل آن اقدام خاصی انجام داده اند؟

 

معدن سنگ آهن خواف دارای یک میلیارد و 350 تن ذخیره است

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت توسعه زیرساخت های شرق ایران در گفتگو با دنیای اقتصاد از معدن سنگ آهن سنگان خواف به عنوان عسلویه دوم کشور یاد می کند و می گوید: این معدن دارای یک میلیارد و 350 تن ذخیره سنگ آهن است.

محمد علیزاده با اشاره به شرکت های سرمایه گذار در این معدن، درباره  مشکلات آنها  اظهار می‌کند: برای تولید سنگ آهن، کنستانتره و گندله در این معدن به 13 میلیون متر مکعب آب نیاز است یعنی 450 لیتر در ثانیه .

 

سال 92 هیات وزیران برای حل مشکل تامین آب معدن سنگان  مصوباتی که شامل راهکارهای مشخصی بود، تصویب کرد و در این راستا دو وزارتخانه صنایع و نیرو ماموریت یافتند تا اقدامات لازم را انجام دهند، اما با وجود ساخت صنایعی در کنار سنگ آهن خواف توسط وزارت صنایع، هنوز خبری از فعالیت های وزارت نیرو نیست، این نکته را در حالی مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت توسعه زیرساخت های شرق ایران بیان می کند که کارخانه های در حال ساخت از سوی وزارت صنایع نیز برای تولید محصولات خود نیاز شدیدی به تامین آب دارند.

علیزاده پیشنهاد خود  مبنی بر ایجاد بانک آب را در حالی مطرح می کند که به گفته او در گذشته دشت سوزن برای تامین آب صنایع موجود در خواف اختصاص یافته بوده، اما مدتی است که این دشت نیز که برای سایر موضوعات ممنوعه بود، از حالت مذکور خارج شده و قابل دسترس برای همه مشاغلی است که به تامین آب نیاز دارند.

انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی برای معادنی همچون سنگ آهن خواف به اندازه ایجاد خط دوم راه آهن سنگ سنگان به جنوب کشور ضروری است،  علیزاده با تاکید بر این نکته  بیان می کند: با توجه به نیاز مجتمع های تولیدکننده فولاد در جنوب کشور، باید خط آهن محور خواف به جنوب کشور که حدود 800 کیلومتر است ایجاد شود تا بتواند بخش زیادی از تولیدات مختلف سنگ آهن را به صنایع نیازمند به این محصول معدنی مهم انتقال دهد.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت توسعه زیرساخت های شرق ایران سرمایه گذاری برای برق و رفع مشکلات گاز معدن سنگ آهن خواف را از جمله اقدامات  انجام شده در این بخش عنوان می کند.

 

ضرورت نظارت تشکل های مردم نهاد بر تامین آب سنگ آهن خواف

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در خصوص تامین آب معادن خواف می گوید: بیش از 4 سال است که مجوز تامین آب از محل صرفه جویی بخش کشاورزی به معادنی همچون سنگ آهن در سنگان خواف صادر شده، اما مشخص نیست چند درصد از مشکلات تامین آب در این بخش رفع شده است.

علی اصغر پورفتح الله ادامه می دهد: با توجه به اینکه آبیاری کشاورزی چند سالی است مکانیزه شده است، این موضوع میزان صرفه جویی قابل توجهی دارد و براین اساس مجوز مذکور صادر شده و به نظر می رسد باید تشکل های مردم نهاد بر ارائه آب به معادن از محل صرفه جویی بخش کشاورزی نظارت کنند.

 

4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ایجاد معدن سنگ آهن خواف

 کشف ذخایرمعدنی در سنگان به سال های 1352 تا 1355 بر می گردد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نیمه دوم سال 1362 به منظور تعیین دقیق ذخایر، این معادن به شرکت ملی فولاد واگذار شد و از همان سال فعالیت های اکتشاف مقدماتی شروع و در سال 1368 خاتمه یافت.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به سال دقیق فعالیت معدن سنگ آهن خواف اشاره ای نمی کند، اما میزان سرمایه گذاری اولیه آن را 4 هزار میلیارد تومان اعلام و اضافه می کند: این معدن فرصت های اشتغالزایی بسیاری را برای مردم این منطقه فراهم کرده است.

آمارهایی که طی سال های اخیر به طور رسمی و غیررسمی درباره   اشتغال زایی 10 هزار نفری مجموع طرح های مجتمع سنگ آهن سنگان منتشر شده، رقم قابل توجهی را نشان می‌دهد  ؛  هر کدام از طرح های موجود در مجتمع سنگ آهن در دوره اجرا حداکثر برای یک هزار و 500 نفر و در دوره بهره برداری حداکثر برای 800 نفر اشتغال زایی دارند که در مجموع اشتغال زایی به میزان 3 هزار نفر به طور مستقیم و 7 هزار نفر به طور غیرمستقیم است.

فیروز ابراهیمی اعتقاد دارد با وجود سرمایه گذاری انجام شده باز هم این معدن جای سرمایه گذاری به خصوص از نوع خارجی اش را دارد و در صورت اجرایی شدن، این موضوع می تواند شرایط اقتصادی بهتری را برای صنایع خراسان رضوی و دیگر استان های کشور فراهم کند.

او می افزاید: افزایش نرخ ارز در کشور در چند ماه گذشته نه تنها مشکلی در صنایع کشور ایجاد نکرد، بلکه یکی از دستاوردهای آن واقعی شدن نرخ ارز در بخش معدن بود و عاملی برای ایجاد فضای رقابتی بهتر در عرصه صنعت و معدن محسوب می شد.

 

ضرورت دیده شدن مشاغل مرتبط با معدن در خراسان رضوی

دبیر کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز  به ضرورت دیده شدن مشاغل مرتبط با معدن در این استان تاکید دارد و می گوید: با توجه به اهمیت این مشاغل شاید بتوان گفت، علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای 9 هزار نفر در معادن استان، 30 تا 40 هزار نفر اشتغالزایی غیرمستقیم نیز  به دنبال دارد.

آریوبرزن مافی مشاغل مرتبط با معدن را شامل حمل و نقل، برق، گاز، ماشین آلات و... عنوان می کند و می افزاید: یکی از مهمترین مشکلات این معادن خام فروشی است، زیرا مواد معدنی در جهان به راحتی به فروش می رسد، اما آنچه مهم است تبدیل آنها به صنایع میان دستی و بالادستی است که بتواند اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کند.

ایران ششمین دارنده موادمعدنی در جهان است و می تواند فروش این مواد را به راحتی انجام دهد، اما چرا وقتی می تواند با تبدیل آن به صنایع مورد نیاز جهان ارزش افزوده را افزایش و اشتغال ایجاد کند، مواد معدنی را خام بفروشد؟

به گفته دبیر کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی مشهد،  ایجاد واحدهای فرآوری و تبدیل مواد معدنی به صنایع در این استان بسیار توصیه می شود، اما لازم است مسئولان از صادرات خام آن جدا پرهیز کنند، بنابراین، در این راستا، بهره گیری از نقشه راه برای ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده ضروری است.

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳ دی ۱۳۹۷, ۱۱:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها