دنیای اقتصاد افزایش تعداد آژانسهای مسافرتی غیرمجاز در مشهد را بررسی می کند

بلای جان گردشگری خراسان

۲۶ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2237
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآبادـ با توجه به اینکه توسعه صنعت به ویژه در خراسان رضوی با موانع فراوانی مواجه است و در حوزه کشاورزی هم محدودیت منابع آبی و مشکلات زیادی وجود دارد، چاره ای جز پرداختن به صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت بالای مشهد و استان در این زمینه نیست، اما برای توسعه صنعت گردشگری ابتدا باید مشکلات این حوزه مرتفع شود؛ یکی از مشکلات حال حاضر گردشگری استان، آثار فعالیت آژانس های مسافرتی غیرمجوزدار بر فعالیت آژانس های مجاز محسوب می‌شود که منجر به تعطیلی برخی از دفاتر مجاز شده است.

آژانس های مسافرتی برای هتل ها و اماکن اقامتی ایجاد ارزش افزوده می کنند و چالش های پیش روی این دفاتر موجب کاهش ارزش افزوده هتل ها می شود؛ یکی از این مشکلات حضور بسیار آسان افراد غیرمجوزدار در کنار مجموعه‌های مجوزدار است، امکان ارائه خدمات شرکت های غیرمجوزدار هم در فضای مجازی و هم واقعی بسیار بوده و این در حالی است که شرکت های مجاز برای فعالیت در خدمات گوناگون باید از ادارات مختلف مجوز کسب و مراحل بروکراسی را طی کنند.

شنیده ها حاکی از این است که مجوزی از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل به نام مجوز فروش بلیت برای شرکت های حمل و نقل جاده‌ای صادر می‌شود که به واسطه آن می‌توانند مجوز 5 دفتر فروش بلیت در شهر داشته باشند؛ این موضوع در برخی شهرها مانند مشهد، قم و شیراز موجب سوءاستفاده شده، به طوری که فروش بلیت یا تورگردانی یا رزرو بلیت عملا به واسطه دفاتر غیرمرتبطی که این تخصص ها را ندارند، ارائه می شود، بسیاری از این مجموعه ها حتی مجوز اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای را ندارند و در واقع در حال سوءاستفاده از پارادوکس به وجود آمده هستند، در این گزارش به دنبال بررسی این مشکل هستیم.

پراکندگی در سطح شهر؛ عامل مهم تخلف آژانس های مسافرتی غیرمجاز

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی به فلسفه فعالیت دفاتر فروش بلیت و آژانس های مسافرتی اشاره دارد و می گوید: همان طور که فلسفه وجود پایانه های مسافربری، سوار و پیاده شدن مسافران است، آژانس های مسافرتی نیز با هدف فروش بلیت در سطح شهر فعال هستند.

جواد وحدتی فر گریزی به پیشرفت های تکنولوژی می زند و می افزاید: امروزه این موضوع سبب شده تا مسافران تنها از طریق بهره گیری از وسایلی از جمله تلفن همراه خود بتوانند بلیت را تهیه کنند،

پراکندگی در سطح شهر، عامل مهم برخی از تخلفات آژانس های مسافرتی غیرمجاز محسوب می شود، این موضوع در حالی است که نظارت ها در مشهد با همراهی و مشارکت اداراتی همچون اماکن، نیروی انتظامی، تعزیرات حکومتی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی شدت بیشتری یافته، این نکته را در حالی وحدتی فر بیان می کند که به گفته او طی 10 ماه گذشته حدود 50 آزانس مسافرتی غیرمجاز در مشهد شناسایی و پلمب شده اند.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی به این نکته اشاره دارد که فعالیت آژانس های مسافرتی غیرمجاز به گونه ای است که مردم اطلاعی از تخلف آنها ندارند!

او به نظارت های پلیس راه و برخوردهای جدی با متخلفان در حالی اشاره می کند که این موضوع به صورت خودکار و فعالیت سیستم های نرم افزاری نیز انجام می شود.

وحدتی فر شنیده های مبنی بر ارائه مجوز 5 دفتر فروش بلیت در شهر از طریق راهداری را تایید می کند و دلیل آن را خرید راحت تر بلیت توسط مسافران می داند و می افزاید: طبیعی است که در این عرصه نیز سودجویانی وجود داشته باشند که به شیوه های مختلف تخلف کنند، اما تلاش ما و همه دستگاه های مرتبط نظارت بیشتر بر این دفاتر و پلمب واحدهای غیرمجاز در این بخش است.

آرامش خاطر مسافر با خرید آسان بلیت، حرکت به موقع وسایط حمل و نقل جاده ای و رسیدن منظم به مقصد از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با افزایش آژانس های مسافرتی مجاز در سطح شهر و نظارت بر فعالیت حضوری و مجازی هر کدام از این واحدها اجرایی می شود.

ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم آژانس های مسافرتی مجاز برای حدود 4 هزار نفر

سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درخصوص میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم آژانس های مسافرتی مجاز به فعالیت حدود 4 هزار نفر در این استان اشاره دارد و می گوید: این میزان اشتغال ویژه تورهای مسافرتی بوده که به صورت رسمی اعلام شده است.

یوسف بیدخوری نسبت به مطرح شدن گردشگری دیجیتال از سوی سازمان جهانی میراث فرهنگی نظر مثبتی دارد و اضافه می کند: عمده دفاتر آژانس های مسافرتی در خراسان رضوی سایت های رسمی و مجاز برای فروش اینترنتی بلیت دارند و مشتریان بیشتری را جذب کرده اند.

جلسات مختلفی با انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، اماکن، نیروی انتظامی و ادارات و انجمن های مرتبط برای شناسایی واحدهای غیرمجاز که به فروش بلیت مبادرت دارند، انجام شده و در مرحله بعد اقدامات لازم برای پلمب آنها صورت می گیرد.

به گفته سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، برای جلوگیری از هر گونه تخلف یا فعالیت غیرمجاز تورها و آژانس های مسافرتی مجاز قرار است لیستی از فعالان مجاز این عرصه در این سازمان تهیه شود و در پایان مهر و امضای مسئولان میراث فرهنگی برای تایید فعالیت مجاز این واحدها و تورها قرار بگیرد.

فعالیت بیش از 450 آژانس مسافرتی مجاز در خراسان رضوی

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفتگوی خود را با دنیای اقتصاد از آمارها و ارقام دقیق از فعالیت آژانس های مسافرتی مجاز و غیرمجاز در این استان آغاز می کند و می گوید: حدود 300  واحد مجاز در مشهد و در مجموع بیش از 450 آژانس مذکور در این استان فعالیت دارند.

سعید ولی زاده گریزی به شناسایی بیش از 150 دفتر غیرمجاز در خراسان رضوی می زند و در حالی که به فعالیت آنها در محدوده حرم مطهر رضوی و راه آهن نقد دارد، اضافه می کند: این در حالی است که آنها هیچ مجوزی از هوافضا، میراث فرهنگی و حج و زیارت استان ندارند و تنها با یک مجوز فروش بلیت اتوبوس اقدام به فعالیت غیرمجاز می کنند.

با همکاری سازمان ها و ادارات مرتبط برای پلمب واحدهای غیرمجاز و متخلف در حوزه گردشگری پیگیر جلوگیری از ادامه اقدامات آژانس های متخلف هستیم، اما با این وجود ایجاد و فعالیت این واحدها رشدی قارچ گونه در مشهد و خراسان رضوی دارد.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی به مجاوران و مسافران این استان تاکید می کند: حتما به دفاتری مراجعه کنید که آرم و پروانه فعالیت مجاز در این عرصه را داشته باشند.

به گفته ولی زاده 15 درصد از آژنس های مسافراتی در خراسان رضوی به دلیل شرایط قتصادی و تغییر نرخ ارز از ابتدای سال جاری تاکنون تعطیل شده اند.

نبود آمار رسمی از گردش مالی سالانه آژانس های مسافرتی خراسان رضوی

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی درخصوص برآورد از گردش مالی سالانه آژانس های مسافرتی این استان به نبود آمار رسمی اشاره می‌کند و می‌گوید: آماری از سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر وجود سالانه 25 تا 30 میلیون مسافر اعلام شده که گردش مالی این میزان مسافر را حدود 3 تا 4 میلیون تومان به ازای هر مسافر خارجی  برآورد کرده است.

مجید فرقانی نگاهی به شرایط اقتصادی موجود در جامعه طی سال جاری دارد و اضافه می کند: این شرایط سبب شده، براساس اعلام آمارهای غیررسمی بیشترین مسافران خارجی در این مدت به ایران سفر کرده اند از کشورهای عربی و مسلمان باشند.

او البته علت نبود گردش مالی سالانه آژانس های مسافرتی خراسان رضوی را این گونه توصیف می کند: معمولا مسافران بلیت خود را از دفاتر فعال در شهر مبدا خریداری می کنند و  به همین دلیل نمی توان آمار یا برآورد دقیقی از این موضوع اعلام کرد.

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ آذر ۱۳۹۷, ۱۲:۴۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها