آیین تکریم و معارفه شهردار مشهد برگزار شد

لبخند «امید» به کلیدِ کلایی

۲۶ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2236
دنیای اقتصاد- این هفته برای مشهد با اتفاق مهمی آغاز شد؛ ابتدای هفته به معرفی رسمی هفتاد و هشتمین شهردار این کلان شهر گذشت و محمدرضا کلایی به طور رسمی، کلید مدیریت مشهد را از قاسم تقی‌زاده خامسی تحویل گرفت.

مراسمی که با حضور مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، قربان میرزایی سرپرست استانداری خراسان رضوی و حجت الاسلام علی مظفری رئیس کل دادگستری استان در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

شهرداری مشهد طی عمر 100 ساله خود 78 شهردار را تجربه کرده است؛ سرتیپ کاشف‌الملک نخستین شهردار این شهر در سال 1297 بود و محمدرضا کلایی، در حال حاضر آخرین سکاندار شهرداری مشهد است که در پی انتخاب از سوی شورای شهر و ابلاغ رسمی وزارت کشور به طور رسمی معرفی شد.

سی و یکم اردیبهشت 1396 با پیروزی لیست امید در انتخابات شورای شهر مشهد، اصلاح طلبان پس از 12 سال سکان شورای این شهر را از اصولگرایان تحویل گرفتند و پس از طی فرایندی از میان چند گزینه، قاسم تقی زاده خامسی به عنوان شهردار مشهد انتخاب شد و از شهریورماه پارسال کار خود را آغاز کرد. اما با اجرایی شدن قانون منع بکارگیری بازنشستگان و قرار گرفتن نام او در فهرست 15 شهردار بازنشسته کشور و با وجود تلاشهایش برای ابقا در این سمت و ادامه فعالیت، در نهایت شورای پنجم شهر مشهد وارد فرایند انتخاب دومین شهردار منتخب خود شد و 28 آبان ماه محمدرضا کلایی، معاون مالی اداری تقی زاده خامسی را با 11 رای موافق از 15 رای ماخوذه جایگزین وی و به عنوان سرپرست شهرداری مشهد معرفی کرد و سرانجام 19 آذر جاری وزارت کشور با سپردن سکان پایتخت معنوی کشور به دست محمدرضا کلایی به عنوان جوانترین شهردار کشور موافقت کرد.

مشهد، شهر مزیت‌های منحصربفرد

مهدی جمالی نژاد، معاون وزیر کشور در مراسم تکریم و معارفه شهردار مشهد با تقدیر از زحمات تقی زاده خامسی، شهردار سابق و تبریک به محمدرضا کلایی به عنوان جوانترین شهردار مشهد گفت: باید از تمام ظرفیت های مشهد استفاده شود و در این راستا مدیریت شهری در همه حوزه ها ورود پیدا کند و نگاه فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و توسعه ای توام داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشهد نیروی انسانی خوبی دارد و از این ظرفیت ها باید استفاده کرد. مشهد مزیت های منحصر به فردی دارد که اگر مدیریت شهری برای آن ها سرمایه گذاری کند، این شهر در مسیر تاریخی خودش قرار می گیرد
جمالی نژاد افزود: در جهان اسلام به ویژه عالم تشیع الگوی جامع شهر زیارتی کمتر وجود دارد اما انتظار می رود که آنچه مشخصه انحصاری یک شهر زیارتی است در مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام متبلور شود.
معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور تحقق نگاه جدید در عرصه مدیریت شهری را نیازمند تغییر راهبرد و گفتمان دانست و اظهار کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری، امروزه وظیفه امت اسلام تنها این نیست که به یادبود ولادت پیامبر و بعثت ایشان فقط جشن برپا کنند. مشهد می تواند سرآغاز تمدن جدید اسلامی باشد و برای گام برداشتن در این مسیر، نیازمند بازاندیشی، بازخوانی و بازآفرینی هستیم و این موضوع تغییر نگاه و راهبرد را می طلبد.
وی یاداور شد: خوشبختانه تغییر نگاه و راهبرد در مشهد سالهاست کلید خورده است اما هنوز هم در بسیاری از عرصه ها، نیازمند مدیرانی هستیم که صرفا نگاه توسعه ای و سازه ای نداشته باشند و به جای بخشی نگری، جامع نگر بوده و به همه عرصه های تخصصی توجه کنند.
جمالی نژاد بر لزوم برنامه ریزی امور و تعیین اولویت ها با نگاه به آمایش سرزمینی برای تحقق اهداف مدیریت شهری تاکید کرد و افزود: مردم تشنه ساده زیستی، شفافیت و پاسخگویی هستند که امیدواریم این مسئله مورد توجه مدیران شهری و استانی قرار گیرد. دهه 60 ما بسیاری از امکانات را نداشتیم اما از اعتماد برخوردار بودیم. امروزه که امکانات خوبی در کشور وجود دارد، اعتماد مردم بسیار کم شده و این نگران کننده است.
وی تاکید کرد: اقشار مختلف مردم این روزها با سیلی صورت شان را سرخ نگه می دارند. شهرداری به عنوان نزدیک ترین دستگاه به مردم باید آنها را درک کند.

شفایت و انضباط مالی، درخواست شورا از شهردار

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد نیز انتظار شورای شهر مشهد را حرکت مدیریت شهری بر محور برنامه عملیاتی مصوب 97-1400 با پیش بینی 35 هزار میلیارد تومان و تلاش برای محقق شدن این مبلغ خواند.

وی افزود: شفافیت و انضباط مالی، فساد زدایی، توسعه متوازن با نگاه عدالت محور شهر با نزدیک شدن وضعیت شمال و جنوب به یکدیگر، پاسخگویی به افکار عمومی و تعامل و هم افزایی در شهر از نکاتی است که شورا بر آن تاکید دارد.
حیدری با اشاره به گذشت 475 روز از آغاز فعالیت شورای شهر پنجم مشهد اظهار کرد: ترکیب شورای پنجم مشهد محصول مشارکتی و رقابتی‌ترین انتخابات در 5 دوره شورای اسلامی شهرها بوده و به همین دلیل این دوره شورای شهر به خواست عمومی مردم نزدیک‌تر است.
وی با اشاره به خدمات تقی زاده خامسی در دوران تصدی گری ریاست شهرداری مشهد گفت: آقای تقی‌زاده پس از انتخاب به عنوان نخستین شهردار شورای پنجم مشهد، با فداکاری همه عناصر مدیریت شهری به ویژه تیم باانگیزه و خوش فکر و همکاری دستگاه‌های اجرایی تلاش‌های وافری در شهر انجام داد و اتفاقات مبارکی در حوزه‌های مختلف رقم خورد و با تکیه بر اطلاعات عینی و قابل اندازه‌گیری می توان مدعی شد که مشهد اکنون شرایط مطلوبی در بین کلانشهرهای کشور دارد.
حیدری افزود: امید داشتیم که مجلس شورای اسلامی در طرح استفساریه قانون منع به کارگیری بازنشستگان به مدد شهرداری‌ها بیایند و امکان تداوم بهره‌گیری از ظرفیت چهره‌های ماندگار و سرمایه‌های مدیریتی فراهم شود. شورای پنجم به رغم امیدوار بودن به تداوم خدمت شهردار سابق، ناچار شد فرآیند انتخاب شهردار مشهد را کلید بزند و یکی از سخت‌ترین تصمیمات شورا این بود که در عین امیدواری به تداوم خدمت آقای تقی‌زاده، به الزامات قانونی تن بدهد.
رئیس شورای شهر مشهد بومی بودن، تخصص و تجربه لازم، جوان گرایی و آشنایی با چالش‌های شهر را از مهم‌ترین معیارهای شورای پنجم برای انتخاب شهردار جدید برشمرد و افزود: شورای شهر با در نظر گرفتن معیارهای مدنظر، پس از بررسی برنامه کاندیداها، به این نتیجه رسید که آقای کلایی این توانایی را دارد که در کنار یک تیم منسجم و همکار و با حمایت شورای شهر از عهده این مسئولیت برآید.
حیدری بیان کرد: تجربه آقای کلایی در حوزه‌های مدیریتی شورای سوم مشهد، تجربه کوتاه در شهرداری تهران و فعالیت یک ساله در معاونت مالی و اداری شهرداری این اطمینان را به ما داد که ایشان با بهره‌گیری از یک دهه تجربه خود، با انگیزه کافی مدیریت شهری را دنبال خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: مشهد نیازمند هم‌گرایی و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها و جریان‌های فکری و سیاسی است زیرا تجربه 13 ماهه گذشته به طور مطلوبی نتیجه‌بخش بوده است.

گفت‌وگو، تنها راه مواجهه با شکاف‌ها در مشهد

در ادامه، محمدرضا کلایی، شهردار جدید مشهد به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به اینکه شهر مشهد همانند سایر شهرها دارای شکاف ها و مشکلاتی است، گفت: معتقدم تنها راه مواجهه با این شکاف ها و رفع مشکلات، گفت‌وگو است؛ برای رفع مشکلات و توسعه شهر به گفتگوهای بین نسلی، بین بخشی و سازمانی نیاز داریم زیرا این، کم هزینه ترین و موثرترین راه است.
وی با بیان اینکه در این راه نیاز به پیش قدم داریم، اظهار کرد: در این راه من و همکارانم پیش قدم خواهیم بود تا از طریق گفتگو، شفافیت و پاسخگویی شکاف ها را از میان برده و زخمها را التیام بخشیم و مشهد را به جایگاه خود برسانیم.

کلایی تاکید کرد: شهر مشهد دارای ظرفیتهای بسیاری است و فضای کار برای همه وجود دارد؛ از همه مردم، کارشناسان، نخبگان، سازمانها، نهادها که وظیفه خدمات رسانی به شهروندان و زائران را دارند می‌خواهم که ما را در راه خدمت بهتر یاری کنند.

کلایی، انتخاب خوبی برای شهر مشهد است

قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار سابق مشهد نیز پس از برگزاری آیین تکریمش گفت: کلایی، انتخاب خوبی برای شهر مشهد است؛ آرزوی توفیق و موفقیت برای او دارم که از بدنه شهرداری و انتخاب خوبی برای شهر مشهد بود.
وی با بیان اینکه زمان زیادی برای مدیریت شهری کنونی نمانده و تنها دوسال کاری باقی است، افزود: امیدوارم در این مدت کلایی حال مردم را بهتر کند.
شهردار سابق مشهد خاطرنشان کرد: در طول 14 ماه حضورم به عنوان شهردار مشهد در حالی که قبل از این گفته می شد به دلیل ناهماهنگی میان مسئولان کار پیش نمی رود، گواهی می دهم که تمام مسئولان استان به همه در خواست هایم پاسخ مثبت دادند. من هم سعی کردم به خواسته های آنها در راستای حل مشکلات شهر پاسخ منفی ندهم. امیدوارم کارها با شهردار جدید نیز همین گونه با هماهنگی پیش برود و مردم بهره آن را ببرند.

در حاشیه

*پرسش محمدرضا شهیدی فر، مجری این مراسم از جمالی نژاد، معاون وزیر کشور درباره اینکه استاندار بعدی خراسان رضوی کیست؟ و آیا قربان میرزایی استاندار خواهد شد، با تشویق ممتد محمدرضا حیدری بر روی سن و حضار در سالن همراه شد.

* محمدرضا کلایی در هنگام بالا رفتن از سن برای گرفتن حکم خود از دست معاون وزیر کشور، تعادل خود را از دست داد اما آسیبی به وی نرسید.

* شهناز رمارم در بخشی از کلیپی که به نظر اعضای شورای شهر و مدیران شهری درباره دوران مدیریت قاسم تقی زاده اختصاص داشت گفت: «آقای تقی زاده شانسشان گرفت که همراه با خودشان چند مدیر جوان آوردند چون مدیریت ایشان متعلق به دهه 60 و 70 بود، دنیا و عرصه مدیریت خیلی متحول شده است و آوردن چهار معاون جوان جدید به ایشان کمک کرد.»

علیرضا شهریاری هم شهردار سابق مشهد را «مردی برای تمام فصول» خطاب کرد که با خنده حضار همراه شد.

* هیچ یک از نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی در این مراسم حضور نداشتند اما احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده اصولگرای فریمان و سید فریدالدین موسوی، نماینده اصلاح‌طلب تهران از انتصاب کلایی به عنوان شهردار مشهد در کلیپی که برای حضار پخش شد، تمجید کردند.

*در تکریم قاسم تقی زاده خامسی، هدیه اعضای شورای شهر که تابلوی قدردانی به امضای تمام اعضای شورا بود به وی اهدا شد، در ادامه نیز هدیه سرپرست استانداری خراسان رضوی و معاون توسعه و عمران شهری وزیر کشور به او اهدا شد.

*رضا خوراکیان رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی نیز از سوی تولیت این آستان یک قرآن نفیس به شهردار سابق مشهد اهدا کرد و علاوه برآن شهردار سابق مشهد از معاونان شهرداری، دستگاه ها و مدیران مختلف نیز هدایایی دریافت کرد.

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ آذر ۱۳۹۷, ۱۲:۴۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها