فعالان حوزه ترانزیت خراسان رضوی در آستانه هفته حمل و نقل بیان کردند

حال وخیم ترانزیت خراسان

۲۶ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2235
دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی، به مناسبت هفته حمل و نقل و روز راهداری نشستی خبری برگزار کرد و فعالان بخش خصوصی در حوزه ترانزیت استان به بیان مشکلات و موانع این حوزه پرداختند؛ آنها معتقدند تمام مشکلات و معضلات موجود در داخل کشور و کشورهای همسایه به ویژه آسیای میانه دست به دست یکدیگر داده‌اند تا میزان صادرات، واردات و ترانزیت کشور و به تبع آن استان ما کاهش یابد.

 

احمد زمانیان یزدی، رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی در این نشست گفت: خودتحریمی‌ها و تحریم‌های آمریکا باعث وخامت حال و روز ترانزیت ما شد، در حالیکه این حوزه می‌تواند از بخش‌های ارزآور و درآمدزای کشور باشد.

وی در خصوص مشکلات داخلی در حوزه ترانزیت عنوان کرد: تصمیمات خلق‌الساعه و قوانین و مقررات در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت، این حوزه را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

زمانیان با اشاره به مشکلات خارجی و فشارهای آن بر بخش ترانزیت گفت: ترکمنستان عوارض یک دلاری را برای هر تن کیلومتر تردد کامیونهای ایرانی قرار داد، این عوارض در خردادماه سال جاری افزایش یافت و به ۱.۵ دلار برای هر تن‌کیلومتر رسید؛ این یکی از عواملی است که قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد و افزایش ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلاری کرایه را برای فعالان این حوزه به همراه داشت و این درحالیست که تجار به دنبال کاهش هزینه‌های تمام شده است.

وی ادامه داد: از طرفی، کشور ترکمنستان محدودیت ورود روزانه ۳۰ کامیون را در مرز سرخس اعمال کرده که منجر به کاهش سرمایه‌گذاری در این حوزه شده است. این امر باعث شده حجم کالایی که از سوی مرز سرخس حمل می‌شد، به سمت مرز لطف آباد برود و در نتیجه توقفات بسیار در این مرز را به دنبال داشته است.

زمانیان تصریح کرد: از طرف دیگر، شاهد توقف‌های بسیاری در مرزهای کشور افغانستان مانند مرز دوغارون هستیم که برخی از این مشکلات ناشی از مسائل موجود در داخل کشور و از کشور افغانستان است؛ درنهایت این مسائل منجر به افزایش مدت زمان معطلی و کرایه حمل شده است.

وی با اشاره به نوسانات نرخ ارز به عنوان یکی از مشکلات دیگر حوزه ترانزیت گفت: برای اخذ ویزای رانندگان و ارز میان راهی نیازمند ارز هستیم که باید آن را از بازار آزاد تامین کنیم‌.

رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از دیگر عوامل موثر در کاهش حجم ترانزیتی ما، تحریم‌های امریکا در حوزه کشتیرانی است که کشتی‌های بزرگ اجازه ورود به ایران را ندارند. تمامی این عوامل در میزان حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیت ما در ۸ ماه سال جاری و سال ۹۶ تاثیرگذار بوده است. توقع ما این است که حتی اگر میزان حمل و نقل ما افزایش پیدا نکند، حداقل کمتر از سال ۹۴ و ۹۵ نباشد.

وی در خصوص میزان ترانزیت در سال ۹۶ و ۹۷ اظهار کرد: در سال ۹۶ حدود ۴ میلیون و ۱۷۵ هزار تن کالا از مرزهای استان، صادرات، واردات و ترانزیت شده است و این میزان در ۸ ماهه اول سال جاری تنها ۲ میلیون و ۵۰۱ هزار تن کالا بوده است.

ترانزیت 5 میلیون تن کالای تجاری از خراسان رضوی

محمود امتی، نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقلی بین المللی خراسان رضوی نیز با اشاره به عضویت 200 نفر با 7 تا 8 هزار کامیون در این انجمن گفت: بیشترین حجم ترانزیت به کشور افغانستان توسط حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی انجام می‌شود چراکه مسیر‌های موجود در ایران مسیرهای ارزان‌، کوتاه و امن به شمار می‌روند‌.

وی افزود: شمال و غرب این کشور بیشترین نیاز حمل و نقلی و تردد را به شرکت‌های حمل و نقلی استان ما دارند چرا که مایحتاج آنها از این طریق برطرف می‌شود و در صورت نبود این حمل و نقل، افغانستان با مشکلات بسیاری در بازار هرات، نیم مرز و حتی مزارشریف مواجه می‌شود. بنابراین ۱۰۰۰ تردد کامیون انجام می‌شود اما با محدودیت‌هایی که کشور افغانستان در خصوص باسکول قرار داده، ما را با موانعی مواجه کرده است؛ البته مشکلاتی در داخل همچون توقف طولانی مدت، مرزبانی، گمرک و... از دیگر موانع در این حوزه است.

نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقلی بین المللی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه مرز دوغارون رتبه اول ترانزیت خروجی را دارد، عنوان کرد: در سال ۹۲ به مرز ترانزیت ۱۵ میلیون تن کالا رسیدیم اما موانعی مانند افزایش مدت زمان و هزینه کرایه منجر به کاهش حجم ترانزیتی ما شده است. در حالیکه اکنون ۴۰ تا ۴۵ درصد از ترانزیت ما سوخت است و تنها ۵ میلیون تن کالای تجاری ترانزیت می‌شود.

امتی تصریح کرد: البته یکی دیگر از موانعی که ایران در ترانزیت مواجه شده آن است که کشورهای دیگر برای تراتزیت خود از مسیرهای جایگزینی استفاده می‌کنند. این مسیرها شامل راه‌آهن چین به آسیای میانه، بندر کراچی و مسیر ترکیه و گرجستان از طریق خطوط دریایی به آسیای میانه است.

در پایان این نشست، زمانیان از برگزاری آیین تجلیل از شرکت‌های نمونه و پیشکسوتان حوزه حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی در روز ۲۸ آذرماه در مشهد خبر داد.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۶ آذر ۱۳۹۷, ۱۲:۲۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها