در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد؛

اولین دوره لیگ طراحی کسب و کار دانش آموزی در مشهد

۲۶ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2234
دنیای اقتصاد- افسانه آشفته، در حاشیه برگزاری ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار، اولین دوره لیگ طراحی کسب و کار دانش آموزی در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد که برگزیدگان این لیگ معرفی و از آن‌ها تقدیر به عمل آمد. پیش از معرفی نفرات برگزیده، از طرح‌های شاخص این دانش آموزان مقطع متوسطه در قالب نمایشگاهی رونمایی شد. در مراسم افتتاح این نمایشگاه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران حضور داشتند.

سیزدهمین رویداد کارآفرینی دانش آموزی «رکاد» در مشهد به عنوان یک استارت آپ از سال ۹۴ کار خود را آغاز کرد و در سال ۹۵ اولین رویداد رکاد برگزار شد که تاکنون ۱۵ رویداد از آن برگزار شده و ۱۰۸۰ نفر به مدت ۵۴ ساعت در رویداد کارآفرینی استارت آپی شرکت کردند. ۳۶۵ تیم دانش آموزی سه نفره برای حضور در این لیگ اعلام آمادگی کردند. از این میان و پس از گذراندن دو مرحله غربالگری و داوری، نهایتا ۲۰ تیم به مرحله نهایی راه یافتند.

این لیگ به نوعی طراحی کسب و کار محسوب می‌شود؛ یعنی دانش‌آموزان از طرح مساله، کار خود را آغاز می‌کنند و در کنار کارآفرینان، به ایده‌پردازی مساله خود می‌پردازند تا اینکه به استارت آپ کسب و کار برسند. در روز نهایی یک نمایشگاه‌ از طرح‌های آنها برگزار می‌شود که یک فضای ارائه پنج دقیقه‌ای از دانش‌آموزان و فضای سه دقیقه‌ای برای مدت زمان داوری در کنار این نمایشگاه در نظر گرفته شده است و تمام این فرایند با حضور کارآفرینان انجام می‌شود.
 

دانش‌آموزان کارآفرینان آینده کشور هستند

حسین محمودی خراسانی، نایب رئیس اول اتاق مشهد، در حضور 20 تیم دانش‌آموزی که به این لیگ راه پیدا کرده بودند، اظهار کرد: این لیگی که برگزار شد، بسیار جالب بود به طوریکه این لیگ در سال‌های آتی ادامه خواهد داشت. شما دانش‌آموزان کارآفرینان آینده هستید که باید مسئولیت‌های فراوانی را برعهده بگیرید .
وی ادامه داد: اتاق بازرگانی مشهد این طرح کسب و کار دانش‌آموزی را در مقطع دبیرستان طراحی کرد؛ این طرح از سال گذشته آغاز شد که امیدواریم این طرح در سال‌های بعد ادامه داشته باشد. این دانش‌ آموزان کارآفرینان آینده کشور ما محسوب می‌شوند. در این سنین کم خود را آماده برای کارآفرین شدن می‌کنند تا به یک آینده خوب برسند.

تفکر خویش را پاکیزه نگه داریم

در ادامه تریبون در اختیار علی شریعتی مقدم، رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد قرار گرفت، او به خاطرات خود در سنین نوجوانی اشاره کرد و گفت: از برخی موضوعاتی که در کنار ما می‌گذرد، نباید به راحتی عبور کنیم؛ این کلماتی که به گوش ما می‌رسد، می‌تواند دارای جنبه فرهنگی، ملی، آیینی و مذهبی باشد چراکه می‌توان تمام این کلمات را تعمیم داد زیرا نوجوانان دید بازتری به مسائل دارند.

وی افزود: باید اصولی را برای خود در نظر بگیریم. در دین ما ذکر شده که «پاکیزگی نیمی از ایمان» است. به عقیده من، باید فکرمان نیز پاکیزه باشد یعنی اگر فکر و اندیشه خود را تمیز نگهداریم و آن را در کسب‌ وکار و رفتار خود پرورش دهیم چراکه این امر می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد اضافه کرد: در جنبه ملی این امر نیز، پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک به چشم می‌خورد یعنی به خوبی تفکر و عمل کنیم. این رفتارهای شخصی، کارهای خود، دوستیمان و آزمون‌هایی که هر روزه با آن مواجه می‌شویم، باید اصولی را تعریف کرده و به آن‌ها را به درستی اجرا کنیم. در این صورت بهتر و مناسب‌تر رشد خواهیم کرد.

شریعتی مقدم با تاکید به فراگیری آیین نگارش عنوان کرد: یکی از عوامل پیشرفت من، این جمله «قسم به آنچه که می‌نویسم» بوده به طوریکه آیین نگارش خود را پرورش دادم و به اصول ادبی خود بیشتر توجه کردم. این مساله در بسیاری از امور به کار آمد زیرا در بسیاری از نامه‌هایی که به اداره امور مالیات و بانک‌ها و... ارسال می‌کردم، از این مهارت استفاده می‌کردم. البته لازمه خوب نوشتن آن است که دید خوبی به مساله داشت و تمام جوانب کار را در نظر گرفت.

کارآفرینی یک ارزش تلقی می‌شود

رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد ادامه داد: گاهی ما در کار خود یک نقطه عطف ایجاد می‌کنیم که این نقطه می‌تواند زمینه پیشرفت ما را فراهم کند و ایده خود را به عمل نزدیک کنیم. این ایده‌هایی که توسط دانش‌آموزان مطرح شد، اید‌ه‌های خوبی به شمار می‌روند اما باید مقداری از حاشیه‌ها فاصله گرفت و به اصل مساله کمتر پرداخته شده بود.

شریعتی مقدم گفت: در این مسیر باید بهترین مسیر را انتخاب کرد و باید بدانیم که چه گام‌هایی را برداریم. درنتیجه اگر کار خود را به درستی انجام دهیم، حتما موفق خواهیم شد چراکه افرادی بودند که از خط تولید کار خود را آغاز کردند اما امروز به یکی از مدیران ارشد تبدیل شده‌اند. به عقیده من، کارآفرینی بسیار ازرشمند است اما کار خوب انجام دادن، نیاز جامعه را به ما و دانش‌‌آموزان می‌افزاید.
اعتبار سرمایه را به همراه دارد

وی در پاسخ به دانش‌آموزی درباره چگونگی آغاز کسب ‌کار زعفران نیازمند سرمایه اولیه بسیاری است، گفت: خود این امر، امری هزینه‌بر است اما همواره سعی بر آن داشتم که در کار خود اعتبار ایجاد کنم چراکه با اعتبار می‌توان به سرمایه و پول دست یافت. همچنین مطالعه درباره کار، قدرت ارائه کار و اعتمادسازی بسیار حائز اهمیت است به طوریکه می‌توان با این عوامل در کار خود موفقیت‌های بسیاری را کسب کرد.

رکاد، استارت آپی برای دانش آموزان

جمیل نیک‌اندیش، بنیانگذار رکاد و عضو هیات مدیره رکاد، در خصوص طرح «رکاد»  عنوان کرد: رکاد یک استارت آپ است یعنی در سطح کشور بستری را فراهم می‌کند تا دانش آموزانی که می‌خواهند کارآفرین شوند، در مسیر و فضایی درست قرار گیرند؛ در بستر رکاد این دانش‌آموزان جذب می‌شوند. این رویداد در کل کشور برگزار می‌شود؛ افراد عضو این شبکه می‌شوند و کارآفرینان و داوران در این شبکه قرار می‌گیرند تا به راحتی بتوانند این چنین رویدادهایی را برگزار کنند.
وی ادامه داد: این رویداد در سه شهر اعم از بیرجند، یزد و مشهد برگزار شده و در سال جاری نیز در دو شهر دیگر اعم از اصفهان و شیراز برگزار خواهد شد. همچنین این برنامه را داریم که از سال ۹۸ به صورت متمرکز این رویداد را در کل کشور برگزار کنیم. با اتاق بازرگانی از گذشته ارتباطاتی از طریق کمیسیون سرمایه‌گذاری و اقتصادی را داشتیم؛ در این 10 تا ۱۲ رویدادی که برگزار شد، از اعضای اتاق بازرگانی دعوت به عمل می‌آمد زیرا در اکوسیستم استارت آپ کارآفرینی بدون حضور کارآفرینان امکان‌پذیر نیست.

عضو هیات مدیره رکاد عنوان کرد: لذا در رویدادهای ابتدایی اعتمادی وجود نداشت زیرا فضا برای آنان آنطور که وجود داشت، قابل درک و تصور نبود اما در رویدادهایی آخر، آقای رشیدی و اعضای اتاق حضور پیدا کردند، کارآفرینان مطمئن شدند که این رویداد خوبی به شمار می‌رود.
نیک‌اندیش گفت: همچنین سالانه لیگی را تعریف کردیم تا اتاق بازرگانی متولی این لیگ باشد و کسانی که در رویدادهای مختلف رکاد شرکت کردند، رقابت دیگری را طی کنند تا اینکه طرح آنها به عنوان طرح برتر معرفی شود. در سال آینده برنامه‌هایی را داریم که بتوانیم واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌ها را به واحدهای تحقیق و توسعه دانش‌آموزی متصل کنیم چراکه ممکن است شرکت‌ها و ارگان‌ها نیازمند استفاده از ایده‌هایی نو باشند.

وی اضافه کرد: ارگان‌ها نیز باید این رویداد را حمایت کنند زیرا این رویداد، رویداد پرهزینه‌ای است و اگر این هزینه‌ها از دانش‌آموزان گرفته شود، هر دانش‌آموزی باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را بپردازد. لذا باید شهرداری، کارآفرینان و اتاق بازرگانی از این امر حمایت کنند که تاکنون این چنین حمایت‌هایی از سوی آنها صورت گرفته است.


20 تیم سه نفره به لیگ راه پیدا کردند

عضو هیات مدیره رکاد بیان کرد: البته به این رویداد دیدگاه کسب وکاری نداشتیم و به دنبال سود نبودیم اما این مساله در کل استان و کشور در حال گسترش است. طی فراخوانی از سوی آموزش و پرورش سوالاتی قالب سایت رکاد ارائه شد که در نهایت 365 تیم و با حضور ۱۰۸۹ نفر از کل استان شرکت کردند. برای این تعداد تیم ۲۰ داور قرار دادیم تا این تیم‌ها را داوری کند که از میان این تیم‌ها، حدود ۶۰ تیم انتخاب شدند. در کمیسیون داوری ۲۰ تیم سه نفره از میان ۶۰ تیم به عنوان تیم منتخب برگزیده شدند که به لیگ راه پیدا کردند. در این لیگ ۴ تیم متوسطه اولی حضور دارند. طی دو روزی که این تیم‌ها در اتاق بازرگانی حضور داشتند، سه تیم انتخاب شدند که از آنها توسط ریاست اتاق بازرگانی ایران تقدیر شد.
 

نازنین نقی‌زاده عضو یکی از تیم‌های برگزیده به نام «گلبان» عنوان کرد: ایده طرح ما گل‌بان بود؛ ایده اصلی طرح ما این است که افرادی که در منازل خود گل و گیاه را دارند را به گل فروشی‌ها متصل می‌کنیم. در واقع طرح ما «اسنپ گل و گیاه» به شمار می‌رود. این رویدادی که برگزار شد، رویداد بسیار خوبی بود چراکه منجر کسب تجارب مطلوبی شد. ایده‌های خود با کار تیمی و درکنار یکدیگر به به نتیجه رسید. مطالبی که در مدارس آموزش داده نمی‌شوند و کارهای عملی که انجام نمی‌شود، در این طرح کسب و کار دانش‌آموزی را فراگرفتیم.
وی ادامه داد: از گذشته با طرح رکاد آشنا بودم به طوریکه در رویدادهای رکاد شرکت کرده بودم و از طریق سایت با این رویداد آشنا شدم. درنهایت تیم ما در ۲۰ تیم برگزیده قرار گرفت و درنهایت موفق به کسب رتبه شدیم.

یکی دیگر از گروه‌های شرکت‌کننده رکاد، امیرحسین رضازاده عضو گروه «دلتا گیم»، افزود: در ابتدا ایده خاصی نداشتیم و با دوستم به این نتیجه رسیدیم که چرا ما نیز در میان این ۴۰ نفر که دارای ایده‌هایی بودند، نباشیم زیرا حتما نیازی به پیش زمینه برای ارائه ایده نیست. با دوستم به ایده‌های ابتدایی خود که در آن کمی تخصص داشتیم، پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که برنامه‌، سایت و یا یک نرم‌افزار را مختص «گریمر‌ها» به عنوان دلتا گیم معرفی کنیم. در واقع این طرح مشکلاتی که در جامعه بازی ایران وجود دارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی گفت: در نهایت طرح خود را ارائه دادیم که در رکاد ۱۳ مقامی را کسب کردیم. همچنین در لیگ شرکت کردیم با امتیاز ۱۳۵ از ۲۰۰ تیم ما در رده تیم‌های منتخب قرار گرفت. طرح رکاد باعث شد که دیدگاه من نسبت به این مساله تغییر کند و این دیدگاه را در من به وجود آورد که برای ایده دادن نیازی به یک پیش زمینه نیست.

در مراسم اختتامیه همایش، تیم «گلبان» متشکل از نازنین نقی زاده، آتوسا آل شیخ و ملیکا موسوی‌زاده، تیم «دستبند هوشمند» با ترکیب یاسمین سالار عباسی، نگین امیری و زهرا علمداران و تیم «دلتا» با حضور گیم امیرحسین رضازاده، علی اسکویی و کمیل قاسمی به عنوان گروه های برگزیده مورد تقدیر قرار گرفتند.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۶ آذر ۱۳۹۷, ۱۲:۲۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها