تعامل بخش کشاورزی و دانشگاه راهکار اصلی نجات حوزه کشاورزی است

۱۳ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2226
بر اساس تبصره ماده یک قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در سال ۱۳۹۰، بخش کشاورزی به نام اتاق بازرگانی، صنایع و معادن افزوده شد. طبق همین تبصره اتاق ایران موظف شد که وظایف ناشی از قانون تاسیس اتاق و بند «د» ماده ۹۱ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در حیطه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و صنایع غذایی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد. در پی این اقدام و پس از تشکیل مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، دفتر کشاورزی اتاق مشهد نیز تاسیس شد تا موضوعات بخش کشاورزی و صنایع وابسته مورد پیگیری قرار گیرد.

در دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی چندین اقدام مهم صورت می‌گیرد؛ یکی از این اقدامات مهم، برگزاری نشست‌های تخصصی و جلسات گوناگون با دعوت از مسئولان ذی‌ربط استانی و ملی است. در این راستا، می‌توان به نشست تخصصی گیاهان دارویی و زعفران (توسعه، تولید، فرآوری، بازاریابی و صادرات) اشاره کرد که با حضور مسئولان طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و حضور حداکثری اعضای تشکل‌های بخش کشاورزی، بخش دولتی و اساتید دانشگاه برگزار شد.

از دیگر اقدامات مهم، برگزاری جلسات مستمر با تشکل‌های بخش کشاورزی پیرامون شناسایی و پیگیری مسائل حوزه کشاورزی و انعکاس این مسائل همراه با راهکار مناسب آن، به شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی استان، دبیرخانه بند «ب» ماده ۱۲، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های ذی‌ربط استانی و ملی است.

همچنین حل مسائل و ارائه راهکار، ایجاد تعامل و هم اندیشی میان فعالان بخش کشاورزی و دانشگاه است؛ پیرو مذاکرات صورت گرفته، دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد مقرر شده که جلسات تخصصی به صورت آموزش، پرسش و پاسخ بین اتاق و دانشگاه (دانشجویان و اساتید) هر دو هفته یکبار در حوزه مسائل بخش کشاورزی برگزار کند. جلسه گذشته این نشست در زمینه کشاورزی ارگانیک و با استقبال حداکثری دانشجویان، اساتید و بخش خصوصی در دانشکده فردوسی مشهد برگزار شد. علاوه برآن، تهیه گزارشات تخصصی در حوزه کشاورزی همچون تجارت کالایی محصولات کشاورزی و آمار و اطلاعات بخش‌‎های مختلف کشاورزی و... از اقدامات مهم دفتر کمیسیون است. همچنین قراردادن این اطلاعات بر روی سایت اتاق خراسان رضوی جهت استفاده ذی‌نفعان از منابع اطلاعاتی از دیگر اقدامات مهم این بخش به شمار می‌رود.

مدیر دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۳ آذر ۱۳۹۷, ۱۰:۲۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها