در نشست خبری ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار مطرح شد:

به دنبال باز کردن گره‌های کسب و کار

۱۳ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2223
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار در روزهای ۲۱ و ۲۲ آذرماه در محل اتاق بازرگانی مشهد با حضور مقامات مسئول، اساتید دانشگاه، فعالان و نخبگان فعال بخش خصوصی و با همکاری اتاق های بازرگانی ایران، تهران، شیراز، کرمان، اصفهان و مشهد با هدف طرح مطالبات فعالان اقتصادی در حوزه محیط کسب و کار برگزار می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی از «بهبود محیط کسب‏ و کار و راهکارهای ثبات‌بخشی به اقتصاد ایران» و «بهبود محیط کسب‌وکار ‏و ارتقای رتبه ایران در شاخص انجام کسب ‏و کار بانک جهانی» به عنوان دو محور اصلی همایش نام برد و افزود: در محور اول، مباحثی همچون دیپلماسی اقتصادی و ثبات اقتصادی،  سیاست ارزی و ثبات اقتصادی،  نقدینگی، کنترل تورم و ثبات اقتصادی، نرخ سود بانکی و ثبات اقتصادی و  ساختار مالی دولت و ثبات اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

حسین محمودی خراسانی ادامه داد: در محور دوم نیز به مثابه سال گذشته، با نگاهی به شاخص های انجام کسب ‏و کار بانک جهانی؛ راهکارهای بهبود نماگرهای پرداخت مالیات، اجرای قراردادها در ایران، ثبت اموال در کشورمان، اخذ انشعاب برق و مجوز ساخت‏ و ساز در ایران مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

ثبات اقتصادی؛ دغدغه فعالان بخش خصوصی

وی به حضور کارشناسان بدنه دستگاه‌های اجرایی که ارتباط مستقیمی با فعالان اقتصادی دارند، به عنوان یکی از نکات برجسته این همایش اشاره کرد و افزود: این فرصتی است تا کارشناسان دولتی به صورت رو در رو با مشکلات فعالان اقتصادی مواجه شوند.

محمودی خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که در دوره‌های مختلف این همایش، به ۵۰ تا ۶۰ درصد از اهداف خود در این حوزه دست می‌یابیم و نتایج ملموس این همایش را در وضعیت کسب و کار استان و کشور شاهد هستیم.

وی اظهار کرد: نمی‌توان گفت استان خراسان رضوی فضای سخت‌تری نسبت به سایر استانها برای فعالان اقتصادی دارد زیرا دستورالعمل‌ها برای همه شهرها و استانها صادر می‌شود اما ما توقع تعامل بیشتری از سوی دستگاه‌های استان داریم؛ در استان خراسان رضوی تعامل کمتری از سوی برخی از دستگاه‌های اجرایی وجود دارد هرچند این موضوع نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشهد تأکید کرد: اگر اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به خوبی محقق شود خیلی از مشکلات فعالان اقتصادی حل خواهد شد؛ یکی از مسائل بسیار مهم برای فعالان اقتصادی این است که ابلاغ ها و دستورالعمل ها تداوم داشته باشد و شاهد ثبات اقتصادی باشند؛ مقررات خلق‌الساعه اثر منفی بر محیط کسب و کار دارد و اگر دولت در تصمیماتش از مشورت بخش خصوصی استفاده کند آثار بهتری در فعالیت بخش خصوصی شاهد خواهیم بود.

جاری بودن موضوع بهبود محیط کسب و کار در جامعه

یاسر مهرآور، دبیر کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق مشهد نیز هدف از برگزاری همایش را جاری بودن این موضوع در کشور و صحن جامعه خواند.

وی گفت: در سال گذشته پنج شاخص کسب و کار بانک جهانی که ایران در آن ها را رتبه ضعیفتری داشت از سوی ۵ اتاق بازرگانی استانی مورد بررسی قرار گرفت و در پنجمین همایش نتایج مطالعات این اتاقها در اختیار فعالان اقتصادی و مسئولان قرار گرفت امسال نیز ۵ شاخص دیگر به اتاقهای بازرگانی شیراز، اصفهان، کرمان، مشهد و تهران محول شده تا بر روی آنها مطالعات لازم را انجام دهند؛ بر این اساس شاخص تجارت فرامرزی و عارضه یابی آن به اتاق مشهد واگذار شد.

 مهرآور افزود: بر اساس آمار بانک جهانی امسال در شاخص تجارت فرامرزی چهل و پنج پله صعود داشته‌ایم و در شاخص ورشکستگی که سال گذشته از سوی اتاق مشهد مورد بررسی قرار گرفت ۲۹ پله صعود داشته ایم.

 وی درباره بزرگترین چالش های پیش روی فعالان اقتصادی خراسان رضوی اظهار کرد: فعالان اقتصادی استان شاید مثل سایر استان ها موضوعات مالیاتی و بانکی را به عنوان بزرگترین چالش در مقابل خود دارند اما در این میان بخشنامه های خلق الساعه فعالان را دچار مشکل می کند و این در حالیست که بر اساس قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار دولت باید نظر بخش خصوصی را در صدور بخشنامه ها اتخاذ کند. اما دیدیم که امسال در صدور بخشنامه های ارزی هیچ نظری از بخش خصوصی گرفته نشد.

دبیر اجرایی این همایش خاطرنشان کرد: اگر قانون بهبود فضای کسب و کار توسط سازمان ها پیاده شود، بسیاری از مشکلات فعالان اقتصادی حل خواهد شد.

 وی با اشاره به ثبات اقتصادی به عنوان یکی از مولفه های مهم برای تصمیم گیری فعالان اقتصادی گفت: در خرداد ماه سال ۹۶ مصوبه هیات وزیران موضوع بهبود محیط کسب و کار و شاخص های جهانی را بین دستگاه‌های مختلف تقسیم کرد اما با این چندپارگی قاعدتاً این قانون کارایی خود را از دست داد.

 مهرآور درباره نظام جامع اطلاعات بازار و اثرگذاری آن بر فضای کسب و کار گفت: اگر دولت الکترونیک به طور کامل محقق می‌شد رتبه ایران در بسیاری از شاخص‌ها مثل مالیات، تجارت فرامرزی، ورشکستگی و... بهبود می‌یافت. امروز پرداخت مالیات در کشور ما ۲۰ مرحله دارد و این در حالی است که این موضوع در امارات در یک مرحله انجام می‌شود.

وی از ارسال ۵۵ مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد و گفت: از این میان، ۴ یا ۵ مقاله در همایش ارائه خواهد شد. همچنین از اساتیدی همچون فرشاد مومنی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس مؤسسه دین و اقتصاد، سید علی مدنی‌زاده عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دکتر تیمور رحمانی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، ناصر خیابانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران، احمد توکلی، عضو اقتصاددان مجمع تشخیص مصلحت نظام و... برای حضور و سخنرانی در این همایش دعوت به عمل آمده است.

برگزاری لیگ کسب و کار دانش‌آموزی

رشیدی، مسئول مرکز آموزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز با اشاره به برگزاری لیگ کسب و کار دانش آموزی به عنوان یکی از برنامه های جانبی این همایش اظهار کرد: سال گذشته نیز با برگزاری رقابتی به صورت نگارش انشاء دانش آموزان درباره محیط کسب و کار، نسل نوجوان را با موضوع درگیر کردیم و بیش از ۵۰۰۰ انشا به دست ما رسید.

وی ادامه داد: امسال هم در لیگ کسب و کار دانش آموزی، دانش آموزان اول و دوم متوسطه طرحی ارائه می دهند و بر اساس آن آموزشهایی می بینند و در نهایت به ۲۰ طرح منتخب بوم های کسب و کار ارائه می‌شود و از طرح برتر تقدیر می‌شود. تا کنون ۲۸۰ تیم سه نفره طرح های خود را ارائه کرده‌اند.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۳ آذر ۱۳۹۷, ۱۰:۱۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها