ابهامات پروژه آزادی

۶ آذر ۱۳۹۷ کد خبر : 2220
پیش از هر چیز لازم می‌دانم از حضور اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد در چهاردهمین نشست «فضیلت شنیدن» که به درخواست بنیاد چهارطبقه برگزار شده بود، سپاسگزاری کنم. بدون‌شک این جلسه و جلسات مشابه، آغازگر راه «تغییر» در مدیریت شهری مشهد خواهد بود.

بنیاد چهارطبقه از ۲۶/۳/۱۳۹۷ یعنی دو روز پیش از مراسم کلنگ‌زنی پروژه‌ی پارکینگ آزادی ابهاماتی را درباره‌ی آن مطرح کرده بود و برخی از این ابهامات در نخستین نشست تخصصی بررسی پروژه‌ی پارکینگ آزادی مطرح شد. گفت‌وگوهایی در دو جلسه‌ی مردادماه و آذرماه صورت گرفت که مواردی آشکار و غیرقابل‌ انکار را روشن کرد:

۱- پروژه پایانه و پارکینگ زیرسطحی آزادی، علی‌رغم نقش و موقعیت مهم خود، فاقد مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی است. گرچه بارها ادعا شده که چنین مطالعاتی وجود دارد، اما عدم توانایی پاسخ به سه سؤال ساده‌ «میزان تغییر آلودگی هوا»،‌ «میزان تغییر آلودگی صوتی» و «میزان تغییر مصرف انرژی»، نشان می‌دهد که این مطالعات حتی اگر انجام شده باشد، فاقد دقت و کیفیت لازم بوده است.

۲- اهداف انجام این پروژه «بهبود کیفیت فضای باز شهری و کاهش آلودگی هوا» عنوان شده است، اما طی گفت‌وگوها روشن شد که نه تنها چنین هدفی محقق نخواهد شد، بلکه معاونت حمل‌ونقل در مواجهه‌ای صادقانه ادعای اولویت مسائل زیست‌محیطی را نیز نفی کرد.

۳- هزینه‌های گزافی که در پروژه پارکینگ آزادی انجام می‌شود، بر اساس برنامه عملیاتی ۱۳۹۷-۱۴۰۰ شهرداری مشهد باید صرف ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی شود. این در حالی است که تمامی ردیف‌های بودجه‌ی مرتبط با حمل‌ونقل عمومی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته و تمامی ردیف‌های بودجه‌ی مرتبط با حمل‌ونقل شخصی در مقایسه‌ میان این دو سال، افزایش را نشان می‌دهد.

۴- طبق اصل ۵۰ قانون اساسی، پروژه‌ پارکینگ آزادی به عنوان یکی از مصادیق فعالیت‌هایی که موجب آلودگی محیط‌زیست و کاهش بیش از پیش کیفیت هوای محدوده‌ پارک ملت خواهد شد، ممنوع و غیرقانونی است.

۵- کم‌کاری مشاور طرح در ارائه‌ی اطلاعات کارشناسی به مدیریت شهری و سهل‌انگاری تحویل‌گیرندگان طرح در مجموعه مدیریت شهری، با ارائه مستندات بنیاد چهارطبقه درباره روش ارزیابی AHP برای انتخاب گزینه بهینه و نیز استانداردهای آلودگی صوتی که با ارائه اطلاعات نادرست همراه بود، آشکار است.

گرچه اساس طرح چنین پروژه‌ای تناقضی آشکار با برنامه‌ عملیاتی چهارساله‌ شهرداری مشهد دارد، به نظر می‌رسد اشتباهات خواسته یا ناخواسته این پروژه چنان پرتعداد و اثرگذار است که لزوم توقف موقت آن را تا زمان بررسی مجدد و اِعمال اصلاحات احتمالی ضروری می‌سازد. لذا بنیاد چهارطبقه به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد تخصصی در زمینه‌ شهرسازی، از اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد، به عنوان وکلای شهروندان و ناظران بر عملکرد شهرداری، تقاضا دارد تا از جایگاه قانونی خود در راستای توقف موقت پروژه حداقل به مدت یک‌ماه و تا زمان رفع ابهامات موجود استفاده کنید. امیدست که هم‌افزایی میان نمایندگان مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد، نتایجی پربار برای امروز و آینده‌ی شهر و شهروندان مشهد در بر داشته باشد.

*دانشجوی دکتری شهرسازی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و عضو هیأت مؤسس بنیاد چهارطبقه

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۶ آذر ۱۳۹۷, ۱۳:۰۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها