دغدغه های رئیس ستاد انتخاباتی روحانی درباره گزینه‌های مدنظر اصلاح‌طلبان برای تصدی مسئولیت استانداری

تلاش برای موازنه قوا در مشهد و خراسان

۲۸ آبان ۱۳۹۷ کد خبر : 2208
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- ترک پست بازنشستگان و تعیین جانشین برای آنها موضوع داغ این روزهای کشور و به ویژه استان خراسان رضوی و مشهد است؛ خداحافظی علیرضا رشیدیان با صندلی استانداری، خداحافظی احمدعلی موهبتی با صندلی فرمانداری و رفتن به استانداری سیستان و بلوچستان و در نهایت بلاتکلیفی در رفتن یا ماندن قاسم تقی‌زاده خامسی بر مسند شهرداری مشهد در روزهای اخیر حال و هوای خاصی را بر شهر حاکم کرده است.

اما انتخاب استاندار جدید خراسان رضوی با حاشیه ای مانند اعتراض برخی از نمایندگان استان مبنی بر عدم نظرخواهی دولت از آنها برای تعیین استاندار در هفته گذشته همراه بود. حمید بنایی، رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در حاشیه جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در گفتگو با دنیای اقتصاد اذعان کرد: وزیر کشور به قول خود درباره نظرخواهی از نمایندگان مجلس برای انتصاب استانداران جدید عمل نکرده و ما انتظار داشتیم نظر ما را درباره استاندار جویا شود.

پس از ترک پست رشیدیان در موعد مقرر اولیه یعنی 26 آبان ماه، قربان میرزایی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانی او به عنوان سرپرست تعیین شد. با ترک پست رشیدیان تب و تاب در میان اهالی و احزاب سیاسی استان به ویژه شورای هماهنگی اصلاح طلبان برای معرفی گزینه های پیشنهادی خود برای استاندار خراسان رضوی به وزارت کشور هم رنگ گرفت. به طوریکه کمیته ای برای بررسی این مهم تشکیل شد؛ این کمیته متشکل از هیات‌رئیسه شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب، مسئول کمیته سیاسی احزاب اصلاح‌طلب، یک نفر از حزب اعتدال و توسعه، یک نفر از شورای شهر، یک یا چند نفر از نمایندگان مجلس استان خراسان رضوی همسو با دولت، دو نفر از شخصیت‌های حقیقی و مسئول ستاد سابق دکتر روحانی بود.

حسین امینی، رئیس ستاد انتخابات روحانی در سال 96 و عضو کمیته رایزنی شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی در این خصوص به دنیای اقتصاد میگوید: اعضای این کمیته در جلسات اول در خصوص شاخصها و معیارهای استاندار بحث و بررسی کردند و از جمله شاخصهای مدنظر؛ ضرورت انتخاب افرادی است که قدرت تعامل لازم را داشته باشند، موقعیت و نیازهای استان را بشناسند قادر به اجرای سیاستهای دولت باشند و از سیاستهای دولت قاطعانه دفاع کنند. بر این اساس بعد از چندین جلسه افرادی پیشنهاد شد و در مجموع این کمیته به اجماع در خصوص 8 نفر رسید.

8 گزینه پیشنهادی برای استانداری

وی از غلامرضا انصاری؛ نماینده اسبق مشهد در مجلس و عضو سابق شورای شهر تهران، هادی شوشتری؛ نماینده فعلی قوچان و فرماندار اسبق مشهد، علیرضا کاظمی؛ معاون فعلی وزارت آموزش و پرورش و مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان، علی محقر؛ معاون اسبق وزارت کشور و نماینده مجلس و معاون کنونی دانشگاه تهران، غلامحسین مظفری؛ معاون اسبق استانداری خراسان رضوی، نماینده پیشین مجلس، مدیرعامل سابق بانک شهر و مستشار کنونی دیوان محاسبات کشور، علی مقدس‌زاده؛ شهردار اسبق منطقه 6 تهران و سرپرست سابق معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران که در حال حاضر معاون فنی و عمرانی استانداری اصفهان است، قربان میرزایی؛ سرپرست فعلی استانداری خراسان رضوی و مسئول پیشین سازمان همیاری شهرداریهای استان و شهیندخت مولاوردی؛ معاون سابق امور زنان و خانواده رئیس جمهور و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در حال حاضر به عنوان گزینه های پیشنهادی این کمیته برای استانداری خراسان رضوی نام می‌برد.

امینی خاطرنشان می‌کند: قرار بر این شده این اسامی طی نامه‌ای رسمی هم به وزارت کشور و هم به دولت معرفی شود و امیدواریم مورد توجه وزارت کشور و دولت قرار گیرد تا بتوانند خدمتگزار مردم خوب استان باشند.

وی با اشاره به حضور برخی از نمایندگان مجلس در این کمیته تصریح میکند: با صحبتی که با دوستان نماینده داشتیم، درخواست کردیم افرادی را برای حضور در جلسات به ما معرفی کنند و آقاین گرمابی، نماینده مردم نیشابور و شوشتری، نماینده قوچان در برخی از جلسات حضور یافتند و بعضا ارتباطات تلفنی هم با سایر نمایندگان داشتیم؛ آنها باید از این پس هم در این راه کمک کنند زیرا در مجلس دسترسی به مسئولان کشوری راحتتر است و باید برای رسیدن اسامی به دست مسئولان تلاش کنند و جلساتی هم برای پیگیری کار با آنها داشته باشند.

 

استاندار باید توان تعامل با جناحها و ارگانهای مختلف را داشته باشد

عضو کمیته رایزنی شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی درباره شاخصهای استاندار خراسان رضوی اظهار میکند: در دوره گذشته وزارت کشور سیاست این بود که از افراد بومی برای استانداری کمتر استفاده شود و ما در این لیست هم افراد بومی خراسان رضوی و هم افراد بومی خراسان بزرگ را جای دادیم تا در مجموع کسانی باشند که هم نسبت به خراسان علاقه داشته باشند و هم خراسان و کمبودها و معضلات اقتصادی و اجتماعی و مسائل توسعه ای آن را مدنظر داشته باشند.

امینی تاکید می‌کند: استاندار ما نه تنها از لحاظ سیاسی بلکه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی باید قدرتمند باشد زیرا این استان ویژگیهایی دارد که کمتر استانی دارد؛ ما با چند کشور هم مرز و مسیر ورود و خروج کالا از دیگر کشورها به سمت سایر استانها و بلعکس هستیم و وسعت استان و تعداد شهرستانها و زمینه های توسعه ای موجود مثل سنگان خواف که خود یک عسلویه به شمار میرود و در صورت شکوفایی اشتغال زیادی به دنبال خواهد داشت، راه آهن و... از ویژگیهای خراسان رضوی است و استاندار جدید باید با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی موجود در استان و نگاه به تشکلهای جوانان و بانوان میتواند در مدیریت استان عملکرد مطلوبی داشته باشد.

«استاندار باید توان و قدرت لازم برای هماهنگی با آستان قدس رضوی و امام جمعه، نیروهای نظامی و انتظامی و قوه قضائیه در استان را داشته باشد و اگر این هماهنگی کامل شود می‌تواند برای استان ما مفید و موثر باشد.» امینی با بیان این نکته یادآور می‌شود: اگر وقت استاندار که باید در خدمت مردم باشد، صرف بگومگوهای بی حاصل و کش مکش ها بشود و در مسیر خدمتش سنگ اندازی شود، قطعا توفیقی حاصل نخواهد شد. استاندار موفق کسی است که هم دیدگاه دولت را داشته باشد و هم از موضع نمایندگی عالی دولت در استان بتواند با افراد همفکر و افراد مخالف و جریانهای مختلف برای توسعه و پیشرفت استان تعامل داشته باشد. آنچه بین همه جناحها مدنظر است؛ پیشرفت و توسعه استان و حرکت بر مدار قانون است که باید مدنظر دولت باشد و همه با این دیدگاه باید به استاندار کمک کنند.

درخواست از شورای شهر مشهد

وی درباره عدم پذیرش علی مقدس‌زاده از سوی شورای شهر برای سمت شهرداری مشهد اظهار می‌کند: شورای شهر اگر زمان بیشتری در نظر می‌گرفت و اجازه می‌داد کاندیداها برنامه‌های خود را ارائه دهند، نتیجه بهتری می‌گرفت. اینکه مقدس زاده نتوانسته نظر شورا را جذب کند حاکی از عدم توان او نیست بلکه شورا متاسفانه فرصتی نداد او و افرادی که می‌توانستند شهرداران موفقی در مشهد باشند خود را عرضه کنند و حتی ملاقاتی با آنها داشته باشند. بعضی از اعضای شورا حتی چهره او را به یاد ندارند و این فرصت حاصل نشد و قطعا اگر شورا زمان بیشتری در نظر می‌گرفت و کاندیداها برنامه‌های خود را ارائه می‌دادند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفتند. به خصوص شخص مقدس‌زاده که سابقه کاری وی در ارتباط با شهرداری بوده و اصالتا خراسانی است و در حال حاضر معاونت عمرانی استانداری اصفهان را برعهده دارد. با توجه به اینکه شهرداریها بیشترین ارتباط و هماهنگی را با این معاونت در استانداریها دارند، او از چند و چون کار اطلاع دارد.

عضو کمیته رایزنی شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی ادامه می‌دهد: علی محقر هم معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت کشور بوده و در سطح کلان کار کرده و با توجه به اینکه ارتباطات عمیقی با مسئولان ملی داشته، می‌توانست بیشتر مورد توجه اعضای شورا قرار بگیرد.

وی می‌افزاید: درخواست ما از اعضای شورای شهر این است که با عجله شهردار را انتخاب نکنند؛ انتخاب با خود آنهاست و ما قصد دخالت در کارشان نداریم اما پیشنهادمان این است که از بین افرادی که در شهرداری‌های بزرگ کار کرده اند و اتفاقا افراد بومی نیز در این زمینه کم نیستند، انتخاب کنند.

امینی خاطرنشان می‌کند: اولویت با شهردار بومی است اما مهمتر از آن حل مشکلات شهر است تا مردم شاهد پیشرفت و رفع کمبودها و تنگناها باشند. درخواست ما از شورا این بود که هم پیگیر افراد بومی باشند و هم به دنبال چهره‌های ملی علاقمند به خدمت به شهر امام رضا باشند. شخصی برای سمت شهرداری باید انتخاب شود که اثرات عملکردش در آینده توسط مردم لمس شود. بنابراین، اولین شاخصه شهردار این است که سابقه فعالیت در حوزه شهرداری و فنی و عمرانی داشته باشد تا نسبت به مسائل عمرانی و فنی و معماری دچار مشکل نشود و نظارتش بر شهرداریهای مناطق کاهش نیابد.

وی درباره عملکرد تقی زاده خامسی در یکسال فعالیتش در شهرداری مشهد می‌گوید: او انصافا گره‌های زیادی از شهرداری مشهد باز کرد و با توجه به وضعیت مالی شهرداری مشهد از گذشته و بدهیهای بانکی آن، با ارتباطات ملی و استانی توانست همکاری با بانکها را استمرار دهد. از طرفی، با رئیس جمهور و وزرا برای بافت فرسوده مشهد و اولویت یافتن آن برای دولت مذاکراتی کرد. بنابراین اگر از نظر قانونی امکان ادامه فعالیت تقی زاده وجود دارد، بهتر است او به فعالیتش ادامه دهد در غیر این صورت کسی که ادامه دهنده این کارها باشد، انتخاب شود.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۸ آبان ۱۳۹۷, ۰۸:۴۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها