افزایش قیمت ارز می تواند سبب فروش 80 درصد از سوغات داخلی خراسان رضوی شود

۲۱ آبان ۱۳۹۷ کد خبر : 2204
گردشگری یک صنعت پردرآمد است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به عنوان یکی از منابع پردرآمد و ایجاد ارز محسوب می شود.

اهمیت این صنعت در رشد اقتصادی حتی سبب شده تا برخی از کشورهای جهان به فکر ایجاد اماکن گردشگری و پرجاذبه بیفتند، این در حالی است که ایران از نظر برخورداری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری رتبه دهم جهان را دارد.

صنعت گردشگری نتایج قابل توجهی در بخش اقتصاد هر کشور ایفا می کند، از جمله تاثیرات آن ایجاد اشتغال، توسعه، ارتقای سطح زندگی مردم بومی و کمک به رشد اقتصادی است، در کنار همه این موارد، ایجاد ارزآوری و وجود صنعتی بدون دود نیز از دیگر ویژگی های مهم آن محسوب می شود.

در خراسان رضوی به دلیل وجود بارگاه منور رضوی و جاذبه های متنوع فرهنگی، اجتماعی و تاریخی سالانه 25 تا 30 میلیون زائر و گردشگر به این استان سفر می کنند، این موضوع سبب شده گردشگری در استان ما نیز از ویژگی های بسیاری برخوردار باشد.

معاونت بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی طی دو سال اخیر مطالعات بسیاری را درخصوص سوغات مهم این استان انجام داده تا بتواند راهکارهای موثر در افزایش کسب و کار و عوامل تاثیرگذار در رونق اقتصادی تولیدکنندگان سوغات شناسایی کند.

براساس مطالعات انجام شده، در گذشته 60 تا 70 درصد درآمد ارزی گردشگری در استان ما مربوط به فروش سوغات داخلی بوده که به نظر می رسد، این میزان درآمد با توجه به افزایش نرخ ارز رشد داشته و سبب فروش 80 درصد از سوغات داخلی خراسان رضوی شود.

سوغات خراسان رضوی شامل زعفران، نبات، نخود و کشمش، صنایع دستی، نقره جات، پوشاک و اسباب بازی است، در این میان، برای اینکه گردشگران به خرید سوغاتی مانند زعفران و نبات بیشتر از همیشه جذب شوند، تلاش کردیم از طریق متنوع شدن صنعت بسته بندی، این روند را افزایش دهیم، زیرا تنوع در بسته بندی می تواند یکی از عوامل موثر در جذب خرید گردشگر است.

با توجه اینکه بخشی از فعالیت های حوزه گردشگری میان میراث فرهنگی و سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی مشترک بوده، در این راستا، این دو سازمان اقدامات مشترکی را انجام داده اند که این موضوع سبب شده مراکز اقامتی، واحدهای پذیرایی، رستوران ها و سفره خوان ها شرایط بهتری برای استقبال از گردشگران پیدا کنند.

به نظر می رسد اگر در حوزه سوغات، تولیدات داخلی بیشتر از گذشته بتواند نظر گردشگران را به خود جلب کند، نتیجه آن می تواند علاوه بر اینکه سبب رشد رونق اقتصادی شود، سبب افزایش کسب و کار و ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان شود، همچنین، گردشگران را نیز با تنوع سوغات خراسان رضوی بیشتر آشنا کند.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

 

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۱ آبان ۱۳۹۷, ۱۱:۰۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها