ضرورت فرهنگ‌سازی تفکیک زباله‌های خانگی

۱۴ آبان ۱۳۹۷ کد خبر : 2202
یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در بازیافت زباله های خانگی در ایران وجود دارد، عدم تفکیک زباله های خشک از تر است، به طوری که می توان گفت، 70 درصد زباله های خانگی مربوط به مواد غذایی با رطوبت بالا است.

در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا علاوه بر اینکه زباله ها توسط شهروندان تفکیک می شود، نوع زباله های خانگی آنها نیز با زباله های مذکور در ایران متفاوت است، زیرا مقدار کمتر از 70 درصد زباله های مردم آمریکا به مواد غذایی دور ریخته شده اختصاص دارد.

وجود شیشه، دارو، پلاستیک در زباله های خانگی در کنار مواد غذایی دور ریخته شده علاوه بر اینکه سبب ایجاد ناخالصی در کود کمپوست می شود، رطویت زیادی ایجاد می کند و تولید این کود را مشکلات عدیده ای روبه رو می کند، به طوری که وجود رطوبت بالا نه تنها سبب طولانی شدن مراحل بازیافت می شود، بلکه بوی نامطبوعی را نیز ایجاد می کند.

در اینجا است که هم هزینه بازیافت برای واحدهای فرآوری زبله افزایش می یابد، هم کود نامناسب تولید می شود و در نتیجه کشاورز به دلایلی از جمله بوی نامناسب کود، وجود ناخالصی در کود و هزینه بالای آن از خرید کود مذکور صرف نظر می کند، بنابراین بازیافت مناسب زباله های شهری نیازمند فرهنگ سازی است تا مسیر فرآوری درست هدایت شود و کشاورزان نیز بتوانند از آن به عنوان کود مناسب برای تولید بهتر و سالم تر محصولات کشاورزی خود بهره ببرند.

کار برای واحدهای بازیافت زمانی سخت تر می شود که باید هزینه ای مستقل برای جداسازی مواد از جمله شیشه، پلاستیک و امثالهم کنند، این فعالیت نه تنها نیازمند وقت و هزینه بیشتری است، بلکه به جایی می رسد که صرفه اقتصادی برای واحدهای بازیافت نیز ندارد و ممکن است کم کم این واحدها نیز فعالیت خود را به دلیل صرفه کمتر و کار بیشتر ادامه ندهند.

معمولا در مشهد، بازیافت ها توسط شرکت های خصوصی انجام می شود، اما تولید کود کمپوست توسط سازمان پسماند شهرداری صورت می گیرد، بنابراین نیاز است شهرداری نیز در عرصه اهمیت تفکیک زباله های خانگی خشک از تر به شهروندان نکاتی را یادآوری کند یا اگر می توند تشویق یا جریمه هایی را در نظر بگیرد.

سرانه پسماند در ایران به ازای هر نفر یک کبوگرم است، اما این آمار در کشورهای توسعه یافته به 2 تا 2.5 برابر می رسد، اما همان طور که گفته شد، مردم این کشورها هم زباله های خود را تفکیک می کنند، هم زباله های غذای آنها نسبت به ایران کمتر است.

عضو هیات علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه فردوسی

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۴ آبان ۱۳۹۷, ۱۰:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها