در باب همایش ششم بهبود محیط کسب و کار

۷ آبان ۱۳۹۷ کد خبر : 2195
اصولا همایش‌های علمی فرصتی را فراهم می‌کنند تا اندیشمندان و محققان در یک حوزه خاص بتوانند گرد هم آمده، حول موضوع همایش، نتایج مطالعات و تحقیقات خود را در معرض نقد و بررسی صاحب‌نظران قرار داده و با هم‌اندیشی با سایر محققان و اندیشمندان راهکارهایی را برای حل معضلات جامعه در موضوع همایش بیابند.

 در کنار آثار مختلف و متعدد همایشها در یک جامعه، یکی از آثار و دستاوردهای مهم آنها این است که باعث می‌شوند موضوعی خاص مورد توجه محققان و اندیشمندان محافل علمی جامعه قرار گرفته و تلاش آنها را برای مطالعه و تحقیق بیشتر و عمیقتر روی آن تقویت کند. مضافا اینکه باعث می‌شود تصمیم‌گیران و سیاستمداران اهتمام بیشتری به آن موضوع داده و در تصمیم‌‎سازی خود از نتایج این تحقیقات که در همایش ارائه شده است، استفاده ببرند. این پدیده یک دستاورد مهم دارد و آن این است که نگاه علمی جامعه به پدیده‌های موجود در آن گسترش می‌یابد چه در نزد محافل علمی با گسترش روابط آنها با جامعه و چه در نزد سیاستمداران برای اتخاذ راهکارهای علمی با مقابله با مشکلات.

به یقین از این زاویه می‌توان بهتر و بیشتر به نقش همایشها از جمله سلسله همایشهای توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار در جامعه و دستاوردهای آن نگاه کرد. از نظر اینجانب 5 همایش گذشته، در کنار تلاش سایر محافل علمی و اجرایی کشوردر این حوزه، موفق شده است اولا موضوع بسیار مهم" فضای کسب و کار" را که از مهترین متغیرهای تاثیرگذار بر رشد و توسعه اقتصادی کشور است، در محافل علمی کشور مورد توجه قرار دهد و ثانیا باعث شده سیاستمداران و تصمیم گیران توجه و اهتمام خاصی به این موضوع داشته باشند. این توجه و اهتمام حداقل در امر قانونگذاری باعث شده است قوانین و مقررات خاصی برای بهبود فضای کسب و کار وضع شود و مرتبا مورد بازنگری قرار گیرد. در عین حال باید به یک نکته مهم نیز توجه داشته باشید که آثار همایشها که عمدتا علمی هستند در کوتاه‌مدت بروز نمی‌کند بلکه در بلندمدت با تغییر نگرشها و سیاستها می تواند منشا اثر بیشتر و گسترده‌تری باشد.

ششمین همایش هم در همین راستا برای بررسی روی پدیده‌هایی که در حال حاضر محیط کسب و کار کشور را تهدید می‌کنند، تمرکز دارد. از این رو دو موضوع مهم را در برنامه خود دارد؛ اولا روی راهکارهای بهبود و ارتقا شاخص "محیط کسب و کار" در کشور در چند حوزه مهم از جلمه مالیاتها، قراردادها و ثبت اموال بحث خواهد کرد و ثانیا با توجه به تحولات و تغییراتی که در چند ماه گذشته رخ داده و باعث شده ثبات اقتصاد کلان بشدت تحت تاثیر قرار گیرد و با توجه به نقش بسیار مهم ثبات اقتصادی در فضای کسب و کار، این موضوع محور اصلی همایش ششم است. در این راستا تاثیر بی ثباتی اقتصاد کلان بر روی رفتار بخش خصوصی و راههای برون رفت از آن مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در ششمین همایش بهبود محیط کسب و کار موضوعات به دو طریق مورد بررسی قرار می‌گیرند. در مورد هر یک از زیر محورها ما مقاله کتبی داریم که حاصل کار تحقیقی محقق است و آن را ارائه می‌دهند و علاوه بر آن، یکی از اندیشمندان و یا مسئولان حوزه مربوطه بصورت شفاهی درباره آن مطالبی را ارائه خواهند کرد. در مجموع در این همایش 12 مقاله کتبی و حدود 8 سخنرانی مرتبط با محورهای همایش خواهیم داشت.

به طور معمول ما در پایان هر یک از همایشهای سالهای گذشته جمع بندی و نقطه نظرات حاصل از ارائه مقالات، سخنرانیها و نشستهای تخصصی را در یک بیاینه خلاصه کرده و آن را از طریق مقامات عالی رتبه اتاق بازرگانی خراسان رضوی و همچنین اتاق ایران در اختیار مسئولان مربوطه قرار میدهیم. نتایج این همایشها در تنظیم قوانین مربوط به محیط کسب و کار و همچنین سیاستگذاری در این حوزه مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر آن باعث شده است تا نهادهای دولتی استان تلاش خود را برای بهبود محیط کسب و کار بیشتر کرده و سعی در رفع معضلات در این حوزه داشته باشند.

دبیر علمی همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۷ آبان ۱۳۹۷, ۱۶:۰۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها