رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی تاکید کرد:

صدور پایان کار صنعتی برای تمامی واحدهای محور غرب

۳۰ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2190
دنیای اقتصاد- رئیس دبیرخانه شواری گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: باید برای تمامی صنایع محور غرب که دارای مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌ها هستند، پایان کار صنعتی صادر شود.

علی‌اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تشریح مصوبات شورای گفتگو برای صنایع محور غرب، به ارائه پیشینه‌ای از وضعیت این صنایع و مشکلی که با آن روبرو هستند پرداخت و گفت: زمانی که این واحدهای صنعتی شکل گرفتند، در خارج از شهر مشهد قرار داشتند و زمین‌های مورد استفاده زمین‌های زراعی بود که صنعتی شدند و تمام مجوزهایی که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای واحدهای صنعتی مستقر در آنجا صادر شده، دارای تعرفه صنعتی بوده تا اینکه شهر به سمت این واحدها پیشروی کرد و درنهایت این واحدها در حریم شهری قرار گرفتند و باید عقب نشینی می‌کردند. از طرفی، این واحدها باید پایان کار داشته باشند تا بتوانند از تسهیلات بانکی و خدمات شرکت‌های خدمات‌رسان دولتی استفاده کنند اما مجوزهای لازم برای این واحدها صنعتی بود، در صورتی که پایان کار صنعتی صادر نشده است.

وی تصریح کرد: تاکنون وکلای بسیاری با هزینه‌های زیادی اقداماتی را برای حل مشکل این واحدها انجام دادند اما نتیجه نگرفتند تا اینکه سال گذشته این مساله در دستور کار شورای گفتگوی استان قرار گرفت و توافقاتی انجام شد. طبق مصوبه‌ای در سال 91، واحدهای صنعتی در صورت اینکه فاقد آلایندگی باشند، می‌توانند در محور غرب استقرار داشته باشند و برای آنها باید پایان‌کار صنعتی صادر شود تا بتوانند ازخدمات استفاده کنند.

لبافی خاطرنشان کرد: در شورای گفتگو با حضور استاندار، معاونت عمرانی، راه‌وشهرسازی و دستگاه‌های صدور مجوز توافقی شد که برای واحدهای صنعتی مستقر در محور غرب و دارای مجوز فعالیت از سازمان ذی ربط خود که فاقد آلایندگی هستند، پایان کار صنعتی صادر شود و این پایان کار برای عرصه و اعیان واحدهاست؛ در این راستا، استانداری مجوز را برای اجرا به شهرداری ابلاغ کرد و شهرداری نیز مسیری با رویکرد مثبت طی کرد تا این مساله به شورای شهر ارائه شد. سپس مصوبه شورای شهر و مصوبه شورای گفتگو استان به لحاظ انطباق در دبیرخانه شورا مطرح شد که دارای دو ایراد بود.

اختلاف در مصوبه شورای گفتگو و مصوبه کمیسیون ماده 5

رئیس دبیرخانه شواری گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی افزود: اولین ایراد این بود که شورای گفتگو در مصوبه خود، همه واحدهای صنعتی محور غرب را در نظر گرفته بود و پایان کار را در عرصه و اعیان مدنظر قرار داده بود اما شورای شهر پیرامون دو محور کار کرد؛ اولین محور، 35 واحد صنعتی است که در گذشته دارای مصوبه کمیسیون ماده 5 هستند و دومین محور نیز واحدهایی که در حریم قرار گرفته‌اند. بنابراین این مصوبه‌ها دارای یک عدم انطباق است که باید اصلاح شود.

وی خاطرنشان کرد: پایان کاری که شهرداری صادر می‌کند، مربوط به اعیان واحدها بوده و عرصه را شامل نمی‌شود؛ یعنی برای آن 35 واحد و واحدهایی که در حریم قرار دارند، پایان کار در اعیان صادر می‌شود اما در عرصه صادر نخواهد شد. علت آن نیز این است که کمیسیون ماده پنج در ذیل مصوبه خود، پرداخت حق و حقوق شهرداری را مدنظر قرار داده و این باعث می‌شود که شهرداری نتواند در عرصه، پایان کار صادر کند و اگر واحدها بخواهند از صنعتی به تجاری و یا هرگونه فعالیت دیگری تغییر کاربری دهند، باید حق و حقوق شهرداری را به روز پرداخت کنند. در واقع شهرداری این مساله را تایید می‌کند اما بر اساس مصوبه کمیسیون ماده 5 نمی‌توان این مساله را اجرایی کرد.

لبافی اضافه کرد: در جلسه اخیر شورای گفتگو مصوب شد که کمیسیون ماده 5 ترتیبی اتخاذ کند که مصوبه مربوط به پرداخت حق وحقوق شهرداری، اصلاح شود تا شهرداری، در غالب توافقی که با بخش خصوصی و محور غرب داشته، بتواند در عرصه واعیان پایان کار را صادر کند.

وی در خصوص مصوبه دوم شورای گفتگو درباره صنایع محور غرب عنوان کرد: مصوبه دوم آن بود که این مصوبه صرفا به واحدهای مستقر در حریم و آن 35 واحد تسری نداشته باشد بلکه باید برای کلیه واحدهایی که در محور غرب فعالیت دارند و دارای مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌ها هستند، نیز پایان کار صنعتی صادر شود. اگر این واحدها در آینده به دنبال تغییر کاربری خود باشند، باید حق وحقوق شهرداری را پرداخت کنند. اما این حق و حقوق شامل عوارض شهرداری نیست بلکه شهرداری عوارض خود را به روز دریافت می‌کند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ مهر ۱۳۹۷, ۱۱:۱۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها