آموزش؛ کانون مهم رفع مشکلات صنعت چاپ خراسان رضوی

۲۳ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2187
صنعت چاپ و بسته بندی امروزه زیرمجموعه بسیار گسترده ای دارد، به طوریکه صنایع مختلف مستقیم یا غیرمستقیم نیازمند تولیدات ناشی از صنعت چاپ و بسته بندی هستند.

آنچه که به نظر می رسد در شرایط امروز اقتصادی کشور صنعت چاپ برای رفع مشکلات خود به آن نیاز دارد، آموزش است، زیرا این موضوع نه تنها در بحث ارتقای تخصص نیروی انسانی کمک قابل توجهی می کند، بلکه امکان بهره گیری از تجهیزات و ماشین آلات صنعت چاپ را نیز به فعالان این عرصه فراهم می کند، از سوی دیگر فرد آموزش دیده می تواند با به روزترین امکانات و دستگاه های لازم در صنعت چاپ کار کند تا تولیدات متنوع تر و بهتری در اختیار مصرف کنندگان یا حتی دیگر تولیدکنندگان عرصه صنعت قرار بگیرد.

در این راستا، شرکت شهرک های صنعتی اقدامات مختلفی را انجام داده است که از آن جمله می توان به ارائه آموزش برای نیروی انسانی  در دو بخش بهره گیری از تجهیزات و دریافت تخصص لازم اشاره کرد.

یکی از مواردی که لازم است در شرایط امروز اقتصادی کشور به آن توجه شود، بخش بازاریابی و فروش در صنعت چاپ و بسته بندی است که در این راستا نیز آموزش می توند نقش مهمی ایفا کند.

شرکت شهرک های صنعتی خرسان رضوی از طریق ایجاد کلینیک های تخصصی برای برگزاری دوره های آموزشی و بازاریابی و فروش هر هفته فعالیت های گوناگونی انجام می دهد که نتیجه آن، آموزش سالانه 13 هزار نفر در بخش کلینیک صنعت است، همچنین، علاقمندان و فعالان در صنعت چاپ و بسته بندی از داخل استان یا خارج از آن استقبال قابل توجهی از کلینیک بسته بندی که توسط شرکت شهرک های صنعتی فعالیت می کند، داشته اند، به طوری که طی ماه های اخیر 350 نفر از این کلینیک بازدید کرده و متقاضی ارائه خدمت کلینیک مذکور هستند.

آموزش های ارائه شده در این کلینیک ها شامل نحوه مدیریت، کارآفرینی، تخصص در استفاده و نصب تجهیزات و ماشین آلات همراه با بازاریابی و فروش تولیدات صنعت چاپ و بسته بندی است که به علاقمندان و فعالان این عرصه از طریق فضای مجازی ارائه می شود.

عمده هزینه های این دوره های آموزشی توسط شرکت شهرک های صنعتی انجم می شود، زیرا در شرایط امروز که مشکل سرمایه در گردش در صنایع مختلف وجود دارد، شرکت شهرک های صنعتی تلاش می کند، از صنایع به ویژه نوع کوچ آن پشتیبانی و حمایت کند.

در حال حاضر درست است که شرایط اقتصادی موجود در کشور سبب ایجاد مشکلات بسیاری شده است، اما این موضوع شاید نوعی فرصت هم محسوب شود، زیرا در حال حاضر، نیروی انسانی متخصص ناشی از آموزش های ارائه شده توانسته اند تولیدات متنوع و باکیفیتتی را وارد بازار کنند و نتیجه آن می تواند امکان صادرات محصولات و تولیدات صنعت چپ به کشورهای هذف باشد.

صنعت چاپ به دلیل اینکه از جمله صنایع مادر کشور و استان محسوب می شود، در آینده نیز فعالیت خود را با وجود همه مشکلات ادامه می دهد، زیرا بسیاری از صنایع به فعالیت مستمر این صنعت نیازمند هستند، اما باید تلاش بیشتری برای کسب آموزش های تخصصی و مورد نیاز این صنعت انجم شود تا کم کم بتوان با مشکلات اقتصادی موجود مقابله کرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی  خراسان رضوی

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۳ مهر ۱۳۹۷, ۱۱:۱۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها