گزارش تحلیلی دنیای اقتصاد از چالش‌ها و ظرفیت‌های «صنعت چاپ» خراسان:

«چاپ» تا کجا نوسانات «ارز» را تحمل می‌کند؟

۲۳ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2185
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- در هر شاخه ای از فعالیت ها، همواره یک رشته به دلیل گستردگی خاص و تاثیرگذاری اش در عرصه های مختلف به عنوان فعالیت مادر شناخته می شود که اگر از شرایط خوبی برخوردار باشد، قاعدتا رشته هایی که جزو زیرمجموعه آن قرار می گیرند نیز توسعه می یابند، در مقابل نیز اگر فعالیت مادر مشکلات بسیاری داشته باشد، زیرمجموعه آن هم دچار مشکل می شود.

این موضوع می تواند در صنعت نیز مصداق داشته باشد، به عنوان مثال، صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان یکی از صنایع مادر در کشور محسوب می شود که تقریبا بسیاری از تولیدات صنعتی را به خود مرتبط می کند، از تولید بیسکوییت و سایر مواد غذایی بگیرید تا حتی کاغذهای اداری و مواردی که اصلا نمی توانید تصور کنید، همه و همه مستقیم یا غیرمستقیم به این صنعت وابسته هستند.

به این ترتیب صنعت چاپ و بسته بندی که تا سال ها قبل تنها بواسطه چاپ روزنامه ها و کتاب ها در میان همگان شهرت داشت، طی سال ها یا حتی قرن های اخیر، تحولات و توسعه بسیاری داشته و توانسته عنوان صنعت مادر را به خود اختصاص دهد.

مشهد اما به عنوان دومین کلانشهر کشور بازهم در این عرصه گام های بسیاری برداشته، به طوری به گفته کارشناسان نه تنها قدمت صنعت چاپ در این کلانشهر به 150 سال قبل بازمی گردد، بلکه سهم مهمی در اقتصاد صنعت خراسان رضوی داشته و دارد.

آمار و ارقامی که در این خصوص از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در شهریور ماه سال جاری از طریق رسانه های مختلف اعلام شده، به این نکته اشاره دارد که هم اکنون 300 چاپخانه در این استان فعال هستند، جالب است بدانید آمار جزئی تری نیز درخصوص فعالیت چاپخانه های خراسان رضوی وجود دارد و مبنی بر این است که  20 درصد چاپخانه های این استان در عرصه چاپ و نشر کتاب فعال هستند، 450 واحد چاپ، لیتوگرافی و جعبه سازی که  از زیرمجموعه های اتحادیه چاپخانه داران خراسان رضوی هستند نیز فعال بوده، علاوه بر این، ٤٤١ ناشر فعال و ٥٣٤ کانون آگهی و تبلیغات نیز در خراسان رضوی وجود دارد.

گرانی 3 تا 4 درصدی مواد اولیه

ظرفیت و پتانسیل صنعت چاپ با اعلام چنین آماری در خراسان رضوی شاید در نگاه اول خوب و بالا باشد، اما در حالی که هنوز 6 ماه و حدود 23 روز از سال 97 گذشته است، صنعت چاپ کشور و خراسان رضوی با مشکلاتی از جمله نوسانات نرخ ارز و کاغذ روبه رو بوده که می تواند برای این صنعت مادر و صنایع زیر مجموعه آن دردسرساز شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران خراسان رضوی این موضوع را تایید می کند و به خبرنگار دنیای اقتصاد می گوید: نوسانات نرخ ارز و کاغذ برای همه فعالان عرصه چاپ و بسته بندی گران تمام می شود، اگر نرخ ارز و کاغذ بالا باشد، اما ثابت بماند، شرایط نه اینکه خیلی عالی شود، اما انتخابی است میان بد و بدتر.

علی مغانی گریزی به تاثیر نوسانات نرخ ارز و کاغذ می زند و اضافه می کند: این نوسانات تاثیر مستقیمی بر افزایش نرخ مواد اولیه در صنعت چاپ داشته، به طوری که مواد اولیه هم دچار کمبود در بازار شده، هم سبب شده، قیمت مواد اولیه 3 تا 4 درصد افزایش یابد.

چاپ صنعتی است گسترده و دارای ابعاد مختلف، این ویژگی اختصاص عنوان صنعت مادر به چاپ را بیشتر از همیشه برای آن محکم می کند، اگر با وجود مشکلات موجود، صنعت چاپ تعطیل شود، همه صنایعی که از آن سرویس و خدمات می گرفتند نیز تعطیل می شوند، این نکته را رئیس اتحادیه چایخانه داران خراسان رضوی متذکر می شود و ادامه می دهد: اگر می خواهیم به رشد این صنعت کمک کنیم، باید مشکلاتی از جمله نوسانات نرخ ارز و کاغذ در کنار کمبود و گرانی مواد اولیه را رفع کنیم تا بیش از پیش صنعت چاپ و بسته بندی به کمک صنایع مختلف برود.

افزایش مالیات؛ چالش اساسی صنعت گران چاپ

او با وجود اینکه دل پردردی از مشکلات فعلی صنعت چاپ و بسته بندی دارد، اما نسبت به توسعه تجهیزات و امکانات این صنعت ابراز خرسندی می کند و می افزاید: ماشین آلات زیادی به این عرصه وارد شده که نتیجه آن، تنوع در تولیدات چاپ و بسته بندی است.

مغانی با نیم نگاهی به کم کارتر بودن برخی از چاپخانه داران، بیان می کند:علت این موضوع رکود بازار است، زیرا این مشکل، انگیزه را از فعالان در صنعت چاپ می گیرد.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران خراسان رضوی به یکی دیگر از چالش ها و مشکلات چاپخانه داران نیز اشاره و تاکید می کند: در شرایط اقتصادی فعلی، افزایش مالیات را نمی دانیم کجای مشکلات این صنعت قرار دهیم، زیرا مالیاتی که تا ماه های قبل با 9 درصد ارزش افزوده توسط چاپخانه داران پرداخت می شد، در ماه های اخیر افزایش یافته و به 48 درصد ارزش افزوده رسیده است.

صنعت چاپ کشش نوسانات نرخ ارز را ندارد

این طور که پیداست، وضعیت کسب و کار چاپخانه داران در شرایط فعلی که نرخ ارز و کاغذ در بازار مدام نوسانات دارد، مناسب نیست و حتی آنهایی که دستی در این کار دارند، از این وضعیت گله مند هستند، یکی از این شاکیان مدیر درآمد و چاپخانه موسسه فرهنگی قدس است، او اعتقاد دارد صنعت چاپ با وجود اینکه صنعت مادر و گسترده ای است، اما در شرایط فعلی، این صنعت کشش نوسانات نرخ ارز را ندارد.

مهدی یزدی نژاد نتیجه گران شدن مواد اولیه را افزایش نرخ تولیدات این صنعت عنوان می کند و می گوید: اگرچه تولیدات نیز گران تر از قبل می شود، اما صنعت چاپ نمی تواند هر روز نرخ تولیدات خود را بیش از پیش افزایش دهد و این رشد قیمت اندازه ای دارد.

با نگاهی به کالایی معمولی از چاپ همچون روزنامه ها شاید بتوان به این نکته رسید که قیمت روزنامه ها نیز تا اندازه ای رشد داشته، اگر به جزئیات علت آن نیز نگاهی دیگر بیاندازیم، شرایط به اینگونه است که اگر در گذشته هر صفحه از روزنامه های مختلف ددر مجموع نرخ ارز، خرید کاغذ و تهیه مواد اولیه آن با هزینه 5 هزار تومان به چاپ می رسید، امروز با نوسات نرخ ارز و کاغذ و کمبود و گرانی مواد اولیه، هر صفحه با 20 هزار تومان به چاپ می رسد، اما نرخ روزنامه نمی تواند به این شدت افزایش یابد، این نکات را مدیر درآمد و چاپخانه موسسه فرهنگی قدس اشاره می کند و می افزاید: چاپخانه ها در حوزه تهیه مواد اولیه به شدت مشکل دارند، اما این موضوع به این معنا نیست که در بخش نیروی انسانی با کمبود مواجه باشند، اتفاقا نیروی انسانی مجرب با تعداد بسیار در این صنعت وجود دارند که یا در حال فعالیت هستند یا آماده ورود به این صنعت و این نکته یعنی ظرفیت اشتغالی که برای متقاضیان جویای کار این صنعت می توان ایجاد کرد، بسیار قابل توجه است.

یزدی نژاد بیان می کند: وقتی نمی توان مواد اولیه مرغوب را به دلیل گرانی اش خریداری کرد، طبیعی است که چاپخانه داران به سوی تهیه مواد اولیه با کیفیت پایین تر و شاید نامرغوب ترغیب می شوند تا بتوانند تولیدات خود را به دست مشتری هایی که عمدتا آنها نیز بخشی از تولیدات مهم صنایع را در دست گرفته اند و نیازمند دریافت تولیدات چاپخانه ها برای ارائه محصولات صنعتی خود هستند، برسانند.

او در پاسخ به این سئوال که با وجود مشکلات فعلی در عرصه چاپ و بسته بندی، آینده این صنعت را در خراسان رضوی چگونه می بینید؟، تصریح می کند: شک نکنید که صنعت چاپ تا همیشه ماندگار است، زیرا صنعت مادر است، اما اگر مشکلات آن رفع نشود، بی تردید، این صنعت به حاشیه می رود و این موضوع اتفاق خوبی نیست، بنابراین، لازم است، مسئولان چاره ای برای رفع مشکلات این صنعت بیاندیشند.

فضای کسب و کار چاپ متاثر از نوسانات نرخ ارز است

نوسانات نرخ ارز و کاغذ نتایجی دارد که صنعتگران بیش از همه مردم به آن پی می برند، زیرا این نوسانات نتیجه مستقیمی بر کار آنها می گذارد، به گفته مدیر شهر چاپ خراسان این موضوع نه تنها داستانی طولانی و بی انتها دارد، بلکه حتی شرایط کسب و کار در دنیای چاپ و بسته بندی نیز تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار می گیرد.

علی یعقوبی نیز همچون سایر فعالان صنعت چاپ و بسته بندی نسبت به شرایطی که امروز برای این صنعت ایجاد شده، می تواند قصه مشابهی را روایت کند، او همچنین، سئوالی که این روزها برایش پیش آمده را نیز در گفتگو با خبرنگار دنیای اقتصاد بیان می کند و می افزاید: با وجود این همه اخبار مبنی بر کشف احتکار انبار کاغذ و ورود آن به بازار که از رسانه های مختلف دیداری و شنیداری منعکس می شود اما، سئوال من این است که این کاغذها به عنوان مواد اولیه مهم و ارزشمند چاپخانه ها و صنیع بسته بندی دقیقا به کدام بازار وارد شده یا می شود تا نرخ کاغذ کاهش یابد یا اینکه دیگر کمبود نداشته باشد؟

او تصریح می کند: در شرایط سخت اقتصادی امروز تعطیلی چاپخانه ها و رقابت در این شرایط نه تنها خوب نیست، بلکه سخت تر نیز می شود، زیرا رقابت در شرایطی ناسالم صورت می گیرد و ممکن است نتایج نامناسبی دیگری نیز به همراه داشته باشد.

شرایط به گونه ای است که هر چاپخانه ای نمی تواند دوام بیاورد و باید مسئولان به فکر چاره ای باشند تا بیش از اینها شرایط برای فعالان صنعت چاپ و بسته بندی سخت تر نشود، این نکته را مدیر شهر چاپ خراسان در حالی بیان می کند که اعتقاد دارد، واردات کاغذ نیز وضعیت مناسبی ندارد و به این ترتیب صنعت چاپ امروز جزو صنایع مهجور و مظلوم قرار گرفته است.

صنعت چاپ بعد از گردشگری در ارزآوری رتبه دوم را دارد

شرایط فعلی صنعت چاپ و دست و پنجه نرم کردن فعالان این عرصه با مشکلات آن از یک سو و برخورداری این صنعت از ظرفیت ها و پتانسیل های قابل توجه، قاعدتا ذهن را به این سمت می برد که اقدامات انجام شده مسئولان خراسان رضوی برای رفع مشکلات مذکور در این صنعت چیست؟

معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پاسخ به این سئوال می گوید: خروجی برگزاری جلسات مختلف برای رفع مشکلات فعالان صنعت این استان خوب بوده، به طوری که تایید قیمت سفارشات استان در گروه دوم و سوم مواد اولیه صنایع به خصوص در حوزه چاپ که همواره در تهران انجام می شد، اکنون به استان ها تفویض اختیار داده شده و این موضوع به معنی شروع خوب برای رفع مشکلات در حوزه صنعت چاپ است.

علی غفوری مقدم مواد اولیه نیاز صنعت چاپ را در سه گروه عنوان می کند و ادامه می دهد: اقلامی که در گروه اول قرار دارند، تامین شان برای تولیدات ناشی از چاپ و بسته بندی اولویت دارد.

او با ابراز خرسندی نسبت به سرعت گرفتن تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومان به اقلام موجود در گروه اول مواد اولیه صنعت چاپ و همچنین سرعت گرفتن ترخیص ارز کاغذ و مرکب، بیان می کند: در حال حاضر، این فعالیت ها شکل اجرایی خوبی به خود گرفته است.

به گفته معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، در بسیاری از کشورها صنعت چاپ بعد از گردشگری در ارزآوری رتبه دوم را دارد، همچنین، ظرفیت و کیفیت بالای تولیدات این صنعت در ایران و استان در سال های اخیر به گونه ای رشد داشته که می تواند با صنعت چاپ اروپا رقابت کند.

 

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۳ مهر ۱۳۹۷, ۱۱:۱۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها