دنیای اقتصاد از وضعیت تولید، کسب و کار و صادرات کفش در مشهد گزارش می‌دهد

خطر در کمین قطب تولید کفش دست‌دوز

۱۶ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2179
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- با نگاهی به آثار باستانی کشف شده می‌توان پی برد قدمت صنعت کفش در ایران طولانی است، براساس آنچه که از نمونه‌های تولید شده از چرم باقی است، اختلاف نظرهایی میان کارشناسان نیز در این خصوص وجود دارد، به طوری که برخی از باستان شناسان قدمت این صنعت در ایران را حدود یک هزار و 500 سال قبل از میلاد دانسته‌اند، اما برخی دیگر اعتقاد دارند بر اساس آثار کشف شده قدمت صنعت کفش در ایران به پیش از ورود آریایی‌ها در ایران می‌رسد، با این وجود کارشناسان تخمینی برای قدمت این صنعت در مشهد اعلام نکردند.

از سوی دیگر، صنعت کفش ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که از آن جمله می‌توان به مصرف ناچیز آب در تولید آن اشاره کرد، آمارها نشان می‌دهد صنعت کفش نه تنها در بخش مصرف آب شرایط بسیار خوبی دارد، بلکه برخلاف صنایع دیگری از جمله فلزات، در سالهای اخیر، مصرف آب در این صنعت کاهش چشمگیری داشته، این در حالی است که تولید صنایع فلزی در سالهای اخیر با افزایش مصرف آب روبه‌رو بوده است.

کفش از جمله صنایع کوچکی است که شاید به چشم هموطنان به عنوان صنعتی پررونق و صادراتی نباشد، اما در مشهد توانسته علاوه بر جذب نظر مشتریان داخلی، نظر مشتریان خارجی را نیز به خود جلب کند، گرچه در این مسیر پر پیچ و خم تولید کفش، تولیدکنندگان فراز و نشیبهای بسیاری را گذرانده‌اند و حتی ممکن است در سال های آتی نیز مشکلات آنها به دلیل برخی نوسانات قیمت دلار و ... افزایش یابد، اما با این وجود هنوز کفش مشهد پتانسیل و ظرفیت ویژه خود را برای جلب نظر مشتریان داخلی و خارجی دارد.

کفش دست‌دوز زنانه مشهد، رتبه نخست کشور

به گفته تولیدکنندگان مشهد، کفش این کلانشهر جزو نخستین کفش‌های تولیدی در کشور بوده و علاوه بر اینکه ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال محسوب می‌شود، هم‌اکنون علاوه بر اینکه در دیگر استان‌های کشور به فروش میرود، به کشورهایی از جمله عراق، افغانستان و برخی از کشورهای آسیای میانه نیز صادر می شود.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان کفش مشهد ظرفیت تولید این کالای پرمصرف در این کلانشهر تا سال گذشته، سالانه تولید حدود 45 میلیون جفت کفش بوده و بخش زیادی از تولید کفش در مشهد را کفش دست دوز زنانه تشکیل می دهد.

ابوالفضل خوشبو اعتقاد دارد مشهد در کنار تهران و تبریز یکی از قطب های تولید کفش دست دوز و سنتی زنانه است و عدم بهره‌گیری از تکنولوژی ها و تجهیزات مدرن سبب شده تولیدکنندگان کفش ها را به خصوص کفش زنانه را به صورت سنتی و دست دوز در حالی تولید کنند که کالای نهایی تولید شده بتواند مشهد را یکی از قطبهای مهم این بخش در کشور کند و این موضوع یکی از محاسن کار محسوب شود.

فعالیت حدود 1200 واحد فعال تولید کفش در مشهد تا سال گذشته

حدود یک هزار و 200 واحد فعال تولید کفش در مشهد تا سال گذشته وجود داشت، اما اینکه با توجه به وجود مشکلاتی مانند رکود بازار و کمبود و گرانی مواد اولیه در سال جاری می گذارد تا همچنان این بخش از تولیدکنندگان بتوانند چراغ واحدهای تولیدی خود را روشن نگه دارند یا نه، مسئله ای است که خوشبو نسبت به آن اظهار نگرانی می کند.

حال و روز صنعت کفش اگرچه به نظر می رسد که تا سال گذشته خوب بوده، اما با وجود مشکلاتی که رئیس انجمن تولیدکنندگان کفش به آن اشاره می کند، ظاهرا در سال جاری آنچنان که باید خوب نیست.

ماجرا از این قرار است که با وجود بخشی از مواد اولیه کفش در ایران، بازهم تولیدکنندگان باید تلاش کنند تا مواد اولیه واراداتی را که گران شده و حتی با کمبودهایی روبه رو است، خریداری کنند، رئیس انجمن تولیدکنندگان کفش مشهد در پاسخ به این سئوال که چرا تولیدکنندگان تامین مواد اولیه خارجی را با وجود گرانی و کمبود آن ارجح تر از تولید داخلی آن می دانند؟ می گوید: این موضوع چند علت دارد، مهم ترین دلایل آن را می توان نبود همه مواد اولیه کفش در ایران دانست و دلیل دیگر نیز این است که آن بخشی از مواد اولیه که در ایران موجود است، نامرغوب بوده و اگر در تولید کفش استفاده شود، کیفیت آن را نیز از بین می برد.

خوشبو افزایش قیمت مواد اولیه کفش را 100 در 100 عنوان می کند و می افزاید: با وجود چنین شرایطی، تولید کفش نسبت به سال گذشته در مشهد 40 درصد رشد داشته است.

اگر دولت تمهیداتی برای رکود بازار کفش و کمبود و گرانی مواد اولیه این صنعت نکند، قطعا تعداد زیادی از فعالان این عرصه بیکار می شوند، این جمله را رئیس انجمن تولیدکنندگان کفش مشهد اشاره می کند و ادامه می دهد: اگر این شرایط ایجاد شود، پیش بینی می کنیم، حدود 5 هزار نفر از فعالان عرصه تولید کفش در مشهد بیکار شوند.

لزوم تشویق صادرکنندگان کفش مشهد

آنچه که مسئولان به آن تاکید دارند این است که با وجود تغییرات قیمت ارز و رکود بازار کسب و کار صنعت کفش در مشهد، صادرات کفش در این کلانشهر همچنان پابرجا است، به طوری که این صنعت در مشهد بازارهای جدیدی در کشورهای مختلف خاورمیانه را پیدا کرده و هر کدام از آنها مشتریان جدید برای صادرات کفش مشهد محسوب می شوند.

محمدحسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی میگوید: دولت در هفته های اخیر علاوه بر اینکه در شورای عالی اقتصادی به راهکارهای کاهش قیمت ارز اشاره داشته، مصوبه ای که سبب سرمایه گذاری بیشتر اتباع خارجی در کشور می شود را در این شورا تصویب کرده و اگر بتوان در تولید کفش مشهد این مصوبه را اجرا کرد، شاید این صنعت در چنین کلانشهری که اتباع زیادی از کشورهای افغانستان و پاکستان در آن ساکن هستند، رونق بیشتری پیدا کند.

روشنک اعتقاد دارد، صادرات کفش ممکن است در مقابل صادرات پتروشیمی عددی نباشد، اما از جمله صادرات غیرنفتی مهمی است که ارزش بالایی دارد. وی با تاکید بر اینکه باید روی صادرات نساجی و کیف و کفش مشهد حساب ویژه و جداگانه ای باز کرد، اضافه می کند: اصلا نباید مسئولان صادرات کفش را با صادرات محصولات نفتی از جمله پتروشیمی مقایسه کنند. صادرات کفش از جمله بخش هایی است که به عموم مردم بازمی گردد و در زندگی آنها تاثیر شگرفی دارد، زیرا به اشتغال زایی کمک می کند و در نتیجه موجبات رونق اقتصادی زندگی مردم یا حتی بخش زیادی از شهروندان جامعه را فراهم می کند، این نکات را روشنک در حالی مطرح می کند که شرایط اقتصادی امروز جامعه بیشتر تحت تاثیر افزایش یا کاهش دلار و فروش نفت و محصولات ناشی از آن است.

تکنولوژی خوبی وارد صنعت کفش شده است

وقتی صحبت از صنعتی همچون کفش می شود، قطعا آنچه که به ذهن خطور می کند این است که تا چه اندازه این صنعت در مشهد به روز بوده تا بتواند نظر مشتریان را به خود جلب کند، همچنین، برای رسیدن به این به روز شدن صنعت، تا چه اندازه تکنولوژی به کمک آن آمده است؟

تکنولوژی خوبی وارد صنعت کفش شده است، این جمله را رئیس گروه تامین مالی، سرمایه گذاری و خوشه های صنعتی

شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ابتدای گفتگوی خود با خبرنگار دنیای اقتصاد مطرح می کند و می افزاید: درست است که مشهد یکی از قطب های تولید کفش زنانه آن هم به صورت سنتی و دست دوز است، اما دیگر انواع کفش ها را نیز در حالی تولید می کند که در برخی از بخش ها از جمله قالب گیری باید از دستگاه های لازم در این خصوص بهره ببرد.

جواد دریادل به علت اشتغال زایی خوبی که صنعت کفش برای فعالان این عرصه ایجاد می کند نیز اشاره کرده و بیان می کند: تولید کفش می تواند در کارگاهی کوچک نیز صورت گرفته و برای حدود 20 نفر شغل ایجاد کند.

برخلاف چرم که در تولیدش باید آب بسیاری مصرف شود، تولید کفش نیازی حتی به یک درصد آب نیز ندارد، چه برسد به آنکه نیازمند تصفیه خانه یا موارد لازم در این بخش باشد، این نکته را مدیر خوشه های صنعتی شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی بیان می کند و می افزاید: صنعت کفش نیازمند تجربه و علاقه افرادی است که در این عرصه فعالیت می کنند، البته ممکن است چندان نیازمند دانش یا تحصیلات مرتبط با آن نباشد، اما اگر تولیدکننده بخواهد نظر مشتری را به کفش های واحد تولیدی خود برای خرید جذب کند، باید اطلاعات به روزی برای این حوزه داشته باشد، همچنین، تحصیلات کمک می کند افراد بتوانند تجهیزات به روز بهتری را در تولید کفش استفاده کنند.

او نیز به مشکلات تولیدکنندگان صنعت کفش در مشهد اشاره ای دارد و می گوید: تامین مواد اولیه که عمدتا وارداتی است در شرایط فعلی که تغییرات قیمت ارز نوسان دارد، سخت می شود و تولیدکنندگان چاره ای ندارند که با وجود کمبود مواد اولیه، آن را گران تر از همیشه خریداری کنند.

 

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۶ مهر ۱۳۹۷, ۱۲:۴۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها