در نشست فعالان اقتصادی و اتحادیه روسای اتاق های بازرگانی عراق و خراسان رضوی مطرح شد

تحکیم مناسبات تجاری مشهد- بغداد

۱۰ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2177
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در نشست فعالان اقتصادی و اتحادیه روسای اتاق های بازرگانی عراق و خراسان رضوی، ظرفیتهای دو طرف برای توسعه سرمایه گذاری و گردشگری و مشکلات موجود در مسیر مناسبات و مبادلات تجاری بررسی و ارزیابی شد.

رئیس اتحادیه اتاقهای بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد، روسای اتاقهای بازرگانی بصره، کربلا، صلاح الدین، دیوانیه و اتاق مشترک عراق و ایران با رئیس اتاق بازرگانی ایران و خراسان رضوی و اعضای هیات نمایندگان اتاق استان و برخی از مسئولان استانی در اتاق بازرگانی مشهد دیدار کردند و در این نشست دو ساعته به موضوعاتی چون مشکلات موجود در انجام مراودات تجاری دو کشور و ارائه راهکار برای حل این مسائل، چگونگی استفاده هر چه بیشتر از ظرفیتهای توریستی مشهد برای مسافران عراقی، میزان مبادلات تجاری دو کشور در سال جاری، تمایل عراق به افزایش این مبادلات در دورانی که ایران با تحریم روبروست و ضرورت تسهیل شرایط سرمایه گذاری در مشهد برای عراقیها اشاره شد.

رشد 30 درصدی مبادلات تجاری با عراق

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این جلسه با اشاره به عراق به عنوان یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران و به ویژه خراسان رضوی در منطقه و جهان گفت: خوشبختانه در نیمه نخست امسال، با رشد بالای 30 درصدی در مناسبات اقتصادی بین دو کشور مواجه شدیم؛ اما آنچه مسلم است ظرفیتهای بین دو کشور می تواند بسیار فراتر از حجم مبادلات اقتصادی امروز باشد. ما نیازمند این هستیم که مناسبات اقتصادی را تنها به مبادله کالا منحصر نکنیم و می توانیم در توسعه زیرساختهای عراق هم در بخش عمران و هم در بخش صنعت اقدامات قابل توجهی داشته باشیم.

شافعی همچنین از موقعیت جغرافیایی دو کشور، به عنوان موقعیتی ویژه در اقتصاد منطقه نام برد و اظهار کرد: ما و کشور عراق علاوه بر بازارهای داخلی می توانیم به همکاری در اقتصاد منطقه فکر کنیم که در این ارتباط مذاکرات خوبی انجام شده و اقدامات خوبی در پیش داریم.

وی سپس به تشریح پتانسیلهای خراسان رضوی و مشهد و موقعیتهای منحصر بفرد آنها پرداخت و گفت: مشهد به خصوص در حوزه توریست مذهبی و توریست سلامت، موقعیت بسیار ویژه ای برای عراقیها دارد. در زمینه توریست زیارت وجود مرقد امام رضا(ع) در شهر مشهد موقعیت منحصربفردی را در کشور ایجاد کرده است و می دانیم همانطور که اماکن متبرکه در عراق برای مردم ایران قبله آمال است، وجود بارگاه رضوی نیز برای بسیاری از مردم عراق چنین موقعیتی دارد. بنابراین هر دو کشور باید از این ظرفیت استفاده کنند.

شافعی خاطرنشان کرد: در زمینه توریست سلامت نیز مشهد چنین موقعیت ممتازی دارد؛ این شهر از نظر سلامت منطقه ای توسعه یافته در ایران است و علاوه بر این بسیاری از کسانی که برای سلامت به این شهر سفر می کنند، هم به دنبال دوا هستند و هم به دنبال شفا و این نیز از ویژگیهای منحصربفرد مشهد است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره مسائل و مشکلات احتمالی بر سر راه مناسبات دو کشور به چند نکته اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود، مشکلات روابط بانکی و بیمه ای بین دو کشور است که به خصوص پیمانکاران ما را با مشکلات جدی روبرو کرده است؛ در زیرساختهای گمرکات مرزی با توجه به حجم روابط، مشکلاتی جدی وجود دارد و لازم است با همکاری یکدیگر در جهت توسعه زیرساختهای مرزی و گمرکی اقداماتی جدی به عمل آوریم و ساده ترین اقدامی که می توان انجام داد، افزایش ساعات کار گمرکات مرزی دو کشور است. وی افزود: موضوع مشکلات شرکتهای خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاران ما نیز مساله ای است که در آینده ای نزدیک برای حل آن باید چاره ای بیاندیشیم. همچنین قوانین و مقررات در مرزهای مختلف عراق، قوانین متفاوتی است که البته تدابیری برای حل این مشکل اندیشیده شده است.

وی از تفاوت استانداردهای ملی دو کشور به عنوان یکی دیگر از چالشهای موجود در مسیر مناسبات تجاری ایران و عراق نام برد و اظهار کرد: در برخی از شهرهای عراق، تایید استاندارد کالاها از سوی شرکتهای غیرمسئول انجام می شود که باید در این زمینه هم راه چاره ای اندیشیده شود.

ضرورت تسهیل مسیر سرمایه گذاری عراقی ها در مشهد

جعفر رسول الحمدانی، رئیس اتحادیه اتاقهای بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد نیز در این نشست گفت: این دیدار در موقعیت کنونی، دیداری مهم است به ویژه در شرایطی که ایران با تحریمهای اقتصادی مواجه است؛ از طرفی، تقویت و رشد مناسبات و همکاری اقتصادی بین دو کشور مساله ای مهم است که در این زمینه نشستهای خوبی در تهران داشتیم و تصمیمات مهمی در زمینه پیمانکاری برای هر دو کشور اتخاذ شد.

وی با اشاره به پیشرفتهای مشهد در زمینه ساخت و ساز و ایجاد زیرساختهای توسعه اظهار کرد: ما مفتخریم که مشهد در بسیاری موارد پیشرفت داشته و در این میان آنچه اهمیت دارد، تسهیل راه برای سرمایه گذاران خارجی به ویژه عراقیها در این شهر است که در این زمینه جلسات مهمی در بغداد و بانکهای ملی عراق و بانکهای داخلی ایران داشتیم و امیدواریم در نشستهایی که در آینده ای نزدیک بین بانکهای داخلی دو کشور برگزار میشود راه برای تسهیل سرمایه گذاریهای بین دو طرف آسانتر شود.

الحمدانی با اشاره به تبدیل عراق به محل ترانزیت کالاهای ایرانی برای کشورهای منطقه به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در نشست با اتاق ایران در تهران، تصریح کرد: در این زمینه لازم است حمایت و پشتیبانی سرمایه گذاران ایرانی و عراقی را داشته باشیم تا  شاهد نتایج آن در مناسبات دو کشور باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی بغداد با بیان اینکه علیرغم اعمال تحریمها علیه ایران، همکاریهای تجاری عراق با ایران افزایش یافته است، افزود: در 6 ماه اخیر این مناسبات بیش از یک و نیم میلیارد دلار افزایش داشته است. ما ظرفیت توسعه صنایع خود با همکاری ایرانیها را داریم و امیدواریم این دیدارها نتایج خوبی برای مبادلات تجاری دو کشور داشته باشد.

اعمال امتیازاتی برای حضور شرکتهای عراقی در نمایشگاههای بین المللی مشهد

علی رسولیان، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به ظرفیت قابل توجه استان خراسان رضوی در حوزه های تولید، صنعت، کشاورزی و سایر بخشهای اقتصادی، اظهار کرد: این استان با حدود 6ونیم میلیون نفر جمعیت دارای بیش از 6هزار واحد صنعتی است و سالانه 31 میلیون زائر و گردشگر از مشهد دیدن می‌کنند. اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی بین مشهد و کشور عراق بی بدیل است و در چند سال گذشته حجم مبادلات تجاری استان و عراق افزایش یافته اما هنوز کافی نیست.

وی با اشاره به برگزاری سالانه 37 نمایشگاه بین المللی تخصصی در مشهد اظهار کرد: تقاضای ما این است که با محوریت اتاق بازرگانی عراق، هیاتهای تجاری این کشور با هزینه ایران در نمایشگاهها شرکت کنند که البته لازمه این امر معرفی هیاتهای تجاری از سوی اتاق بازرگانی عراق است. در زمینه توریست درمانی هم شرکتهای بزرگ بخش خصوصی باید جایگزین دلالان و شرکتهای فعلی شوند. همچنین در حوزه پذیرش استانداردها پیشنهاد مشخص ما این است که به استانداردهای ملی دو کشور اعتماد کنیم و با همین استانداردها مبادلات انجام شود.

رسولیان یکی از بهترین زمینه ها برای افزایش مراودات اقتصادی بین دو کشور را سرمایه گذاری مشترک و صادرات کالاهای نیمه ساخته به کشور عراق دانست و گفت: این کالاها میتواند در عراق تکمیل و سپس از آنجا به دیگر کشورها صادر شود.

وی همچنین متذکر شد: در سالهای گذشته توافقات زیادی بین استان خراسان رضوی با استانهای عراق انجام شده اما در مرحله اجرا با کاستی هایی مواجه شدیم؛ بنابراین پیشنهاد می کنم کمیته ویژه پیگیری و مبادله تجاری بین اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اتحادیه اتاقهای بازرگانی عراق ایجاد شود.

 

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ مهر ۱۳۹۷, ۱۲:۱۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها