مزیتها و مشکلات صنعت غذا

۲ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2173
پتانسیل بالای خراسان رضوی در كشت صيفي جات و انواع باغات ميوه و سرمايه گذاري هنگفت در صنايع تبديلي و حجم قابل توجه صادرات رب گوجه فرنگى، این استان را در توليد مواد غذايى به جايگاه ويژه اي رسانده است.

صنعت غذا به دلیل پیشینه خود اکنون وضعیت مناسبی را تجربه می‌کند؛ تمامی برندهای قدیمی در ایران، متعلق به صنایع غذایی کشور است. بنابراین صنعت غذا نشانگر قدمت صنعت در ایران است و برخی شرکت‌های فعال در صنعت غذا بیش از 70 سال است که ثبت ‌شده و مشغول به کار و فعالیت هستند.

در صنايع تبديلى مواد غذايى رب، كمپوت و كنسرو با برندهاى مشهور خود علاوه بر اشتغال زايى، ارزآورى براى ايران داشته است. یکی از مزیت‌های کشور ما صنایع غذایی است. اگر ما تعریف کنیم که سه تا چهار مزیت در نفت، گاز و گردشگری کشور داریم، به طور قطع صنایع غذایی نیز یکی از مزیت‌ها به شمار می‌رود. در واقع صنعت غذا از جمله صنایعی است که نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد و به خصوص تنوع آب‌وهوا، چهار فصل بودن، خاک حاصل‌خیز و آفتاب خوبی که در کشور وجود دارد، همه و همه باعث می‌شود تا انواع مختلفی از محصولات کشاورزی را بتوانیم در کشور تولید کنیم.

در حال حاضر استان خراسان رضوی علاوه بر صادرات ميوه در كشت زعفران و پسته جايگاه خود را ارتقا داده و ميتواند با توجه به تحريمهاى ظالمانه كمك خوبى در خصوص ارزآورى براى كشور داشته باشند.

آينده اين صنعت بستگى به دولتمردان دارد؛ با توجه به شرايط پيش آمده تمام ادارات بايد دست به دست هم دهند تا مشكلات توليدكنندگان بر طرف شود. اين مساله بارها در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصى اعلام شده است و استاندار نیز هميشه از توليدكنندگان حمايت کرده، ولى بعضی از ادارات و سازمانها شرايط حساس جنگ اقتصادى را درك نميكنند.

یکی از نکات مهم در بازارهای صادرات صنعت غذای ایران، پایداری و ماندگاری در بازار است؛ یعنی ممکن است که ما بازارهای زیادی را فتح کرده باشیم؛ ولی در آنها ماندگار نبوده باشیم. پس حضور و ماندگاری در بازار، مهم است؛ اما اکنون آنقدر دنیا کوچک شده است که نمی‌توان گفت بازار جدیدی وجود دارد، چراکه محصولات ایرانی، به خاطر حضور ایرانیان در خارج از کشور، به همه جای دنیا رفته‌اند.

همچنین برای کمک به توسعه صنعت غذا باید در حوزه بسته بندی تلاش بیشتری شود، بحث بسته‌بندی موضوعی است که در کشور اگرچه رشد خوبی داشته؛ ولی جا دارد که متناسب با سلایق بازار و نیازهای آن پیش برود. باید توجه داشت که هر بازاری سلیقه خود را دارد. در کیفیت، بسته‌بندی، نوع بسته‌بندی و رنگ‌های آن باید کار کرد و این یک موضوع بسیار مهم است.

مشکلات اقتصادی در صنعت غذا نقش داشته و در حال حاضر با دستورات خلق الساعه دچار خود تحريمى شده‌ايم و صادرات با چالش روبرو شده و بازار و بازراریان دلسرد شده و بعضا دست از كار كشيده اند. اميدوارم هر چه سريعتر اين مشكل توسط وزارت خانه هاى متبوع برطرف و صادرات به جايگاه اصلى برگردد.

تولیدکننده در صنعت غذا

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ مهر ۱۳۹۷, ۱۲:۵۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها