در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد

استمداد از بخش خصوصی در تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

۲ مهر ۱۳۹۷ کد خبر : 2165
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در جلسه کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی به موضوع استمداد دولت از اتاق بازرگانی برای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در استان اشاره شد.

در بخشی از این نشست از اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در 7 دشت خراسان رضوی و ضرورت همراهی اتاق بازرگانی در اجرای بخش‌هایی از این طرح از سوی نعمت‌نژاد، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی سخن به میان آمد. سخنی که واکنش حسین انصاری، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد را به دنبال داشت و او از بدقولی دولت در پرداخت تعهداتش به بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های آبی سال‌های گذشته گلایه کرد. انصاری گفت وزارت نیرو تقریبا بخش خصوصی را از بین برده و چیزی از آن باقی نمانده است؛ این وزارتخانه پرداخت مطالبات سال 94 را با ارائه اوراق به سال 99 موکول می‌کند و جالب است وقتی مناقصه می‌گذارد، باید 30 تا 40 درصد کمتر از تعرفه‌های روز را تخفیف بدهیم تا بتوانیم پروژه را از شرکت آب استان دریافت کنیم؛ امروز بحث‌هایی مثل گشت و بازرسی و داده‌پردازی در مساله آب استان تعطیل شده و تا حدودی صوری است.

اما دیگر موضوعات این جلسه بررسی وضعیت کشاورزی استان همزمان با نوسانات نرخ ارز، ارائه گزارشی از برگزاری جلسه کمیته مشترک اتاق بازرگانی و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و هم‌اندیشی در خصوص برگزاری دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی به همت دانشگاه فردوسی مشهد بود.

تعهدنامه ارزی، چالش بخش کشاورزی

علی شریعتی‌مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف به دلیل مسائل ارزی بسیار بغرنج شده است، گفت: نرخ بالای 12 هزار تومان دلار برای بازار ثانویه و نرخ بیش از 8 هزار تومان برای سامانه نیما تقریبا جا افتاده است و برخی نقل قول‌ها حاکی از این است که ممکن است به رقم‌های بالاتری نیز برسد.

وی به تعهدنامه ارزی به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی بخش تولید به ویژه کشاورزی اشاره و اظهار کرد: سال 76 پیمان و تعهد ارزی وجود داشت و سال‌ها در دولت خاتمی تلاش شد که این پیمان برداشته و مشوق‌های صادراتی به عنوان یک موفقیت بزرگ جایگزین آن شود اما امروز باز بحث تعهدات ارزی مطرح شده و چون بخش اعظم صادرات ما از حوزه کشاورزی است، این بخش بیشتر آسیب خواهد دید.

شریعتی مقدم افزود: کارتهای یکبار مصرف هنوز در گمرکات برای قاچاق وجود دارد و این برای کسانی که تعهد واقعی ندارند، یک رانت به وجود می‌آورد و آنها محصول و کالا را زیر قیمت واقعی عرضه خواهند کرد و در مقابل، کسانی که تعهدات را رعایت می‌کنند، نمی‌توانند فعالیت سالمی داشته باشند.

ضرورت ایجاد بیمه تک‌محصولی کشاورزی

حمیدرضا رضوی خبیر، مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان استان نیز از بیمه‌های تک محصولی و براساس درآمد به عنوان یکی از پیشنهادات خود نام برد و افزود: با این کار هم کشاورز با درآمد بیشتر می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرد و هم موضوع بیمه کردن تک‌محصولی کشاورزی مثل بیمه باغات و میوه‌ها انجام می‌شود.

شریعتی مقدم در واکنش به سخنان رضوی خبیر اظهار کرد: با توجه به شرایط خشکسالی، باید در زمینه بیمه تک‌محصولی به صورت تخصصی کار کنیم؛ این کار حتی در قالب یک پروژه می‌تواند از سوی مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد تا فکری اساسی در این زمینه بشود.

حسین محمدی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به اقداماتی که در زمینه بیمه کشاورزی در این دانشکده انجام شده اشاره کرد و گفت: ما در تحقیقات و مطالعات خود تمامی جوانب را در نظر گرفتیم به طور مثال، بیمه آب و هوا برای شرایطی است که با تغییرات آب و هوا محصول دارای بیمه باشد و خسارت احتمالی جبران شود. البته مشکل موجود در این زمینه این است که بیمه‌ها در ایران مقداری رنگ دولتی دارند و بخش کشاورزی تا این حد منابعی ندارد که همه بیمه‌ها را پوشش بدهد، مشکل دوم هم فرهنگ بخش کشاورزی است که هنوز اهمیت بحث بیمه در میان کشاورزان زیاد پررنگ نیست.

حسین انصاری نیز گفت: محصولاتی که مناسب اقلیم نیست و در وضعیت کم‌آبی نباید کشت شود، نباید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند چون در این صورت، بودجه زیادی صرف جبران خسارت به آنها می‌شود.

پیشنهاد تدوین برنامه راه‌اندازی اکوتوریسم در حوزه کشاورزی

در ادامه، شهرام عیدی زاده، دبیر کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی استان گفت: پیرو تفاهم‌نامه پارسال اتاق بازرگانی، کمیسیون کشاورزی مجلس و استانداری خراسان رضوی و جنوبی، اولین جلسه در ماه جاری با حضور دو نماینده از کمیسیون کشاورزی مجلس و نمایندگان استانداری‌ها و اتاق استان برگزار شد و در این جلسه مسائل و مشکلاتی که در دبیرخانه شورای گفتگو و سایر کمیسیون‌های اتاق جمعبندی شده بود، مورد بحث قرار گرفت. وی از موضوع قانون معافیت پرداخت حق بیمه کارفرمایان صنعتی و کشاورزی دارای کمتر از 5 کارگر، تخصیص یارانه هدفمند و اصلاح الگوی کشت و کشتهای فراسرزمینی، قانون بهره‌وری در بخش کشاورزی، حمایت از تولید و صنایع لبنی، ماده 16 قانون نظام جامع دامپروری و... به عنوان برخی از موارد مطرح شده در جلسه هفته گذشته نام برد و گفت: در واقع  بحث ما اجرای قانون است نه نبود قانون، چون به میزان کافی مقررات و بخشنامه و آیین‌نامه وجود دارد.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق استان به ایجاد مجتمع ساختمان‌های خوشه تولیدی- صادراتی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، محصولات جانبی زعفران و سوغات سلامت، اجرای طرح توسعه ارزشهای روستایی (تار)، تدوین برنامه راه‌اندازی اکوتوریسم در حوزه کشاورزی در استان با همکاری متقابل سازمانهای ذیربط و نیز ایجاد سامانه جامع اطلاعاتی تولیدکنندگان و بازرگانان گیاهان دارویی و زعفرانی به عنوان پیشنهادات مطرح شده در جلسه با کمیسیون کشاورزی مجلس اشاره کرد.

وی در تشریح دستور کار دوم این جلسه گفت: طرح برنامه‌های تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی قرار است از سوی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به اتاق ایران منعکس شود تا با وزارت نیرو در این زمینه به نتیجه‌ای برسند. طبق این طرح، در جدولی شاخص‌هایی مطرح شده که استان‌ها وضعیت خود را در این شاخص‌ها مشخص می‌کنند. ما این شاخص‌ها را به تشکلها فرستادیم اما فقط دانشگاه پاسخ داد. دانشگاه فردوسی در پاسخ‌های خود دشت نیشابور، مشهد، چناران، فیض آباد و سرخس را مورد اهمیت دانسته است.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲ مهر ۱۳۹۷, ۱۰:۴۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها