در دیدار والی هرات با فعالان اقتصادی خراسان رضوی بیان شد

انتظار افغانستانی‌ها از سرمایه‌گذاران مشهد

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر : 2159
دنیای اقتصاد- والی هرات و هیات تجاری همراه او با فعالان اقتصادی و برخی از مسئولان استان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی مشهد دیدار و چشم انداز توسعه روابط تجاری دو استان را بررسی کردند.

در این دیدار ارتباطات کنونی و چشم‌اندازهای آینده روابط تجاری دو کشور و به ویژه استانهای هرات و خراسان رضوی از دیدگاه دو طرف بیان شد و درخواستها و انتظارات برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری دو استان و دغدغه‌های صادراتی و وارداتی هر دو طرف عنوان شد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران ابتدای این نشست توسعه روابط همه جانبه استانهای هرات و خراسان را دارای نقشی اساسی در توسعه مناسبات ملی دو کشور خواند و اظهارکرد:  نزدیک به 60 درصد مجموعه مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از مسیر خراسان و از مشهد می‌گذرد و استانداران دو کشور نقشی سازنده‌ای در توسعه روابط ملی دو کشور دارند. خوشبختانه در طول چند سال گذشته دوستان افغانستانی ما علاوه بر مبادلات اقتصادی، در سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ایران هم کارهای شایسته‌ای کردند و باید حمایت شوند.

شافعی تصریح کرد: چه در بحث مبادله کالا و چه در سرمایه‌گذاری باید این واقعیت را بپذیریم که این جاده‌ای دو طرفه است و در تبادل کالا بین دو کشور، تراز تجاری مناسبی نداریم. ما باید سهم خودمان را از واردات افغانستان در ایران بالا ببریم و در توسعه سرمایه‌گذاری در افغانستان هم بیش از پیش مشارکت کنیم. در بخش فولاد پیشنهاداتی برای سرمایه‌گذاری از سوی دوستان ما ارائه شده و منتظر پاسخ از آن سو هستند و در سایر زمینه‌ها هم باید همکاری‌ها گسترش یابد.

وی با اشاره به عملکرد نامطلوب دو کشور در موضوع مبادله توریست، تصریح کرد: به ویژه در اعزام توریست سلامت از افغانستان به ایران با بی‌برنامگی مواجه هستیم و یک نهاد برنامه‌ریز برای اینکه توریست سلامت را با ایمنی کامل و خیال راحت میزبانی کند و کار درمانش را انجام داده و عازم کشورش کند، در استان نداریم؛ لذا پیشنهاد می‌دهیم که یک شرکت مشترک بین هرات و خراسان موضوع توریست و گرشگر سلامت را در نظر بگیرد.

شافعی به سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران و پیشنهاد ایجاد گمرکی رسمی در مرز یزدان استان خراسان جنوبی اشاره و اظهار کرد: از والی هرات تقاضا داریم این موضوع را پیگیری کند؛ در واقع توجیه ما از طرح این پیشنهاد این بود که با توجه به آینده ارتباط ما، عبور از مرز یزدان هزینه حمل و نقل از افغانستان را می‌تواند به شدت کاهش دهد و این بر تجارت دو کشور بسیار اثرگذار است البته پیشنهاد دیگری هم به دولت افغانستان دادیم مبنی بر اینکه وجود یک خط پرواز بین هرات و چابهار برای آینده لازم خواهد بود.

تجارت یک طرفه بادوام نیست

محمد آصف رحیمی، والی هرات نیز در این نشست با بیان اینکه تاکنون به خوبی از ظرفیت‌های هر دو استان و کشور به صورت کامل و بهینه استفاده نشده است، اظهار کرد: ما در مرز اسلام‌قلعه ظرفیت پذیرش روزانه 600 کامیون را داریم که در سال گذشته بعد از مراوده اقتصادی بین دو کشور، این ظرفیت ایجاد شد. در حال حاضر روزانه 300 تا 400 کامیون از مرز عبور و مرور دارد؛ اما سوال این است که چرا در یک روز نمی‌توانیم کامیون‌ها را عبور دهیم و بارگیری کنیم.

رحیمی با انتقاد از ناتمام ماندن پروژه راه‌آهن خواف- هرات گفت: بیش از ده سال است که نتوانسته‌ایم 400 کیلومتر خط آهن برای تکمیل پروژه راه‌آهن خواف- هرات بسازیم و اگر این پروژه به سرانجام نرسد، در آینده هزینه انتقال کالا چند برابر خواهد شد. اگر این اتفاق بیافتد، کالا ارزان تمام می‌شود و مردم هم محصولات بیشتری را خریداری می‌کنند و این به نفع تاجران هم هست. ما همچنان به بنادر کشور پاکستان احتیاج داریم ولی چرا بنادر ایران و افغانستان در این ارتباط فعال نباشد؟  

وی رسمی نشدن و عدم ایجاد گمرک یزدان را ناشی از مسائل امنیتی دانست و افزود: برخی افراد فرصت‌طلب با استفاده از ناامنی در مرزها می‌خواهند دست به قاچاق بزنند و عوارض گمرکی را نپردازند و قاچاق انسان و مواد مخدر انجام دهند. به همین دلیل ما منافع دو طرف را در نظر می‌گیریم و از مرزهای قانونی و رسمی بیشتر استفاده می‌کنیم؛ مرز نیمروز باز است و هیچ مانع امنیتی وجود ندارد، مرز هرات باز است و روزانه هزاران نفر از آن استفاده می‌کنند و طبق آمار روزانه حدود 2هزار نفر به صورت انفرادی و 300 تاکسی و 400 کامیون بار و ترانزیت بین ایران و افغانستان عبور می‌کنند.

والی هرات به موضوع تراز تجاری نامناسب دو کشور اشاره و اضافه کرد: تجارت هیچ وقت یک طرفه دوام نمی‌آورد؛ ما سالیانه دو میلیارد دلار واردات از ایران داریم اما ایران بیش از 50 میلیون دلار واردات از افغانستان دارد و این خوب نیست. بالاخره روزی دلارهای ما تمام می‌شود و لازم است تراز تجاری به وضعیت بهتری برسد. وی خاطرنشان کرد: این خوب نیست که ایران بگوید ما سیب و انار تولید می‌کنیم و این محصولات را وارد نمی‌‎کنیم در حالیکه طعم و طبیعت این محصولات در دو کشور باهم متفاوت است؛ ما محصولات مشترک داریم اما 50 قلم از محصولات سنتی ما در کشور شما مورد نیاز است. انتظار ما این است که خراسان رضوی به جای اینکه کالا را از تهران بیاورد، از هرات وارد کند که نزدیکتر و راحت‌تر است. ما در تولید نوشابه خودکفا هستیم و نوشابه‌های ما بسیار مرغوب است. آنچه ما تولید می‌کنیم و در ایران خریدار دارد باید اجازه واردات پیدا کند و اتاق بازرگانی باید در زمینه متقاعدسازی مسئولان دولتی تلاش کنند.

رحیمی یادآور شد: ما به دنبال ایجاد دستگاه تولید برق خورشیدی هستیم و به همکاری با ایران در این زمینه خوش‌بین هستیم. طبق آمار حدود 800 میلیون دلار سرمایه‌گذاری از سوی افغانستانی‌ها در ایران انجام شده و هزاران نفر از تجار و سرمایه‌گذاران ما در کشور و استان شما خانه و ویلا خریده‌اند. انتظار ما این است که ایرانیها هم در کشورمان سرمایه‌گذاری کنند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷, ۰۹:۴۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها