رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی درباره مصاحبه‌ای که جنجال به پا کرد، توضیح داد

زائران خارجی هدفی جز زیارت ندارند

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر : 2155
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- هفته پیش بود که در پی انتشار گزارشی در یکی از مطبوعات درباره حضور مردان عراقی در مشهد و ارتباط با زنان ایرانی در 6هزار خانه مسافر غیرمجاز، سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا شد. موضوعی که با آب و تاب دادن از سوی رسانه های خارجی پررنگ تر و واکنشها در داخل بیشتر شد.

این ماجرا واکنش استاندار خراسان رضوی را نیز به دنبال داشت و علیرضا رشیدیان دهم شهریورماه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان گفت ۹۷ درصد زائران خارجی با اعضای خانواده و به عشق زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر می‌کنند. سه درصد زائران خارجی نیز از محبان اهل بیت (ع) و شیعیان غیرتمند و متدین هستند که هدفی جز زیارت ندارند چرا که اگر به دنبال اهداف دیگری بودند، کشور ما و مشهد مقدس را که در برخورد با مسائل غیر اخلاقی بسیار سختگیرانه عمل می‌کند، انتخاب نمی‌کردند.

وی معتقد است تخریب تقدس مشهد که از چند سال پیش آغاز شده و به آن دامن زده می‌شود، توطئه دشمنان است. چند سال پیش مقاله‌ای برای تخریب چهره مشهد و زائران عراقی به سفارش سعودی‌ها در گاردین منتشر شد که اکنون دوباره به آن پرداخته شده ‌و جای تاسف است که برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌های داخلی و سلبریتی‌ها نیز بلندگوی دشمن شده و به این موضوع می‌پردازند.

اما با کمی تامل روی خبر، چند سوال در ذهن متبادر می‌شود و همین امر می‌تواند بر شک داشتن روی صحت خبر نقش داشته باشد؛ نخست اینکه اگر تعداد خانه مسافرهای غیرمجاز مشهد تا این حد واضح و مشخص است، به طور حتم مکان این مراکز اقامتی هم مشخص است و سوال اینجاست که چرا چنین اماکنی پلمپ نشده‌اند؟ از طرفی، وجود خانه مسافرهای غیرمجازی که چنین اتفاقی در آنها رخ می‌دهد، با تعداد و مکان مشخص، به طور حتم حساسیت دستگاههای نظارتی را به دنبال دارد و اینطور نیست که به کار خود به راحتی ادامه دهند.

البته نمی‌توان گفت هیچ اتفاقی از این دست در گوشه و کنار شهر رخ نمی‌دهد اما اینکه در آماری به این وضوح تعداد اماکنی که چنین خدماتی به گردشگران عراقی می‌دهند، مشخص باشد، جای تامل و سوال دارد.

مشهد، شهر خوشگذرانی نیست و گردشگران برای زیارت می‌آیند

از همین رو، به سراغ محمد قانعی، رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی می‌رویم تا از او درباره خبر منتشر شده در هفته گذشته بپرسیم. او می‌گوید: کشورهای توریست‌پذیر و گردشگرپذیر و به ویژه شهرهای مذهبی با توجه به نوع حضور میهمانان، قطعا نیازمند فضاهای اقامتی مختلف هستند و به همین دلیل بیشترین سرمایه گردشگری در بخش اقامت هزینه می‌شود و شهر مشهد در این زمینه شرایط ویژه‌ای دارد و اقامت را برای هر نوع سلیقه و با هر ملیتی می‌توان پوشش داد.

وی می‌افزاید: طبیعی است که در این شرایط افرادی که دارای فضاهای غیرمجاز هستند هم فعالیت می‌کنند و این باعث می‌شود گاهی تخلفاتی صورت بگیرد که با توجه به شایعاتی که از قبل وجود داشت، دوستان رسانه‌ای موضوع حضور اتباع کشورهای عرب به ویژه عراقیها به همراه زنان ایرانی در مراکز اقامتی و عدم کنترل کافی این موضوع را مطرح کردند. بنده در پاسخ اعلام کردم که خوشبختانه ما کنترل بسیار جدی روی هتلها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها و حتی خانه مسافرها داریم؛ آنها باید آمار میهمانان خود را اعلام کنند و اسامی و زوجیت میهمانان به طور دقیق کنترل می‌شود.

قانعی با بیان اینکه مراحل بسیار خاصی باید طی شود تا اتباع خارجی بتوانند با فرد ایرانی زوجیت داشته باشند، تصریح می‌کند: قوه قضائیه، وزارت کشور، اداره کل اتباع خارجی و وزارت امور خارجه قوانین و ضوابط خاصی برای اینکه ازدواج قانونی بین فرد ایرانی و غیر ایرانی شکل بگیرد، دارند. بنابراین یک غیر ایرانی نمی‌تواند در واحد اقامتی ارتباط غیرمشروع داشته باشد و این موضوع با توجه به مسائل امنیتی واحدهای اقامتی مجاز تقریبا غیرممکن است.

وی ادامه می‌دهد: در مصاحبه‌ای که انجام شد، به خبرنگار گفتم ما در هتلهای زیرمجموعه اتحادیه چنین چیزی ندیده‌ایم و شاید این اتفاق در واحدهای غیرمجاز رخ دهد که آماری در اثبات این امر نداریم. اما متاسفانه خبرنگار گفته‌های من را مبنی بر تایید این موضوع دانسته و با تیتری مغرضانه به ارتباط مردان عراقی و زنان ایرانی در 6هزار خانه مسافر در مشهد اشاره کرده است؛ حال آنکه در مصاحبه گفته بودم 600 واحد اقامتی مجاز در قالب خانه مسافر در مشهد وجود دارد که نظارت لازم بر فعالیت آنها صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اشاره به شکایت و پیگیری‌های لازم از رسانه‌ای که چنین گزارشی منتشر کرده است، تصریح می‌کند: با توجه به نوار صوتی مشخص است که چنین چیزی عنوان نکرده‌ام. دوستان رسانه‌ای باید روی صحبتها امانتداری و با ادبیات مناسب موضوع را منتقل می‌کردند تا سبب برداشت افراد فرصت‌طلب و شبکه‌های معاند نشود. این در حالیست که صحبتهای من حول این محور نبود و از ابتدا این موضوع را رد کردم و گفتم در واحدهای مجاز چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

قانعی خاطرنشان می‌کند: موضوع دیگر این است که شاید در ذهن برخی از مردم عراق نگاه دیگری نسبت به مردم ایران باشد اما باید این موضوع اصلاح شود و به نوعی ساماندهی شود که این سوءتفاهم‌ها از بین برود. خوشبختانه در شهر مشهد چنین تخلفاتی به این وضوح و با این شدت نداریم و در همه اماکن نیروهای نظارتی حضوری جدی دارند. به هرحال تخلفات در همه جای دنیا ممکن است وجود داشته باشد اما مشهد شهر خوشگذرانی نیست بلکه گردشگران برای زیارت به این شهر می‌آیند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ شهریور ۱۳۹۷, ۱۱:۰۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها