در گفتگوی سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی با دنیای اقتصاد مطرح شد

نقش پررنگ اتاق بازرگانی در آموزش به فعالان اقتصادی

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر : 2151
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در دنیای امروز، آموزش حرف نخست را در بهبود کیفیت عملکرد افراد و توانمندسازی در حوزه‌های مختلف می‌زند و این آموزش شامل مباحث تئوری، عملی، مهارتی و یا انتقال تجربه می‌شود. در موضوع اقتصاد هم که امروز یکی از پایه‌های اصلی با نقشی بسیار حیاتی در جامعه است، موضوع آموزش تاثیر بسیار مهمی دارد؛ البته منظور آموزش مفید و اثربخش است؛ آموزشی که در نهایت به معنای واقعی منجر به توانمندسازی فعالان اقتصادی شود.

امروز نقش تشکلهای بخش خصوصی در آموزش به فعالان این حوزه قابل توجه است؛ اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی و مهمترین تشکل این بخش نیز سالهاست که در بحث آموزش به دارندگان کارت بازرگانی و یا فعالان و بنگاهداران اقتصادی ورود کرده است؛ در واقع، براساس قانون اتاقهای بازرگانی کشور، این تشکل در استانها ملزم به ارائه آموزشهای مهارتی به فعالان اقتصادی است؛ اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز به عنوان ارائه دهنده خدمات حمایتی از فعالان اقتصادی استان، به صورت ویژه و با تاکید غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و هیات نمایندگان اتاق استان در این زمینه ورود کرده است؛ شاهد این موضوع اختصاص ساختمانی مجزا با عنوان مرکز آموزش اتاق بازرگانی است؛ در واقع یکی از اقدامات ویژه‌ای که اتاق بازرگانی مشهد انجام می‌دهد، بحث آموزش است و در ایجاد امکانات آموزشی چه مواردی که در چارت سازمانی اتاق دیده شده و چه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری که به این امر اختصاص داده، یکی از برترین اتاقهای کشور است.

اشاره به موضوع آموزش اقتصادی بهانه‌ای شد تا با پیام رشیدی، سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفتگویی داشته باشیم و از او درباره فعالیتهای مرکز آموزش اتاق، دوره‌های آموزشی و در مجموع چند و چون کار سوالاتی بپرسیم.

تعریف 6 دپارتمان آموزشی در مرکز آموزش

سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره سیاست‌گذاری این مرکز می‌گوید: اتاق بازرگانی مشهد متناسب با نیازهای آموزشی اعضا و فعالان اقتصادی بخشهای مختلف، موضوع آموزش را مورد توجه قرار داده و بر همین اساس 6 گروه و دپارتمان آموزشی در مرکز آموزش تعریف شده است که به مباحث حقوقی، قوانین و مقررات، داوری، بازاریابی و مدیریت فروش، بازرگانی خارجی و حمل و نقل می‌پردازد. ما در این مرکز هر سال تقویم یکساله‌ای متناسب با نیازهای آموزشی تعیین شده و تجربیات سال گذشته تهیه می‌کنیم و بعد تقویم را در دوره‌های سه ماهه، شش ماهه و یکساله به اطلاع فعالان اقتصادی می‌رسانیم.

وی به دوره‌های آموزشی برگزار شده در سال جاری اشاره و اظهار می‌کند: از ابتدای سال تا الان بیش از هزار نفر وارد دوره‌های آموزشی ما شدند و 20 دوره برگزار کردیم که هرکدام دارای سرفصل‌هایی است و هر سرفصل می‌تواند یک دوره آموزشی محسوب شود؛ به طور مثال دوره آموزشی مربوطه به صدور کارت بازرگانی دارای 6 سرفصل و یا دوره حمل و نقل بین‌المللی کالا و حمل و نقل جاده‌ای دارای سرفصل‌های کاملی است. در مجموع 50 سرفصل آموزشی از ابتدای سال تاکنون برای متقاضیان و مخاطبان مرکز آموزش ارائه شده است.

رشیدی می‌افزاید: آموزشهای اتاق بازرگانی در دو بخش طبقه‌بندی می‌شود؛ آموزشهایی که به نوعی برای متقاضیان دریافت کارت بازرگانی و اجباری است که این دوره برای هر نفر ده ساعت است و از نیمه دوم سال از نظر کیفی و تعداد ساعت آموزشی ارتقا خواهد یافت و آموزشهای اختیاری.

وی تجارت و بازرگانی را مهمترین موضوع حوزه کاری متقاضیان کارت بازرگانی خوانده و می‌گوید: شناخت سازمانهایی که تجار و بازرگانان با آنها در ارتباطند، مباحث قانونی در حوزه مالیات، مدیریت صادرات و واردات، قوانین گمرکی و نظام بانکی بین‌الملل  مهمترین سرفصلهایی است که در دوره‌های آموزشی به آن پرداخته می‌شود. در کنار آشنایی با این مباحث، مشاوره آموزشی هم ارائه می‌شود و بازرگانان براساس تجاربی که دارند مشاوره می‌گیرند که در چه دوره‌های آموزشی برای اطلاع از جزئیات بیشتر ثبت‌نام کنند و آموزش ببینند. از ابتدای سال بیش از 3هزار نفر ساعت آموزش برای متقاضیان کارت بازرگانی داشتیم.

برگزاری بیش از 6هزار نفر ساعت دوره آموزشی اختیاری

سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره آموزشهای اختیاری این مرکز اظهار می‌کند: از ابتدای سال بیش از 6 هزار نفر ساعت آموزشهای اختیاری داشتیم که افراد متناسب با فعالیت اقتصادی و نیازهای آموزشی خود، داوطلبانه در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در 5 ماهه امسال بیش از 50 درصد اهداف آموزشی سال 97 مرکز آموزش محقق شد، تصریح می‌کند: با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور در نیمه اول سال و نوسانات اقتصادی و چالشی که برای واردات با توجه به نوسانات نرخ ارز پیش آمد، با ایجاد یک شوک در میان فعالان اقتصادی مواجه بودیم و پیش‌بینی می‌کردیم در تحقق اهداف سال 97 چندان موفق نباشیم اما با وجود ماه رمضان و تعطیلات نیمه اول فروردین، فعالان اقتصادی ظاهرا با شرایط اقتصادی جدید وفق پیدا کرده‌اند و امید و انگیزه به میان آنها بازگشته و استقبال از دوره‌های آموزشی افزایش یافت؛ این نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی برنامه‌های بیشتری برای کسب و کار خود دارند و به آینده با دید مثبتی می‌نگرند.

رشیدی به همکاری بیش از 50 رابط آموزشی در مراکز و بنگاههای اقتصادی خصوصی و نهادهای دولتی و عمومی با مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی و طرح نیازهای آموزشی و نیز اطلاع‌رسانی برنامه‌های مرکز از سوی آنها اشاره و اضافه می‌کند: به این ترتیب ارتباط متقابلی بین فراگیر و مخاطبان با مرکز آموزش وجود دارد زیرا ما براساس اعلام نیازهای افراد رابط برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تفاوتی بین اعضای اتاق بازرگانی با افراد سایر فعالان اقتصادی در دوره‌های آموزشی اختیاری وجود دارد، اظهار می‌کند: اتاق بازرگانی نماینده فعالان اقتصادی یک جامعه است و از نظر ارائه خدمات تفاوتی وجود ندارد؛ فقط در بخشی از خدمات آموزشی غیر رایگان، اعضای اتاق از تخفیف 50 درصدی برخوردارند. در پایان هر دوره گواهی صادر می‌شود که البته مدرک گرایی در بین فراگیران ما چندان مهم نیست بلکه کسب مهارت برای توسعه کسب و کار برای آنها اهمیت دارد.

ارتباط دادن بخش علمی با بخش اقتصادی یکی از رسالتهای اتاق بازرگانی است

سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره تعیین و انتخاب اساتید برای دوره‌های آموزشی می‌گوید: یکی از رسالتهایی که اتاق پیگیری می‌کند، ارتباط دادن بخش علمی جامعه با بخش اقتصادی و تولید است؛ در این زمینه می‌توان به همایش ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره کرد؛ با این رسالت نمی‌توان گفت که همه اساتید ما از دانشگاهها هستند و یا فعالان اقتصادی‌اند بلکه ما تلفیقی از دو گروه را به عنوان مدرس داریم. از طرفی، اساتید ما لزوما استانی نیستند بلکه مدرسانی از مرکز و حتی خارج از کشور هم دعوت می‌کنیم.

وی با تاکید بر این نکته که توجه به تعداد دوره‌های آموزشی در اولویتهای آخر برای ما قرار دارد، می‌افزاید: اصل این است که چه میزان سطح مهارت فعالان اقتصادی در بحث کسب و کار افزایش یابد. ما دوره‌هایی داریم که با توجه به تعداد متقاضیان پرتکرارند؛ از جمله دوره آموزشی قوانین گمرکی و نیز مدیریت صادرات و واردات. در برخی دوره‌های جدید هم سعی می‌کنیم در سبک و روش نوآوری داشته باشیم. همچنین در زیرساخت و تولید محتوا برای دوره‌های مجازی و آموزش الکترونیک اقداماتی انجام داده‌ایم. تهیه بسته‌ها و فایلهای آموزشی هم از دیگر خدمات مرکز آموزش اتاق بازرگانی است و مجله‌ای از خلاصه بهترین مقالات مدیریتی روز دنیا به اسم کاف تهیه کردیم که به بحث توسعه کسب و کار، کارآفرینی و ارزش‌آفرینی در اقتصاد اشاره دارد و به صورت الکترونیک و کاغذی منتشر شده است.

رشیدی از آموزش به نوکارآفرینان به عنوان یکی از موضوعات تاکیدی رئیس اتاق ایران و استان در سال جاری نام برده و می‌گوید: در حال تدوین برنامه آموزش مهارتهای کسب و کار برای گروه سنی مقطع اول و دوم دبیرستان در سال 97 هستیم. در کنار آن برنامه‌ای آموزشی به عنوان انتقال تجربه داریم که مخاطبان آن فعالیت اقتصادی چندانی نداشته‌اند و دانشجو هستند یا به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ شهریور ۱۳۹۷, ۱۰:۵۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها