پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی در نهمین جشنواره کارآفرینی خراسان

۱۹ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 214
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به نهمین جشنواره کارآفرینی که پنجشنبه گذشته در سالن همایش های صدا و سیمای مشهد و با حضور بیش از یک هزارنفر از کارآفرینان برگزار شد، گفت: نبود اشتغال، رکود را به دنبال دارد و وقتی رکود با تورم جمع می شود فلاکت به بار می آورد.

اقتصاد شرق-رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به نهمین جشنواره کارآفرینی که پنجشنبه گذشته در سالن همایش های صدا و سیمای مشهد و با حضور بیش از یک هزارنفر از کارآفرینان برگزار شد، گفت: نبود اشتغال، رکود را به دنبال دارد و وقتی رکود با تورم جمع می شود فلاکت به بار می آورد.
پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی در این همایش که با حضور مسولان ارشد کشوری و استانی برگزار و به طور زنده از شبکه های الکوثر، العالم و سحر پوشش داده می شد  توسط شهناز رمارم، فعال سیاسی و اجتماعی قرائت شد.
رمارم که قبل از سخنرانی استاندار خراسان رضوی پشت تریبون رفته بود، پیش از قرائت متن پیام به نمایندگی از رئيس مجمع تشخیص مصلحت، گفت:سلام گرم آیت الله هاشمی رفسنجانی را به همه حضار ابلاغ می کنم و به روان پاک شهدا درود می فرستم که اگر نبودند نه کاری بود و نه کارآفرینی.
به گزارش ایرنا، ایسنا، فارس، مهر و تسنیم متن پیام رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
کارآفرینی اصطلاحی است که از نخستین روزهای زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها همراه جوامع بوده است. 
در دوره سازندگی فقط به خاطر افزایش اشتغال بود که خانواده‌ها خود را روزی‌خور حکومت نمی‌دانستند و آنچه به دست می‌آوردند را حاصل زحمات خود می‌دانستند. 
نگاه مردم و حکومت‌ها به کارآفرین متغیر بوده و همیشه به عنوان یک پدیده نوین نقش مؤثری در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است.
نگاهی از سر تأمل به تعالیم اسلامی نشان از جایگاه کار و کوشش است و مطمئنا هم فرهنگ دینی و هم فرهنگ ملی ما مشوق کار و کوشش هستند و مطمئنا تلاش برای ایجاد زمینه کار و اشتغال و به طبع آن رونق اقتصادی جامعه که مفهوم آن در کارآفرینی جلوه دیگری دارد، پسندیده و مقدس است. 
در شرایط فعلی این نکته آشکار است که تضمین موفقیت کشورها نیازمند نوآوری و ابداع است و افزایش بی‌رویه جمعیت و عدم ساماندهی آنها موج فزاینده بیکاری را در بر داشته و تقریبا در اکثر جوامع بیکاری به عنوان اصلی‌ترین بحران‌ها شناخته شده است.
عقلای حکومت‌ها برای حفظ آرامش جوامع با روش‌های مختلف به مقابله با بیکاری پرداختند و علمای اقتصادی بر توسعه کارآفرینی به عنوان موتور رشد و توسعه تأکید نمودند. 
دانشگاه‌های بزرگ جهان آموزش و کارآفرینی را در برنامه خود قرار داده‌اند و یونسکو کسب مهارت‌های مختلف را از ضرورت‌های دانشگاهی دانسته‌ است و کشورهای توسعه یافته نیز با تأسیس سازمان‌هایی برای ترویج کارآفرینی سعی در فراهم آوردن زمینه‌ها برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته و دارند که می‌توان آن را شکل ویژه‌ای از نوآوری و خلاقیت دانست که طی آن اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان هم از بلای رخوت و سستی رهایی می‌یابند و هم جامعه را به سوی تکاپوی مثبت سوق می‌دهند.
  با توجه به گسترش روز‌افزون نیازهای جدید در جامعه از طریق شناسایی فرصت‌ها می‌شود، شرایط را کنترل و مهار و در نهایت ایجاد شغل کرد که سبب آرامش رفاه و سعادت همه افراد جامعه می‌شود.
کارآفرین پلی بین صنعت و دانشگاه و یا به عبارتی پر کننده خلأ بین علم و بازار است و به دلیل نقش و جایگاه کارآفرینان در روند توسعه و رشد اقتصادی بسیاری از دولت‌ها و کشورهای توسعه یافته تأثیر دارد.
کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تلاش می‌کنند با حداکثر امکانات و بهره‌برداری از دستگاه‌های تحقیقاتی افراد بیشتری از جامعه را که دارای ویژگی‌های کار‌آفرینی هستند به آموزش در جهت کارآفرینی و فعالیت‌های کارآفرینانه تشویق کنند و هر کاری که در این جهت باشد در صورتی که منتج به نتایج عملی شود، مانند کارآفرینی اهمیت دارد.
ایجاد شغل تنها راهی برای انباشت پول و سرمایه نیست، بلکه دستاوردهای دیگری چون تضمین امنیت، تقویت استقلال، تنوع کار و حفظ کرامت انسانی دارد و امیدوارم این جشنواره نقشی برای رونق اشتغال در جامعه داشته باشد که نبود آن رکود را به دنبال دارد و رکود وقتی با تورم جمع شود فلاکت به بار می‌آورد.
اکبر هاشمی رفسنجانی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ دی ۱۳۹۳, ۰۹:۳۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها