رییس کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی خراسان رضوی خبر داد؛

حل مسائل قضایی فعالان اقتصادی در دادگاهی ویژه

۲۲ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2133
دنیای اقتصاد- رییس کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی خراسان رضوی از تلاش این تشکل برای حل اختلاف فعالان اقتصادی در شوراهای حل اختلاف اقتصادی و تشکیل یک دادگاه ویژه برای فعالان این عرصه خبر داد. به گزارش ایسنا مجتبی بهاروند که در اولین سمینار مالکیت فکری و معنوی در اتاق بازرگانی مشهد صحبت می کرد با اشاره به اخذ مجوز تاسیس شورای حل اختلاف فعالان اقتصادی گفت: ارتباط خوبی با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون اقتصادی برقرار و طرح‌های مختلفی را ارائه کرده ایم و همچنین برای اولین بار موفق به اخذ مجوز شورای حل اختلاف فعالان اقتصادی شده ایم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به اقداماتی برای تاسیس دادگاه تجاری فعالان اقتصادی خاطرنشان کرد: سعی داریم که دادگاه تخصصی فعالان اقتصادی را ایجاد کنیم تا گر فعالان اقتصادی ما با مشکلاتی در زمینه کاری خود مواجه شوند، به دادگاه‌های تجاری مرتبط با حوزه کاری خود مراجعه کنند. این دادگاه‌ها باید با دادگاههایی که افرادی مجرم به آنجا برده می‌شود، متفاوت باشد تا شان این فعالان حفظ شود و همچنین باید قضاتی که حکم می‌کنند، اطلاعات کافی در زمینه فعالیت‌‌های اقتصادی داشته باشند.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به انواع کمیته‌های تشکیل شده در این کمیسیون، تصریح کرد: این کمیته‌ها شامل کمیته کار و امور اجتماعی، حقوقی و مالکیت فکری است و  با وجود نو بنیاد بودن این کمیتهها، اقدامات بسیار موثری تاکنون انجام شده است که از جمله می توان به اصلاح قانون گمرکی و ترانزیت و انجام اقدامات موثر در مباحث مالیاتی اشاره کرد.

ضرورت آشنایی با راهکارهای جدید برای حل مشکلات فعالان اقتصادی

در ادامه دبیر علمی سمینار مالکیت فکری و معنوی در سخنانی گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و اینکه این شرایط برای فعالان اقتصادی کشور حساس تلقی شود، آشنایی با راهکارهای جدید یک ضرورت محسوب می‌شود.

اطهری گفت: اگر مالکیت فکری را فکر و اندیشه انسانی در نظر گرفته شود، عمری به قدمت انسان دارد، همواره از ابتدا خلاقیت همراه انسان بوده و خلاقیت و رقابت برای انسان دغدغه حاصل از فکر را ایجاد کرده است. وی تصریح کرد: از دیدگاه ما، مالکیت فکری همانند یک شمشیر دو لبه است که اگر به آن آگاه باشیم و از حقوق به موقع و مناسب استفاده کنیم، قاعدتا می‌تواند شکوفایی اقتصادی زیادی را برای ما به همراه داشته باشد، همچنین به این مساله توجه نکنیم، فرصت را در اختیار رقبای خود قرار خواهیم داد.

اطهری عنوان کرد: مساله مالکیت فکری در کمیسیون حقوقی در سال 96 شکل گرفته است، بر اساس ایده‌ای که در این کمیسیون مطرح شد و پس از پرورش این ایده توسط اعضای کمیته در کمیسیون به تصویب رسید و پس از تلفیق این طرح با کمیته آموزش، این کارگروه علمی کارگروه تشکیل شد.

دبیر علمی سمینار مالکیت فکری و معنوی تصریح کرد: بر اساس نیاز مخاطبان از حوزه‌های مختلف، بخشی برای آشنایی با کلیتی از مالکیت فکری مطرح شدو پس از آشنایی با کلیت مالکیت فکری، یک روال ساخت مالکیت با تمرکز بر صنعت و رشته‌های خاص آن در نظر گرفته ایم.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷, ۱۶:۳۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها