رئیس اتاق بازرگانی ایران:

برخی اقدامات بزرگترین کمک به تحریم کنندگان است

۲۲ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2132
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در مراسمی به مناسبت روز خبرنگار، رئیس اتاق بازرگانی ایران و خراسان رضوی در دیدار با جمعی از خبرنگاران اقتصادی مشهد، به پرسشهای برخی از آنها در خصوص مسائل روز اقتصاد ایران و نگاه پارلمان بخش خصوصی در برون رفت از این مشکلات پاسخ گفت.

غلامحسین شافعی ابتدا از عمق‌نگری و جسارت خبرنگاران در بسیاری از موضوعات اقتصادی گفت و برگزاری کلاسهای آموزشی از سوی اتاق بازرگانی برای خبرنگاران را نوعی سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی دانست و بر لزوم برگزاری این دوره‌های آموزشی تاکید کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با تحریمها چطور می‌توان اقتصاد را مدیریت کرد، اظهار کرد: در ایران قادریم با وجود تحریمها تغییرات ایجاد کنیم و موفق باشیم؛ ما موقعیتهای ویژه‌ای چون نیروی انسانی، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی ویژه داریم. شرط غلبه بر مشکلات این است ک تلاش برای از بین بردن بی اعتمادی داشته باشیم و حداقلی از پیش بینی پذیر بودن وضعیت اقتصادی را ایجاد کنیم. از طرفی بدانیم همه مشکلات ما تحریم نیست زیرا مشکلات داخلی خیلی بیشتر از تحریمهاست؛ حداقل باید مشکلات داخلی را حل کنیم و برنامه‌ریزان توجه کنند که در مقابل تحریم، در داخل تثبیت ایجاد کنیم. اما متاسفانه با برخی اقدامات امروز بزرگترین کمکها را به تحریم کنندگان می‌کنیم.

شافعی مهمترین مشکل کنونی اقتصاد ایران را نداشتن نقشه راه جامع خواند و گفت: نداشتن نقشه راه جامع باعث انجام اقدامات درازمدت و دور باطل می‌شود. ما باید مسیری مشخص برای اقتصاد داشته باشیم تا همه ابزارها را برای دستیابی به آن هدف مجهزکنیم. وی افزود: بسیاری از اتفاقات اقتصادی مثل تغییر قیمت دلار، نرخ تسهیلات بانکی، مالیات، بیمه و... نمی‌تواند اقتصاد را اصلاح یا تخریب کند چون همه اینها ابزارهایی برای توسعه اقتصادی است اما نگاه اشتباه ما این است که آنها را هدف می‌دانیم درحالیکه هدف اصلی اقتصاد ما گم شده است.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت در بخشهای مولد باید جذابیت داشته باشد، تصریح کرد: متاسفانه این موضوع در حال حاضر برعکس است؛ تمام جذابیتها در اقتصاد ما در بخشهای غیرمولد است، سودآوری در فعالیتهای غیرمولد نهفته است و کارهای تولیدی سودی ندارد. اگر فقط حرف از حمایت از تولید باشد به جایی نمی‌رسیم؛ شیوه حمایت از صنایع اشتباه است و حمایت از تولید باید هدفمند، کاهنده و دارای زمان باش در غیر این صورت تولید ما رشد نکرده و رقابتی نمی‌شود.

1500 هزار میلیارد تومان، حجم نقدینگی کشور

شافعی ادامه داد: نوع حمایت از تولید در حال حاضر به گونه‌ای است که اتلاف منابع به دنبال دارد و از رقابت‌پذیری دور می‌شویم.
در این شرایط بازار به کارهای غیرمولد روی می‌آورد. در حال حاضر مهمترین مشکل حجم نقدینگی در کشور است؛ ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷, ۱۶:۳۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها