تصمیم ارزی وزیر صنعت برای تولیدکنندگان خراسان رضوی

تامین ارز مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی تفویض اختیار شد

۸ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2122
دنیای اقتصاد- در نشستی که به دعوت اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، جمعی از فعالان اقتصادی در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره شرایط ارزی کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداختند و شریعتمداری نیز برای حل مشکلات ارزی تولیدکنندگان استان تصمیمی اتخاذ کرد.

وزیر صنعت معدن و تجارت در این نشست اعلام کرد: هرگونه درخواست ارز اعم از مواردی که ثبت سفارش شده و یا زین پس در حوزه تامین مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی که در کشور ساخته نمی‌شوند، نیاز به ثبت سفارش داشته باشد، صرفا با همکاری انجمنها، اتاقهای بازرگانی و اصناف و تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت و با ایجاد ساختاری دقیق و شفاف مستقیما به کارگروه مربوطه ارجاع خواهد شد. محمد شریعتمداری تاکید کرد که خراسان رضوی از مهمترین استانهاست و ابلاغ و مکاتبات لازم صورت خواهد گرفت که برای تامین ارز مواد اولیه و ماشین آلات واحدهای صنعتی و تولیدی صنفی، به استان تفویض اختیار شود تا با سهولت و سرعت عمل انجام پذیرد که این سخن وی به شدت مورد تشویق و توجه کارآفرینان حاضر در جلسه قرار گرفت.

شریعتمداری در این نشست خط مقدم امروز را جبهه فعالیتهای اقتصادی کشور دانست و اتحاد جامعه تولیدی و ادامه مسیر در شرایط موجود را موید این خواند که هیچ دولت خارجی نمی‌تواند چرخهای تولید کشور را از کار بیاندازد و هر دولتی که بخواهد از راههای مختلف وارد شود تا کمر اقتصاد ما را خم کند، موفق نمی‌شود چون ما همواره می‌توانیم راه‌های جایگزین خلق کنیم. وی با تاکید بر اینکه برای این کار باید بخش خصوصی و مردمی به میدان بیایند و فقط دولت متصدی امور نباشد، ابراز کرد: احساس نگرانی از اینکه در آینده چه چیزی پیش خواهد آمد بسیار شکننده‌تر است؛ از این رو انتقال اطلاعات به مردم در سطوح مختلف کشور اعم از شهری، محلی و منطقه‌ای می‌تواند آرامش را به مردم بازگرداند. وی افزود: یک فشار اقتصادی برای یک منفعت سیاسی وارد شده و ما باید تلاش کنیم که به بهترین شکل ممکن در این مسیر حرکت کنیم تا کشور مجبور نباشد به دلیل این فشارها امتیازی واگذار کند. این موضوع هم از نظر روانشناسی و هم در عمل فعالان اقتصادی برای همه مشکلاتی که امروزه با آن درگیر هستیم، باید اعمال شود.

ممنوعیت واردات برخی از اقلام، فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است

وزیر صنعت بر وجود مشکلات عدیده‌ای از جمله ارز، گمرک، مالیات بر ارزش افزوده، فشار بانکها و فساد سیستم اداری در شرایط کنونی صحه گذاشته و معتقد است این فشارها مسیر طبیعی را سخت می‌کند اما با همه این سختی‌ها اگر اراده کنیم می‌توانیم در این چند ماه باقیمانده بر مشکلات فائق آییم و نیازی نیست مسیر طولانی را طی کنیم. وی تصریح کرد: اگر تا پایان امسال ثابت کنیم که استراتژی ما پایدار است حداکثر فشاری که می‌توانند در گروه کالایی بر ما وارد کنند این است که ارز برخی از کالاها را آزاد کنند که در این صورت عرضه و تقاضا قیمت آن را تعیین می‌کند و یا  می‌توان به یک گروه کالایی نرخ ثابت داد.

شریعتمداری تصریح کرد: اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی به طرق مختلف قابل تامین است و اگرچه معاوضه، تبدیل ارز و انتقال وجه هزینه‌هایی خواهد داشت، اما غیرقابل حل نیست. وی افزود: 20 درصد نقدینگی موجود نرخ رشد، سود منابعی است که مردم نزد بانکها سپرده‌گذاری می‌کنند که این 20 درصد هرسال نرخ تورم را بالا می‌برد.

وزیر صنعت با اشاره به رشد ثبت سفارش در ماههای اخیر گفت: در مدت کوتاهی حدود 50 میلیارد دلار ثبت سفارش در کشور انجام شده و میزان واردات کالا به کشور در سه ماهه اول سال مطلوب بوده و کمتر از 5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. بنابراین باید دقت نظر لازم در تایید لیست سفارشات و احراز اهلیت متقاضیان صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ممنوعیت ورود بسیاری از اقلام، به تولیدکنندگان داخلی این فرصت را می‌دهد که تولیداتشان را بفروشند، تاکید کرد: در این میان، آرام نگاه داشتن بازار داخل بسیار مهم است و باید سودجویان را از بازار دور کنید. شریعتمداری گفت: فشار روی دولت خیلی سنگین است و تلاش کردیم با همکاری اتاقهای بازرگانی و اصناف و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت، نظارت کنیم و به کمک انجمن‌های تولیدکننده و توزیع‌کننده کالاهای مهم، به تامین نیازهای مردم که خود به خود قیمتها را نیز کنترل می‌کند، اقدام کنیم.
 

 

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۸ مرداد ۱۳۹۷, ۱۰:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها