رئیس جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

91 درصد آب مصرفی خراسان جنوبی در بخش کشاورزی است

۱۸ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 211
رئیس جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه 91درصد مصرف آب در استان مربوط به بخش کشاورزی است، گفت: در بخش آب کشاورزی بزرگترن تولیدکننده و بزرگترین مصرف کننده آب در استان است.

به گزارش ایسنا، هاشم ولی‌پورمطلق صبح امروز (18 دی ماه) در جلسه کارگروه امور اقتصادی استان گفت: از 151هزار و 199کیلومتر مساحت استان در مجموع بیش از 189هزار و20 هکتار زیرکشت محصولات زراعی و باغی است که از این میزان بیش از 156هزار و 258 هکتار اراضی آبی و 32 هزار و862 هکتار اراضی دیمی است. وی ادامه داد: در بخش کشاورزی خراسان جنوبی در زمنیه عناب، زرشک رتبه اول کشور، زعفران رتبه دوم، پسته و گل نرگس نیز رتبه پنجم کشوری را داریم.

رئیس جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهارکرد: در مجموع هفت شرکت سهامی زراعی در استان فعال هستند که 25 هزار هکتار مساحت این شرکت‌ها است و مجموعه این تشکل‌ها 65 تا 70 درصد توسط استان را پوشش می‌دهد.

ولی‌پورمطلق تصریح کرد: 34 شرکت تعاونی در استان نیز فعال است که 96 هزار و 125هکتار سطح اراضی قابل کشت است. وی افزود: در سفر رییس جمهور برای اتمام مجتمع‌های که زیرساخت‌های آن فراهم نبود تخصیص اعتبار داده شد که با احداث این مجتمع‌ها 23هزارتن گوشت قرمز و 127هزار تن نیز شیر در استان تولید می‌شود.

رئیس جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهارکرد: در حال حاضر 25شرکت مجتمع تولیدی و 8 مجتمع گلخانه‌ای در استان فعال است.

ولی‌پورمطلق خاطر نشان کرد: براساس بررسی‌هایی که انجام دادیم انار، زرشک، زعفران جزو محصولاتی است که از نظر اقتصادی می‌توان روی آن حساب کرد. وی تولید بذرهای هیبرید قارچ‌های خوراکی، طرح کشت گیاهان دارویی و منابع جانشین، طرح تولید متمرکز کمپوست قارچ، طرح‌های تجهیز و بهینه‌سازی مراکز جمع‌آوری شیر، طرح پرورش بز شیر اصیل، طرح فرآوری زرشک، طرح بسته‌بندی تخم‌مرغ و پودر تخم‌مرغ، احداث سردخانه شیلات را از جمله فرصت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کشاوزری در استان دانست.

« منبع خبری : ایسنا » آخرین ویرایش : ۲۰ دی ۱۳۹۳, ۰۹:۲۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها