در میزگردی با موضوع شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مطرح شد

تورم قوانین و مقررات در کشور

۲۵ تیر ۱۳۹۷ کد خبر : 2109
دنیای اقتصاد- رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: باید سد تمرکز قدرت در مرکز کشور شکسته شود تا از این ره‌آورد به توسعه متوازن و منطقه‌ای و همچنین عدالت اجتماعی دست یابیم.

شافعی: استانداران باید برنامه توسعه استان خود را به توسعه کشور پیوند بزنند

میزگرد تلویزیونی رهیافت با موضوع شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با حضور رئیس اتاق ایران و استاندار خراسان رضوی در مشهد برگزار شد و مواردی همچون ضمانت اجرایی مصوبات شورای گفتگو، تعداد مصوبات اجرا شده این شورا، تورم قوانین و مقررات در کشور، ضرورت تمرکز زدایی در تدوین قوانین، لزوم شکستن سد تمرکز قدرت در مرکز کشور، مسائل مطرح شده از سوی بخش خصوصی در شورای گفتگو به عنوان موانع کسب و کار و... از جمله موضوعاتی بود که از سوی شافعی و رشیدیان در این نشست مطرح شد.

غلامحسین شافعی در این برنامه با ارائه گزارشی از تاریخچه تشکیل شورای گفتگو از سال 91 تاکنون، اظهار کرد: تا قبل از تدوین برنامه ششم توسعه، مصوبات این شورا ضمانت اجرایی نداشت ولی پس از آن مقرر شد اگر شورای گفتگو در خصوص موضوعی پس از طرح آن در صحن علنی به نتیجه نرسید، هیات دولت ظرف مدت یک ماه آن را تعیین تکلیف کند.

وی به اهتمام شخص رئیس جمهور و وزیر کشور برای ایجاد و شکل‌گیری اعتماد به بخش خصوصی و تبدیل آن به یک اعتقاد اشاره کرد و افزود: با تحقق این موضوع شاهد اقدامات اثر بخشی در کشور بوده‌ایم که به دلیل متراکم بودن مشکلات متاسفانه این اقدامات موثر، به خوبی دیده نشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان این که شاهد تورم قوانین و مقررات هستیم و در مقاطعی در مجلس شورای اسلامی، تولید قانون به صورت انبوه شکل گرفت، تاکید کرد: تصویب برخی از این قوانین برای شرایط و مقاطع خاصی صورت گرفته که در وضعیت کنونی، آن موضوع مرتفع شده اما قوانین همچنان در حال اجراست که این امر به رونق تولید و اشتغال لطمه وارد کرده است. وی تاکید کرد: با اصلاح این قوانین به طور حتم شاهد بهبود فضای کسب و کار، رونق تولید، افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی و جذب و هدایت نقدینگی و سرمایه‌های داخلی به سمت تولید خواهیم بود.

شافعی تمرکززدایی در تدوین قوانین را ضروری دانست و گفت: استانداران به عنوان والیان هر منطقه باید با استفاده از تمامی نظرات و مبتنی بر مزیتها و ظرفیتها، برنامه توسعه استان خود را تدوین و به برنامه توسعه کشور پیوند بزنند.

اجرای 90 درصد مصوبات شورای گفتگوی استان

استاندار خراسان رضوی نیز از از اجرای ۹۰ درصد مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خبر داد و گفت: شورای استان به دلیل برگزاری منظم جلسات در سال گذشته با تشکیل 12 جلسه، 49 دستور کار و 97 مصوبه جایگاه نخست را در کشور کسب کرد.

علیرضا رشیدیان عنوان کرد: شورای استان با توجه به ظرفیت بالا، توانسته در این مدت در سطح ملی نقش‌آفرینی کرده و منشا اثر باشد به گونه‌ای که با جمع‌آوری قوانین مخل تولید و ارسال آن به مرکز زمینه بهبود فضای کسب و کار استان و کشور را فراهم کرد.

وی تفویض اختیارات به استانها را یکی از برکات شورای گفتگو دانست و افزود: با تحقق این مهم، شاهد سرعت، دقت و شفافیت بیشتر در تصمیم‌گیریها هستیم که منجر به رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب و کار شده است.

رشیدیان راه‌اندازی کلینیک صنعت و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در آن را یکی دیگر از مواردی دانست که توانسته به رونق تولید و اشتغال در استان کمک قابل توجهی داشته باشد. او افزود: طی دو سال اخیر 240 مورد مشکل واحدهای تولیدی به این کلینیک ارسال و رفع مشکل شد.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: مشکلات واحدهای تولیدی با نسخه واحد رفع نمی‌شود زیرا برخی مسائل ناشی از مشکلات مدیریتی است، چنانکه تعدادی از واحدها با مشکل به روز نبودن خطوط تولید و مشکل بعضی از واحدها هم از رده خارج شدن تولیدات است، مشکل تعدادی نیز با تزریق نقدینگی و سرمایه در گردش حل می‌شود که در این کلینیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته ریزش و رویش در واحدهای تولیدی امری طبیعی است و اگر این موضوع به طور نامتعارف صورت پذیرد باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به چالشهای اخیر در حوزه ارز و تلاش دشمن برای فشار اقتصادی به مردم تاکید کرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا از افزایش غیرمتعارف قیمتها جلوگیری شود. کالاهای اساسی مردم تامین شده و اقلام مورد نیاز در قالب طرح تنظیم بازار در دسترس عموم قرار دارد و بازرسان باید با تشدید نظارتها، عملکرد بازار را رصد کنند.

رشیدیان از عملکرد دستگاه های نظارتی استان طی ماههای گذشته قدردانی کرد و افزود: این نظارتها منجر به بازگشت بیش از سه میلیارد تومان اضافه پرداختی مردم به آنان شد.

سوتیتر:

تصویب برخی قوانین برای شرایط و مقاطع خاصی صورت گرفته که در وضعیت کنونی، آن موضوع مرتفع شده اما قوانین همچنان در حال اجراست که این امر به رونق تولید و اشتغال لطمه وارد کرده است.

مشکلات واحدهای تولیدی با نسخه واحد رفع نمی‌شود زیرا برخی مسائل ناشی از مشکلات مدیریتی است، چنانکه تعدادی از واحدها با مشکل به روز نبودن خطوط تولید و مشکل بعضی از واحدها هم از رده خارج شدن تولیدات است

زیرعکس:

شورای گفتگوی استان به دلیل برگزاری منظم جلسات در سال گذشته جایگاه نخست را در کشور کسب کرد

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۵ تیر ۱۳۹۷, ۱۱:۲۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها