سهامداران پدیده بار دیگر مقابل استانداری تجمع کردند

بوی بهبود ز اوضاع پدیده؟

۲۵ تیر ۱۳۹۷ کد خبر : 2108
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- خبر تجمع سهامداران پدیده در مقابل استانداری خراسان رضوی در ابتدای این هفته پس از خبرهای خوشی که از سوی مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مدیرعامل شرکت پدیده در اواخر هفته گذشته در خصوص این مجموعه به گوش رسید، تعجب برانگیز بود.

دی ماه سال ۱۳۹۳ بود که با پلمپ دفاتر غیرقانونی خرید و فروش سهام شرکت پدیده در مشهد و ممنوعیت خرید و فروش سهام این شرکت در خراسان ولوله ای در میان سهامداران بی شمار این مجموعه به راه افتاد و همان سال با شروع نگرانیهای مردمی که به عنوان سهامدار این شرکت، سرمایه زندگی خود را به میان گذاشته بودند، تجمعات زیادی در مشهد و بعضا شهرهای دیگر و پایتخت رخ داد. حساسیت موضوع پدیده به حدی بود که تیرماه سال 94 رحمانی فضلی، وزیر کشور از تشکیل کارگروه پیگیری موضوع تخلف پدیده شاندیز و صیانت از حقوق مردم و بیت‌المال خبر داد.

پس از ورود شورای عالی امنیت ملی و استانداری خراسان رضوی برای رفع مشکلات سهامداران این شرکت و بعد از جلسات متعدد، سرانجام در دی ماه سال ۹۵ معاون وزیر کشور از صدور پایان کار پروژه عظیم پدیده شاندیز از سوی شهردار شاندیز خبر داد. در اسفند ماه سال ۹۵ نیز مجوز تبلیغات شرکت پدیده شاندیز در صداوسیما و سایر رسانه‌ها از سوی رحمانی فضلی صادر شد. البته ناگفته نماند که در همه این سالها هر از گاهی سهامداران این شرکت به تجمع اعتراضی می پرداختند و به دنبال احقاق حق خود بودند. طی این مدت در چند مرحله مدیریت و اعضای هیات مدیره این شرکت تعویض شدند تا اینکه در مهرماه سال 96 پدیده به تیم جدید با مدیرعاملی ابوالفضل انتظاری منتقل شد.

اما با وجود اینکه ظاهرا آرامش نسبی بر مجموعه پدیده حاکم شده و هر از گاهی خبرهایی از سوی مدیریت این شرکت مبنی بر بهبود یافتن اوضاع و تلاش و پیگیری برای حل مشکلات این مجموعه عظیم شنیده می‌شود، خبر تجمع سهامداران پدیده در مقابل استانداری در ابتدای این هفته، به خصوص پس از خبرهای مدیرعامل این مجموعه در نشست خبری اواخر هفته گذشته‌اش، تعجب برانگیز بود.

میهمانان ناخوانده استانداری

اما مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با تکذیب موضوع تجمع سهامداران، اعلام کرد که این افراد میهمان استانداری بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، علی رسولیان گفت: برخی از دوستان در مورد مجموعه پدیده نگرانی‌هایی داشتند که حضور آن‌ها مقابل استانداری حالت تجمعی به خود نگرفت زیرا با حضور در محل استانداری جلسه‌ای با این دوستان برگزار کردیم. وی افزود: این دوستان در استانداری میهمان ما بودند و موضوعاتی را با ما مطرح کردند و از ما درخواست‌هایی داشتند که زمان مفصلی را برای رسیدگی به مشکل آن‌ها لحاظ کردیم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: بیشتر مطالبات این دوستان این بود که ارزش سهام افزایش پیدا کرده تا بتوانند به منافع و خواسته‌های خود دست پیدا کنند. طی هفته‌های گذشته جلسات متعددی با حضور استاندار با مدیران بانک برگزار شد؛ در این جلسات توافق شد که کارشناسان پیش‌نویسی را تهیه کنند تا مشارکت بانک و شرکت‌های سرمایه‌گذاری را تعیین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آن چیزی که ما به دنبال آن هستیم این است که بتوانیم بازار سهام را مدیریت کنیم و با دخیل کردن شریک، ارزش سهام را افزایش دهیم تا این سهام‌داران به خواسته‌های خود دست پیدا کنند. همچنین این دوستان نقطه نظراتی در رابطه با بعضی از موضوعات مدیریتی داشتند که این نظرات را به مدیران عامل منعکس کردیم.

رسولیان با اشاره به اینکه سهام‌داران پدیده صاحبان این شرکتند و همراهی و پیگیری این افراد بسیار موثر خواهد بود، خاطرنشان کرد: ما هم به عنوان نماینده‌ای از حاکمیت تلاش خواهیم کرد که مشکل این دوستان را حل کنیم. اگر بتوانیم مشکل حضور سرمایه‌دار در بخش سهام را فراهم کنیم، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

توافقات اولیه برای مشارکت بانک‌ها در مدیریت سهام پروژه پدیده

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی همچنین از انجام توافقات اولیه برای جلب مشارکت بانک‌ها در پروژه پدیده شاندیز و مدیریت سهام‌های خرد خبر داد و گفت: با توجه به پیگیری‌های جدی استاندار خراسان رضوی از طریق دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف از جمله بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، طی دو هفته اخیر نشست‌ها و جلساتی با بانک مرکزی داشته‌ایم و همچنین جلسه‌ای با شرکت‌های سرمایه‌گذاری در تهران در این رابطه نیز برگزار کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: هفته گذشته نیز با توجه به مجموعه رایزنی‌های صورت گرفته دو نشست در استانداری خراسان رضوی از جمله با مدیران عامل سه بانک کشور انجام شد تا زمینه‌های مشارکت بانک‌ها در پروژه و مدیریت سهام مربوطه بررسی و راهکارها و زمینه‌های تحقق آن ارزیابی شود. طی این نشست‌ها توافقات اولیه انجام شد و هم‌اکنون گروه کارشناسی بدین منظور با حضور بانک‌ها و مسئولان مربوطه تشکیل شده تا پیش‌نویس چارچوب‌های کاری در این رابطه تدوین شود.

رسولیان خاطرنشان کرد: با بانک‌های دیگر هم به صورت مجزا مذاکره شد و آنان نیز قول داده‌اند تا سقف مشخصی در موضوع پروژه پدیده سرمایه‌گذاری و مشارکت کنند. وی همچنین از نهایی شدن وضعیت سهام جبرانی مردم در این پروژه خبر داد و افزود: این سهام جبرانی تا سقف 12 هزار و 720 ریال نهایی شده و در سامانه شرکت اعمال شده است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: هم‌اکنون پروژه پدیده شاندیز فعال است و 2000 نفر در بخش‌های این پروژه در دست ساخت مشغول به کار هستند.

رسولیان تصریح کرد: مهم‌ترین مساله بعد از حل و فصل مباحث قانونی، مدیریت سهام این پروژه بود که در دست پیگری و اقدام است و امیدواریم سریعتر این موضوع به نتیجه مطلوب برسد و مشکل بسیاری از سهام‌داران خرد نیز حل شود.

ثبت رسمی سهام جبرانی پدیده

اما اواخر هفته گذشته، مدیرعامل گروه شرکتهای پدیده شاندیز در نشست خبری خود خبرهای خوشی درباره افزایش ارزش سرمایه‌گذاری شرکت پدیده و نیز ثبت رسمی سهام جبرانی این شرکت از هفته جاری داد.

به گزارش ایرنا، ابوالفضل انتظاری گفت: آخرین کارشناسی سال 1394 گروه کارشناسان رسمی قوه قضاییه ارزش سرمایه‌گذاری مجموعه پدیده را 100 هزار میلیارد ریال اعلام کرده بود اما هم‌ اینک ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت 200 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.

وی افزود: پیرو تصمیم ستاد تدبیر خراسان رضوی و مکاتبات قضایی، هفته آینده "سهام جبرانی" شرکت پدیده شاندیز ثبت رسمی می‌شود و برای پشتیبانی از نقدشوندگی و قیمت معاملاتی سهام پدیده نیز رایزنیهای ویژه با مجموعه‌های پولی و بانکی صورت گرفته تا صندوقهای تامین مالی و شرکتهای سرمایه‌گذاری بتوانند وارد بازار خرید و فروش سهام پدیده شوند که به موازات آن پیشرفتهای خوبی در حوزه ورود دو شرکت ابنیه و توسعه پدیده شاندیز به بورس صورت می‌گیرد.

مدیرعامل گروه شرکتهای پدیده شاندیز گفت: بطور قطع یکی از این شرکتها امسال وارد بورس می‌شود. صورتهای مالی شرکتهای ابنیه و توسعه پدیده شاندیز طی سالهای گذشته آماده و حسابرسی‌ها نیز انجام شده بنابراین شرایط عمومی شروع فرآیند ورود به بورس آماده می‌شود.

وی افزود: هم اینک بطور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول به کار هستند. همه افرادی که پیش از سال 1393 در پدیده مشغول به کار بوده‌اند طبق مصوبه می‌توانند جایگزین مطالبات خود، سهام دریافت کنند که عموما هم مراجعه کرده‌اند. همچنین طی دو سال اخیر اسناد مالکیتی عرصه 44 هکتاری پدیده شاندیز نهایی و برای تمامی ساخت و سازهای حدود یک میلیون و 100 هزار مترمربعی مجوزهای ساخت و ساز و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور دریافت شده است.

انتظاری خاطرنشان کرد: کار ساخت و تکمیل تمامی پروژه‌های این مجموعه گردشگری در حال انجام است و هم اکنون 30 پیمانکار و مشاور جزء و کل در مجموعه مشغول کارند و بخشی از ادعاها و تهدیدات مالی نسبت به این مجموعه رفع شده است.

مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز افزود: در حوزه تجاری نیز 400 واحد پیش فروش و همه پیش نیازهای مربوط به ساخت، تکمیل و مسائل ثبتی و حقوقی برای تحویل و نیز قرارداد رسمی سرقفلی فراهم شده لذا اعلام می‌شود همه افرادی که واحدهای تجاری پدیده شاندیز را پیش خرید کرده‌اند می‌توانند در مراجعه به واحد املاک، مستغلات و حقوقی شرکت برای دریافتی سند سرقفلی ملک خود اقدام کنند. این مجموعه از معدود بنگاههای اقتصادی است که تمام اتکای سرمایه‌ای آن به مردم بستگی دارد. دستگاههای عمومی و دولتی هیچ سهمی در پروژه پدیده شاندیز ندارند و در آن هیچ اعتبار دولتی صرف نشده است.

برخی از سهامداران همواره ساز مخالف می‌زنند

الهه قلی‌زاده، مدیر فرهنگی و گردشگری گروه شرکتهای پدیده شاندیز درباره تجمع سهامداران در مقابل استانداری به دنیای اقتصاد می‌گوید: برخی از سهامداران همواره ساز مخالف می‌زنند و تحت هر شرایطی چه با موفقیت و یا عدم موفقیت به اعتراض می‌پردازند.

وی می‌افزاید: این عده مخالف همیشگی هستند اما اگر روشن بینانه به موضوع بنگرند، می‌بینند اینکه ذهنیت مردم و جامعه را نسبت به پدیده خراب کنند در واقع به ضرر خودشان است چون مردم در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که خبرهای خوب بشنوند.

قلی‌زاده تاکید می‌کند: همین که مجموعه پدیده در حال حاضر روند رو به جلو دارد و در حال احیا شدن است خبر بسیار خوبی است اما ظاهرا برخی از سهامداران مخالف سیاستهای رو به رشد جامعه هستند و در همه حال حتی در هنگام موفقیتها مخالفت و اعتراض خود را نشان می‌دهند.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۹ مرداد ۱۳۹۷, ۱۴:۴۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها