بحران ارزی کنونی ناشی از بحران روانی در جامعه است

۱۱ تیر ۱۳۹۷ کد خبر : 2102
سید جواد حسینی* به طور کلی پدیده‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی همیشه از دو بعد عینی و ذهنی برخوردارند که همواره ابعاد ذهنی موضوعات اگر نگوییم بیشتر از ابعاد عینی اثرگذاراست، حداقل همتای آنها اثرگذاری دارد. مثل بحث احساس امنیت که به اندازه وجود امنیت دارای اهمیت است و اگر امنیت باشد اما احساسش نباشد، روح و روان مردم آزار می‌بیند.

در موضوع اقتصادی هم برای بسیاری از موسسات مالی که در سنوات گذشته در استان خراسان دچار بحران شدند، شروع بحران ناشی از وضعیت ذهنی بود که در جامعه شکل می‌گرفت و تبی ایجاد می‌کرد که به واسطه آن، مردم سپرده‌های خود را از موسسه خارج می‌کردند و در نتیجه موسسه دچار ورشکستگی می‌شد و این ورشکستگی با تشدید وضعیت روانی، شدت می‌گرفت و مثل یک حلقه شیطانی وضعیت نامطلوب را تشدید می‌کرد.

در اوضاع اقتصادی کنونی نباید مسائل ذهنی را نادیده بگیریم؛ واقعیت این است که مسائل روانی نقش بیشتری نسبت به آنچه در عینیت وجود دارد، ایفا میکنند به طور مثال در موضوع اشتغال در این دولت، بیشترین میزان اشتغالزایی را داشته ایم اما مساله در ذهن جامعه طوری جا افتاده که مردم گمان می‌کنند کمترین اشتغالزایی را داشته است و این درباره رشد صنعت، واحدهای صنعتی و رشد پرداخت تسهیلات هم صدق می‌کند.

امروز وقتی از نظر عینی با خروج امریکا از برجام و نیز تعریفها و محدودیتهای نظام بین‌المللی مواجهیم، باید بپذیریم یکدستی و انسجامی که درون جامعه پیرامون مسائل توسعه‌ و اقتصادی باید وجود داشته باشد، آنگونه که شایسته است وجود ندارد.

در پدیده ارز هم، با اینکه ارز دولتی که قرار است به افراد نیازمند دلار ارائه شود، کم نشده اما قیمتهای حباب گونه ارز و افزایش آن را در جامعه شاهدیم؛ البته این طبیعی است که اگر تمام مردم بخواهند پولشان را تبدیل به دلار کنند و ارز بخرند در عادی‌ترین شرایط کشور هم بحران ارزی به وجود می‌آید و این ناشی از بحران روانی است.

ایران ما که حاصل انقلاب اسلامی ماست در همه محتوا و ابعادش بر نگاه مردمی تاکید شده اما متاسفانه در وضعیت کنونی بخشی از نیروهای جامعه خواسته یا ناخواسته  بر این متمرکز شده اند که همه چیز را سیاه نشان دهند و حتی دستاوردهای انقلاب را به هیچ می‌انگارند؛ نیروهای داخلی مرتب یکدیگر را تضعیف می‌کنند و بر طبل اختلاف و تشتت می‌زنند. در این شرایط همه اجزای حاکمیت، مردم و گروههای سیاسی باید "ایران" را نکته اصلی خود قرار دهند تا با انسجام از این وضعیت عبور کنیم وگرنه اگر تقصیر را گردن دیگری بیاندازیم و سیه نمایی کنیم و دستاوردهای‌مان را نادیده بگیریم، راه به جایی نخواهیم برد. در این شرایط اگر جایی دچار اختلاف نظر هستیم باید با ایجاد میزهای گفتگو و تفاهم از آن عبور کنیم.

در استان خراسان رضوی مسیر کاملا مشخصی برای ایجاد وحدت رویه در نظر گرفتیم؛ البته اختلاف نظر بین احزاب سیاسی طبیعی است و ما با تشکیل خانه احزاب به دنبال حضور جناحهای سیاسی مختلف و انتقاد و تبادل نظر و ارائه راهکار در این تشکل هستیم. راه اندازی شبکه دانشگاهها، ایجاد خانه تشکلهای غیر دولتی، پارلمان بانوان، پارلمان جوانان و نظام ارتباط دولت با اقشار مختلف مردم نیز از دیگر اقدامات ما در استان است که در کمتر استانی این اتفاق افتاده؛ ما معتقدیم مردم دل نگرانیهایی دارند که بسیاری از آنها به حق است و دولت باید آن بشنود و راه حل ارائه دهد و نگرانی‌هایی که به دلیل تبلیغات کاذب در ذهن برخی از اقشار ایجاد شده، با اطلاع‌رسانی کاهش یابد.

*مشاور استاندار خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ تیر ۱۳۹۷, ۱۰:۴۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها