استارتاپ از زاویة دید شتابدهنده

۱۱ تیر ۱۳۹۷ کد خبر : 2098
دنیای اقتصاد- مدیر شتابدهنده فردوسی، که استارتا‌پهای شرق کشور و کشورهای فارسی زبان را مورد حمایت خود قرار می‌دهد در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد دربارة ویژگی‌های یک استارتاپ، گردش مالی آنها و تهدیدهای پیش‌روی این کسب‌وکار نوین و اینکه چگونه یک استارتاپ می‌تواند رونق اقتصادی ایجاد کند، سخن می‌گوید.

مصطفی مکارم با بیان اینکه در تاسیس یک استارتاپ ریسک‌پذیری، عدم قطعیت و عدم اطمینان حاکم است، می‌گوید: به‌نظر من استارتاپ موفق وجود ندارد، آنچه وجود دارد آدم پرتلاش است، که مبتنی بر یک ایده مناسب شروع به راه‌اندازی استارتاپ می‌کند.

وی تصریح می‌کند: یک استارتاپ برای شروع ابتدا به یک تیم هوشمند و با انگیزه نیاز دارد و دوم اینکه ایده آنها مبتنی بر نیاز واقعی باشد. مهمترین عواملی که باعث موفقیت یک استارتاپ می‌شود زمان، تیم و نیاز بازار است.

مکارم در توضیح گردش مالی استارتاپ‌ها می‌گوید: یک استارتاپ اصلا نباید گردش مالی داشته باشد، گردش مالی یک استارتاپ معیاری برای سنجش و ارزش آن نیست. گستره‌ای که یک استارتاپ اثرگذار است می‌تواند معیاری برای ارزش آن باشد.

 

 

استارتاپ‌ها تسهیل‌گرند

مدیر شتابدهندة فردوسی با بیان اینکه استارتاپ‌ها باعث می‌شوند برخی از کسب و کارها و خیلی از واسطه‌ها و شغل‌ها از میان بروند، خاطرنشان می‌کند: استارتاپ‌ها قرار است تسهیل‌گر باشند، نتیجتا در این فرایند برخی از شغل‌هایی که به واسطه انحصار بازار منافع زیادی برای خود کسب می‌کنند از بین می‌روند و برخی شغل‌های جدید ایجاد می‌شوند.

وی در خصوص ایجاد رونق اقتصادی یک استارتاپ نیز می‌گوید: استارتاپ‌ها دنیا را جای بهتری برای زندگی می‌کنند که این موضوع ارزش افزوده ایجاد می‌کند، زمانی که یک خدمت‌رسان خود را از یک موقعیت مکانی به موقعیت مکانی دیگری ارتقا دهد می‌تواند ارزش اقتصادی تولید کند. پس زمانی‌که خدمت‌رسانی یک استارتاپ هزینه‌ای را از کشور کم می‌کند یا محصولی را به خارج از کشور صادر و درآمدزایی می‌کند می‌توان گفت رونق اقتصادی دارد.

استارتاپ و تهدیدهای پیش‌رو

مکارم در برشماری انواع تهدیدهای پیش‌روی استارتاپ‌ها عنوان می‌کند: بزرگترین تهدید استارتاپ‌ها سطحی‌زدگی آنهاست که اکنون بسیار با آن مواجهیم. تهدید بعدی آموزش است، برخی فکر می‌کنند بدون آموزش می‌توانند یک استارتاپ راه بیندازند و تهدید سوم مد شدن استارتاپ است! که این موضوع باعث شده این فضا خیلی جدی گرفته نشود، در حالی‌که وقتی کسی وارد این حوزه می‌شود باید بپذیرد وارد حوزة سختی‌ها شده است. و تهدید آخر عدم ارتباط با بازرا واقعی و نتیجتا عدم پایداری استارتاپهاست.

وی دربارة نقش شتابدهنده‌ها در رونق فضای کسب‌وکار استارتاپ‌ها می‌گوید: شتابدهنده یکی از اعضای اکوسیستم این فضای کسب‌وکار نوین است. همة آدمها دور هم جمع می‌شوند که کسب‌وکار را رونق دهند، در اکوسیستم کسب و کارهای  مدرن شتابدهنده‌ها هم نقشی دارند، نقش اصلی آنها دقیقا آنجاست که استارتاپ کم‌اطلاع و پر ریسک را در مراحل نخست کارشان بپذیرند، و این مجموعه پر پتانسیل، پر ایده وکم اطلاع و سطحی را به یک مجموعة مطلع، عمیق و قابل سرمایه‌گذاری تبدیل و آن را به سرمایه‌گذار واقعی خطرپذیر معرفی کنند. پس هرچه استارتاپها بتوانند اثرگذاری بیشتری بر روی شتابدهنده‌ها داشته باشند، به دنیای واقعی بازار نزدیکتر باشند و بتوانند سرمایه‌گذار را جذب و نیازهای جامعه را شناسایی کنند، به موفقیت نزدیک‌ترند.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ تیر ۱۳۹۷, ۱۰:۲۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها