معاون فنی و عمران شهردار مشهد:

اختصاص ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احداث خط ۲ قطار شهری مشهد

۱۷ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 209
معاون فنی و عمران شهردار مشهد گفت: اعتباری كه برای خط دو قطارشهری تخمین زده شده نزدیك به یك هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان با احتساب بحث تملك ها و ۲۷۸ میلیون یورو نیز به صورت ارزی برآورد شده است.

به گزارش مهر، حمیدرضا نخعی بعدازظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه خط ۲ قطار شهری مشهد و در جمع خبرنگاران اظهار كرد: خوشبختانه خط ۲ قطار شهری بعد از یكسال توقف با پیگیری های شهردار مشهد و استاندار محترم خراسان رضوی مجددا به منظور آسایش و رفاه حال زائرین و مجاورین فعال و مشكلات حقوقی و ادارای آن رفع شد. وی افزود: نحوه ساخت ایستگاه قطار شهری میدان شهدا به علت عرصه میدان و بناهای ساخته شده در آن به صورت روباز امكان پذیر نبود لذا به شیوه زیرزمینی و حفر تونل اقدام شد.

معاون فنی و عمران شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین یكی از مشكلات حفاری در ایستگاه متروی میدان شهدا وجود سفره های آب زیرزمینی بود كه برای رفع این مشكل اقدام به حفر چاه هایی به عمق ۱۵ متر در اطراف ایستگاه كردیم. وی در ارتباط با آخرین وضعیت ایستگاه میدان شهدای قطارشهری مشهد تصریح كرد: در حال حاضر سقف این ایستگاه تكمیل شده و حفاری دهانه تونل باید به عرض ۲۰ متر برسد كه در چند روز آینده حفاری آن آغاز خواهد شد.

نخعی ادامه داد: همچنین كف سازی و دیوار سازی های این ایستگاه نیز به اتمام رسیده است. وی تاكید كرد: برای ورود دستگاه حفار مکانیزه در ابتدا باید کف‌سازی در ایستگاه‌ها انجام شود تا دستگاه تی.بی.ام وارد ایستگاه شود و از ۱۳ ایستگاه خط ۲ فقط میدان شهدا و میدان سعدی کف‌سازی نشده است. وی با بیان اینكه حدود ۱۲ کیلومتر از ۱۴.۵ کیلومتر خط ۲ قطار شهری مشهد حفاری شده، ‌گفت: این خط، ۱۳ ایستگاه به فاصله ۱۲۰ تا ۱۳۰ متر دارد كه تاكنون كف سازی ۱۰ ایستگاه آن كامل شده و همچنین دارای دو خط رفت و برگشت در طول مسیر است.

معاون فنی و عمران شهرداری مشهد خاطرنشان كرد: در ساخت ایستگاه مترو میدان شهدای مشهد كه سخت ترین ایستگاه در پروژه خط ۲ قطار شهری است تلاش شده كه كمترین عبور را از ساختمان های عمومی و خصوصی داشته باشد. وی در ارتباط با رفع مشكل آب گرفتگی سطح تونل ایستگاه میدان شهدا اضافه كرد: برای جمع آوری آب های این تونل از ۱۰ دستگاه پمپ تخلیه استفاده شده است و ما برای رفع هر گونه مشكل احتمالی در این زمینه به ایزوله و عایق سازی كردن دیواره ها و محیط ایستگاه پرداختیم تا راه نفوذ آب به داخل فضای ایستگاه گرفته شود.

نخعی تاكید كرد: درحال حاضر پروژه قطار شهری میدان شهدا وضعیت امیدوار کننده ‌ای دارد و در ارتباط با ناوگان خط ۲ قرارداد منعقد شده و در حال ساخت است که برای تامین برق آن نیز ۴۰ میلیارد تومان به برق منطقه‌ای خراسان رضوی پرداخت شده است. وی با بیان اینكه خط ۲ قطار شهری مشهد یكی از پروژه های موفق در سطح كشور است گفت: اولین واگن های این خط در فروردین ماه سال آینده وارد مشهد می شود و بلافاصله روی خط قرار خواهد گرفت. همچنین به منظور تامین سایر تجهیزات خط ۲ قطارشهری و نیز بومی سازی این صنعت قطعات آن وارد شده و در داخل كشور ممتاژ می شود.

معاون فنی و عمران شهردار مشهد با بیان اینكه تاكنون پروژه خط ۲ قطارشهری مشهد ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته، اضافه كرد: مجموع اعتباری كه برای این خط تخمین زده شده نزدیك به یك هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان با احتساب بحث تملك ها و ۲۷۸ میلیون یورو نیز به صورت ارزی برآورد شده است.

« منبع خبری : مهر » آخرین ویرایش : ۲۰ دی ۱۳۹۳, ۰۹:۲۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها