نابودی صنعت مرغ؛ نتیجه مداخله در ساختارها و هنجارها

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2089
محمدحسین روشنک* آیا می‌دانید در حالی که تفاوت ۲۷۰۰ تومانی دلارهای دولتی جیب بسیاری را از درآمدی که تصورش را نداشتند پر کرده و می‌کند، جمعی از زحمتکش‌ترین کارآفرینان و تولیدکنندگان کشور که غذای ارزان سر سفره‌های مردم را تولید می‌کنند در حال ورشکستگی و نابودی هستند؟

چرا آنان که دستکاری و مداخله در هنجارهای اقتصادی کشور را شاهکار خود می‌دانند به فکر تولیدکنندگان مرغ گوشتی که کارآفرین روستاهای کشورند نیستند؟ آیا جماعت پرتلاش و کم درآمد مرغدار نیز اگر می‌توانست همانند آنان که ارتباطات قوی داشتند و از جاهای پر قدرت حمایت شدند و سر راه را گرفتند تا به گفته خودشان حقشان را از دولت بگیرند، عمل می‌کردند، دولت مجبور نمیشد حق اینها که واقعا به حق بود و هست را بدهد؟ چرا باید به آن مرحله برسد که دولت مجبور به حمایت بیش از آنچه باید انجام دهد، بشود؟

تولید یک کیلوگرم گوشت مرغ نزدیک به سه برابر یک کیلوگرم تخم مرغ و یک سوم یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوسفند هزینه دارد یعنی قیمت یک کیلوگرم مرغ باید حدود یک سوم گوشت و دو و نیم برابر تخم مرغ باشد اما آیا در ماه مبارک رمضان که پشت سر گذاشتیم، اینگونه بود؟ محصول مرغدار بیچاره به یک سوم قیمت تمام شده در ماه رمضان مصرف شد.

آیا می‌دانیم نتیجه ارزانی مرغ در ماه رمضان امسال نابودی صنعت مرغ گوشتی و مرغداران را به همراه خواهد داشت و در آینده نه چندان دور باید مرغ یخ‌زده از خارج وارد کنیم؟ چند سال قبل که همین شرایط برای صنعت مرغ تخم‌گذار ایجاد شد، نوشتیم امروز جلوی بحران گرانی و نبود تخم مرغ در آینده را بگیرید اما متاسفانه گوش شنوایی نبود و باعث شد جمع زیادی از مرغداران مرغ تخم‌گذار آن زمان نابود شوند و دولت کشوری که بزرگ‌ترین صنعت مرغ تخم‌گذار را در منطقه دارد و یکی از محصولات صادراتی آن تخم مرغ هست، مجبور شود هر کیلوگرم تخم مرغ را با بیش از ۲۰ هزار تومان از خارج وارد و با سوبسید به مردم بدهد، آیا اگر سوبسیدی که دولت برای واردات تخم مرغ داد آن روز برای جلوگیری از زیان مرغدار مرغ تخم‌گذار داده بود بهتر نبود؟

شاید حافظه تاریخی ما کم باشد اما این مطلب را جایی بنویسیم که این ارزان خوردن مرغ از جیب مرغداران مرغ گوشتی و این کارآفرینان در حال نابودی روزی نتایجی خواهد داشت؛ مردم روزی مجبور خواهند شد با گران خریدن مرغ بخش ارزان خوردن را پس بدهند، اما نه به آن مرغدارانی که امروز مرغ آنان را ارزان خریده‌اند چرا که آنان ورشکسته و زندانی خواهند بود، بلکه به دولت و واردکنندگان مرغ یخی وابسته به دولت و جمع کمی از مرغدارانی که شاید باقی بمانند .

نتیجه مداخله و دستکاری در ساختارها و هنجارها و عدم حمایت هدفمند دولت از کارآفرینان زحمتکشی چون مرغداران تاکنون باعث جیب به جیب شدن پولهای مردم و نابودی جمعی و پولدار شدن جمع دیگر بوده است و چون در تیم و مشاوران اقتصادی دولت توان و تدبیر وجود ندارد در آینده نیز این موضوع وجود خواهد داشت.

*رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷, ۱۱:۰۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها