توضیحات تقی‌زاده‌خامسی دربارة بدهی دولت به شهرداری مشهد در گفت‌و‌گو با دنیای اقتصاد

نمی‌دانیم عدد 3هزار میلیارد از کجا آمده است

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2086
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- «ما نگفته‌ایم 3هزار میلیارد تومان از دولت طلبکاریم و نمی‌دانیم این عدد از کجا آمده است؟ و اگر هم چنین مبلغی را گفته‌اند، ما هنوز به این عدد نرسیده‌ایم.» این عبارت بخشی از توضیحات شهردار مشهد به دنیای اقتصاد درباره جزئیات بدهی معروف 3هزارمیلیاردی دولت به شهرداری مشهد است.

چهار روایت از بدهی دولت به شهرداری مشهد

ماجرای این بدهی را نخستین‌بار صولت مرتضوی، شهردار سابق مشهد مطرح کرد. به گزارش دنیای اقتصاد در دی ماه سال 94، مرتضوی میزان مطالبات شهرداری از دولت را حدود سه هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرده بود: مطالبات ما از دولت زیاد است اما به جایی نرسیده است.

اما پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، در خردادماه 96، به نقل از محمدرضا مزجی، معاون اقتصادی وقت شهرداری مشهد، بدهی دولت را 3هزار و 700 میلیارد تومان اعلام کرده و گفته بود: دولت بیش از 1100میلیارد تومان از محل پرداخت اصل و سود اوراق مشارکت و افزون بر 2600 میلیارد تومان از محل حساب‌های فی‌مابین با شهرداری به این شهر بدهکار است.

پس از گذشت 8ماه از اظهار نظر محمدرضا مزجی، محمدرضا کلایی معاون مالی و پشتیبانی شهردار مشهد نیز در نخستین نشست خبری خود در بهمن ماه 96،  طلب شهرداری مشهد را 3هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: در حال حاضر طلب قطعی شهرداری مشهد از دستگاه‌های دولتی حدود 3هزار میلیارد تومان است. وی تحقق این مبلغ را نیازمند استقرار در نظام بودجه‌ای دولت دانست و گفت: در چند ماه آغاز فعالیت مدیریت شهری جدید با توجه به رابطه خوب شهرداری با دولت، گام‌های خوبی در این راستا برداشته شده است، اما با توجه به وضعیت مالی دولت نمی‌توان انتظار چندانی برای وصول این مطالبات داشت.

اما موضوع بدهی دولت به شهرداری مشهد، در نشست خبری رئیس جمهور در اردیبهشت ماه امسال در مشهد نیز مطرح شد.

روحانی در جمع خبرنگاران، پاسخ سوالی مبنی بر سرانجام و نحوة پرداخت بدهی 3هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری را به تقی‌زاده خامسی شهردار مشهد، حواله داد. از طرفی در همان ماه نمایندگان مردم مشهد در مجلس با ارسال دو نامه‌ جداگانه خطاب به محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ، خواستار پیگیری و پرداخت بدهی 3هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری مشهد شدند که از قراری با موافقت نوبخت همراه بوده است.

پیرو سخنان رئیس‌جمهور در نشست‌خبری یادشده در مشهد و نیز قولهای روحانی در افتتاح اتصال خط یک و دو قطار شهری به تقی زاده،  درباره جزئیات این بدهی از شهردار مشهد پرسیدیم. اینکه بدهی 3هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری بیشتر مربوط به چه خدماتی و در چه حوزه‌ای است؟ و تا امروز روند پرداخت این مبلغ به شهرداری در چه مرحله‌ای بوده و قرار است چگونه تسویه شود؟ همچنین با توجه به کاهش قابل توجه بودجه شهرداریها در سال 97، چقدر این وعده‌ها می تواند عملیاتی  شود؟

 

 برای دریافت بدهی‌هامشکلی نداریم

شهردار مشهد می‌گوید: «داستان طلب شهرداری از دولت در دو محور است؛ یک محور در قالب طلب شهرداری‌ها از بابت انتشار اوراق مشارکتی است که برای متروها منتشر می‌شود و پرداخت بخشی از آن به‌عهده دولت است که در بعضی از شهرها دولت به این وظیفه‌اش عمل نکرده است.»

تقی‌زاده خامسی تصریح می‌کند: «زمانی که من به‌عنوان شهردار مشهد مشغول به‌کار شدم دولت بابت سهمش از انتشار اوراق مشارکت مترو حدود 550 میلیارد تومان به شهرداری بدهکار بود که آن را کاملا پرداخت کرد، البته دیونی نیز به مبلغ 200میلیارد تومان مربوط به سالهای قبل وجود دارد که با توجه به این که جزو دیون است دولت باید آن را در بودجه لحاظ کند و این دین خود را پرداخت نکرده است.»

وی خاطرنشان می‌کند: «دین دیگری که دولت به شهرداری‌ها دارد مربوط به ساخت و سازهایی است که دستگاه‌های دولتی در شهر انجام داده‌اند که برای آن یا پروانه دریافت نکرده‌اند و یا وضعیت آنها را با شهرداری‌ها مشخص نکرده‌اند.»

تاکنون 500میلیارد تومان طلب از دولت را احصا کرده‌ایم

تقی‌زاده خامسی می‌گوید: شهرداری مشهد اکنون ادعا دارد دستگاه‌های دولتی مبلغی حدود 2هزارو500 میلیارد تومان به شهرداری بدهکارند، وی تصریح می‌کند: «ما احصا بدهی‌ها را شروع کرده‌ایم که ببینیم این بدهی‌ها کجاست؟ تا امروز که بررسی کرده‌ایم هنوز میزان این بدهی‌ها  به 500 میلیارد تومان نرسیده است که برای وصول همین مبلغ نیز به دولت نامه نوشته‌ایم. آقای جهانگیری موضوع را به آقای نوبخت محول کرده تا بررسی کنند که اگر این بدهی هست آن را به شهرداری مشهد پرداخت کنند.»

شهردار مشهد می‌گوید: «ما نگفته‌ایم 3هزار میلیارد تومان از دولت طلبکاریم و نمی دانیم این عدد ازکجا آمده است؟ و اگر هم چنین مبلغی را گفته‌اند، ما هنوز به این عدد نرسیده‌ایم. لذا درحال حاضر میزان بدهی دولت به شهرداری مشهد همین دو عددی بود که به آن اشاره شد. »

تقی‌زاده خاطرنشان می‌کند: «البته خوشبختانه تاکنون هرچه از دیون دولت احصا کرده‌ایم، پرداخت کرده و از این بابت مشکلی میان دولت و شهرداری مشهد وجود ندارد.»

 

پیشنهاد انتشار3هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت طی 3سال

شهردار مشهد با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به مشهد و حضورش در افتتاح اتصال خط دو مترو به خط یک در میدان شریعتی مشهد نیز می‌گوید: «در صحبت‌هایی که با رئیس‌جمهور داشتم، پیشنهادهایی را در سه حوزه نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر، توسعه خطوط مترویی و احیا بافت‌های فرسوده مشهد براساس طرح دولت ارائه کردم، در حوزه نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر به آقای رئیس‌جمهور گفتم: برای طرح اطراف حرم رضوی که حدود 22 سال از آغاز آن گذشته و تاکنون تنها 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و اگر همینگونه پیش برود باید 30سال دیگر نیز بایستیم و این طرح کامل نشود، اجازه بدهند ما و دولت مشترکا طی سه سال و هر سال هزار میلیارد تومان و در مجموع 3هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کنیم؛ مانند مترو که 50درصد سود و اصل آن را دولت پذیرفته است.»

تقی‌زاده خامسی تصریح می‌کند: «رئیس‌جمهور به آقای واعظی رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری ماموریت داد این پیشنهاد را بررسی کند. تاکنون دو جلسه در این خصوص در تهران برگزار کرده‌ایم تا ببینیم دولت توانایی این کار را دارد یا خیر؟ وی ادامه می‌دهد: در صورت انتشار اوراق مشارکت طی 3سال و پرداخت 50درصدی دولت، زیربناهای طرح نوسازی بافت فرسوده حرم مطهر را تمام می‌کنیم.»

انتشار اوراق مشارکت برای توسعه خطوط مترو مشهد

تقی‌زاده خامسی توضیح می‌دهد: «حوزه دومی که دربارة آن با رئیس‌جمهور صحبت کردم، درخصوص توسعه خطوط متروی مشهد  بود که درخواست کردیم دولت اجازه انتشار اوراق مشارکت را تا حدی که توان اجرا داریم به ما بدهد و سهم  50 درصد دولت را هم بپذیرد که رئیس‌جمهور این قول را دادند، که اولین نمونه آن مجوز انتشار 700میلیارد تومان اوراق مشارکت بود که منتشر شده و به فروش هم رسید و طبق توافق پرداخت 50درصد اصل و سود آن را دولت ضمانت کرده و 50درصد دیگر را نیز شهرداری پرداخت خواهد کرد.»

پیشنهاد پرداخت وام بدون سپرده از سوی دولت و احداث 10هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده

تقی‌زاده خامسی به نکتة سومی که در دیدار با حسن روحانی مطرح شده است اشاره می کند و می‌گوید: «دولت برای مداخله در بازآفرینی و بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور، فرمولی را پیشنهاد کرده که طبق آن برای نوسازی و احیا بافت‌های فرسوده وام 6 درصدی پرداخت می‌کند اما این وام درصورتی از سوی دولت پرداخت می‌شود که استفاده کننده از آن، در بانک سپرده‌گذاری کند.»

 وی خاطرنشان می‌کند: «ما به رئیس جمهور پیشنهاد کردیم که برای احیای بافت‌های فرسوده شهر مشهد، وام را به جای 6 درصد با نرخ 9درصد پرداخت کنند اما بدون نیاز به سپرده‌گذاری در بانک تا سازندگان در مشهد بتوانند از وام استفاده کنند. ما اعلام آمادگی کرده‌ایم و می‌توانیم در صورت عملیاتی شدن این پیشنهاد و پرداخت وام بدون نیاز به سپرده‌گذاری درسه سال باقی مانده دولت، 10هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده احداث و به‌تدریج بافت‌های فرسوده شهر مشهد را احیا کنیم.»

تعداد زیادی از واحدهای مسکونی اطراف مشهد نا‌امن هستند

تقی‌زاده با اشاره به نا‌امن بودن تعداد زیادی از واحدهای مسکونی اطراف شهر مشهد می‌گوید: «نمی‌شود این واحدها را بازآفرینی کرد و راهی به جز نوسازی ندارد، لذا ابتدا باید مکان‌هایی آماده شود تا آنها را منتقل کنیم و پس از آن مکان‌هایی که خالی و تخریب می‌شود را دوباره بسازیم و این روند را تا بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده ادامه بدهیم؛ برهمین اساس این موضوع را به آقای رئیس جمهور پیشنهاد داده‌ایم و امیدواریم به نتیجه برسد.»

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷, ۱۰:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها