رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد اعلام کرد:

احیای توس با ساده شدن بروکراسی

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر : 2085
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- تشکیل کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس در شورای پنجم شهر مشهد را می‌توان نشانی از اهمیت این موضوع برای اعضای شورا و مجموعه شهرداری دانست و با گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت شورای پنجم، رئیس این کمیسیون در نخستین نشست خبری خود به تشریح برنامه و اهداف این حوزه پرداخت.

بررسی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در خصوص طرحها، رویدادها و برنامه‌های راهبردی و عملیاتی عمران و باززنده‌سازی توس، در سطوح مختلف توسعه ساختاری، کالبدی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی با هماهنگی کمیسیون تخصصی ذی‌ربط از وظایف کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد عنوان می‌شود و به گفته اعضای شورای شهر برای افزایش رونق گردشگری در مشهد و منطقه توس باید ضريب ماندگاری مسافر از 2.5 روز به ٥ روز افزايش يابد که آرامگاه فردوسی می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد.

سید مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در نشست خبری خود به خبرنگاران گفت: برای زنده کردن توس نیاز به طرح و ساده کردن بروکراسی داریم؛ قرار نیست همه کارها را شهرداری انجام دهد. ما نیازمند حضور مردم و سرمایه‌گذاران هستیم.

بودجه 31 میلیارد تومانی دولت و شهرداری برای توس

وی با اشاره به اینکه تاکنون بودجه مشخصی در شهرداری برای توس وجود نداشته، افزود: اما امسال حدود 15 میلیارد تومان بودجه نقدی و غیرنقدی برای آن اختصاص یافته است. از طرفی، 16 میلیارد تومان بودجه دولت برای توس هم رقم مناسبی است زیرا در ده سال اخیر جمعا چنین مبلغی به این منطقه اختصاص نیافته است.

ریاضی در پاسخ به سوال خبرنگار دنیای اقتصاد درباره برنامه این کمیسیون برای جذب سرمایه‌گذار خارجی اظهار کرد: اگر فقط به آبادانی توس فکر کنیم، سرمایه‌گذار داخلی و خارجی فرقی ندارد و برای جذب سرمایه‌گذار به صورت عام باید بستر لازم فراهم شود. ابتدا باید روابط ما با دستگاههای ذیربط هماهنگ شود تا باز زنده‌سازی صورت گیرد و پس از آن سرمایه‌گذار خود به خود جذب می‌شود. در واقع، اگر در حال حاضر سرمایه هنگفتی نیز وجود داشته باشد نمیدانیم که باید با آن چه کنیم، لذا ابتدا باید توس احیا و طرحی برای آن تهیه شود و سپس سرمایهگذار جذب کنیم.

وی درباره فعالیت کمیته نجات توس هم گفت: برخی از اقدامات این کمیته متاسفانه به ثمر نرسید اما یکی از اقدامات آن جمع‌آوری معادن غیرمجاز بود، که البته درپی شکایت مالکان اعلام شد که این معادن مجازند اما تردد آن‌ها باید کنترل شود و کامیون‌های معادن این منطقه تغییر مسیر دادند.

بی‌اطلاعی مردم از وجود کهن‌دژ توس

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد با اشاره به ضرورت شناساندن هر چه بیشتر توس و اثار تاریخی آن به مردم تصریح کرد: تا امروز اکثر مردم مشهد کهن‌دژ توس را ندیده اند و نسبت به آن بی‌اطلاعند. این کهن‌دژ شبیه به ارگ بم است که در طول زمان بر اثر باد و باران آسیب زیادی دیده است، این اثر تاریخی در زیر شهر تاریخی توس قرار گرفته است و اکثر مردم از آن اطلاعی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون کمیته‌ها و نشست‌هایی در زمینه احیای توس و برای توجه به این منطقه تشکیل شده، اما به دلیل بروکراسی حاکم به نتیجه نرسیده است. در واقع همتی نیز برای شکستن این بروکراسی وجود نداشته است.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به سوالی درباره برنامه کمیسیون توسعه و عمران توس برای مقبره امام محمد غزالی و مهدی اخوان ثالث گفت: در حال حاضر برنامه‌ای برای توسعه مقبره اخوان ثالث وجود ندارد، هنگام درگذشت اخوان مقرر شد که پیکر وی در هارونیه دفن شود، اما یکی از برکات این تصمیم آن بود که هنگام حفر مقبره، مسجد جامعی در عمق نیم متری زمین کشف شد و بالاخره تصمیم گرفته شد تا در محل فعلی یعنی بخشی از محوطه آرامگاه فردوسی دفن شود. در حال حاضر 12 تن در مقبره‌الشعرا در محل پیشخوان آرامگاه فردوسی دفن شدند و میراث فرهنگی تمایل ندارد که آرامگاه فردوسی تحت‌الشعاع قرار گیرد و این مقبره‌الشعرا گسترش یابد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس ادامه داد: برای مقبره غزالی هم طرحی تهیه شد و اکنون سند مناقصه این طرح آماده اجرایی شدن است.

وی یادآور شد: مدیریت شهری مشهد به دنبال برگزاری نمایشگاه فصلی با موضوع شخصیت‌های شاهنامه است، تا در هر فصل آثار مرتبط با یکی از شخصیت‌های شاهنامه نمایش داده شود، در این بین آثار هنری برجسته که امکان نصب آن در شهر فراهم باشد خریداری خواهد شد.

ریاضی درخصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در توس تاکید کرد: توس را باید به دو چشم نگاه کرد، یک بار از دید ساکنان این منطقه و یکبار از نگاه مردم ایران به این منطقه نگریست، تازمانی که طرحی برای آن تهیه نشده است سعی می‌کنیم این ساخت و سازها را کنترل کنیم.

 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷, ۱۰:۵۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها