«سمینار تغییرات در بازار زمین و مسکن با توجه به تحولات اخیر» برگزار شد

افزایش صدبرابری قیمت مسکن طی 25 سال

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2051
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- یکشنبه شب گذشته معاونت اقتصادی شهرداری مشهد سمیناری تخصصی با موضوع «تغییرات در بازار زمین و مسکن با توجه به تحولات اخیر» برگزار کرد.

در این سمینار که عمدة مخاطبان آن فعالان اقتصادی و کارشناسان بازار مسکن بودند، بهروز ملکی تحلیلگر ارشد بازار مسکن در ایران با قیاسی از وضعیت مسکن ایران در سی سال گذشته و اشاره به افزایش صدبرابری قیمت خانه‌ها از سال 71 تا 95 در کشور، به طرح مسائل پیش‌روی این حوزه در کشور پرداخت و با توجه به آمارها و تحلیلهای صورت گرفته از آنچه در آیندة نزدیک در انتظار بازار مسکن خواهد بود سخن گفت.

35درصد هزینه‌های هر خانوار صرف تامین مسکن می‌شود

این تحلیلگر بازار مسکن با بیان اینکه بیشترین هزینة یک خانوادة ایرانی صرف مسکن می‌شود گفت: از سال 71 تا 95 با افزایش هزینه‌ها، به‌طور متوسط 35درصد از درآمد هر خانواده برای تامین مسکن هزینه می‌شود. ملکی ادامه داد: این رقم در تهران 47 درصد و در خراسان رضوی 34 درصد است.

وی با اشاره به کاهش سکونت ملکی و افزایش سکونت اجاره‌ای طی سالهای 65 تا 95 بیان کرد: در سال 65 78درصد خانواده‌ها مالک بودند اما در سال 95 این رقم به 61درصد رسیده است. ملکی تصریح کرد: این به این معناست که مردم ایران طی این سالها مستاجر تر شده‌اندو اکنون در خراسان رضوی 30درصد از مردم مستاجر هستند.

این کارشناس مسکن با اشاره به افزایش جمعیت شهری و ثابت ماندن جمعیت روستایی کشور افزود: ما در ایران به ازای هر 100 مسکن، 106 خانوار داریم.

وی خاطرنشان کرد: رشد تعداد خانوار ایرانی از رشد جمعت کشور بیشتر است چون بُعد خانوار در حال کوچک شدن است. ملکی خانه‌های خالی در سال 95 را 2میلیون و 900 هزار واحد، معادل 11درصد کل واحدهای مسکونی در کشور اعلام کرد و گفت این رقم در سال 1405 به 31 میلیون خواهد رسید.

ملکی دربارة افزایش قیمت مسکن نیز خاطرنشان کرد: متوسط قیمت مسکن طی سالهای 71 تا 96 در شهری مثل مشهد 100برابر شده است.

عوامل موثر بر قیمت مسکن

ملکی عواملی چون درآمد و پس‌انداز خانوارها، حجم نقدینگی، قیمت نفت، بازارهای جایگزین، نرخ سود بانکی، وام خرید مسکن، قوانین مالیاتی، تورم انتظاری، ساختار جمعیت کشور، طرح‌های شهرداری و دولت، قوانین مالیاتی و قیمت مصالح ساختمانی را بر قیمت مسکن موثر دانست و گفت در سالهای 73، 74، 87، 91 و 92 ما بیشترین میزان تورم را در کشور تجربه کردیم.

این تحلیلگر بازار مسکن، رکود اقتصادی و افت قدرت خرید متقاضیان، نرخ‌های بالای سود بانکی، حجم بالای خانه‌های خالی و کاهش قیمت نفت را به‌عنوان مهمترین علل تطویل رکود مسکن در طی سالهای 92 تا 95 عنوان کرد.

ملکی در پایان سخنان خود دربارة آینده بازار مسکن گفت: طبق یک نظرسنجی از اقتصاددانان، نزدیک به نیمی از این کارشناسان افزایش 15 درصدی قیمت مسکن را تا پایان سال97 پیش‌بینی کرده‌اند. تعداد معاملات مسکن در سال 97 تغییر آنچنانی نخواهد کرد اما میزان تقاضای بلقوه برای تهیة مسکن که توان بالفعل شدن ندارد رو به فزونی است.

این کارشناس ارشد حوزة مسکن در یک جمع‌بندی نهایی درخصوص آیندة مسکن ایران تصریح کرد: میزان تعداد خانه‌های نوساز تا سال 1405 رشد نزولی خواهد داشت، نرخ رشد قیمت مسکن و اجاة مسکن بیش از نرخ تورم عمومی خواهد بود و رونق در بازار مسکن به نسبت دوره‌های گذشته با کاهش مواجه خواهد شد.

مشهد 1300 ساله شد

در ادامه این سمینار معاونت اقتصادی شهرداری مشهد نیز که میزبان این مراسم بود، به پشت تریبون رفت و با اعلام این که مشهد امسال به‌عنوان یک شهر تاریخی، مذهبی 1300 ساله شد گفت: سالانه 25 میلیون زائر به مشهد می‌آیند که با جمعیت مجاوران چیزی حدود 30 میلیون نفر در این شهر با نیازهای مختلف اقامتی، فرهنگی و تفریحی ... نیاز به خدمت‌رسانی دارند.

رضا خواجه نائینی با بیان اینکه سال گذشته برای نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» 6 هزار بلیت فروخته شد و ما در «خیابان غذا» تنها در نوروز امسال 110 هزار بلیت فروختیم  ادامه داد: ما باید برنامه‌ریزی درستی را برای دریافت پول از گردشگران تعریف کنیم. ظرفیت پهنای باند در مشهد چندین برابر شده. وی با اشاره به فراخوان جذب سرمایه گذار مگاپروژه زباله سوز در مشهد که توسط معاونت اقتصادی شهرداری مشهد عرضه شد گفت: تاکنون شرکت‌های معتبر زیادی برای شرکت در این مناقصه با ما تماس گرفته‌اند چراکه تعریف پروژة خوب نتایج خوبی را دربر خواهد داشت.

معاون اقتصادی شهردار مشهد ادامه داد: ما اگر بتوانیم تنها یک روز ماندگاری زائر را در مشهد افزایش دهیم، 200 هزار شغل در این شهر ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ما هر هفته پروژه‌های خود را در فراخوان‌های متعدد اعلام می‌کنیم و آمادگی کامل در جهت تعامل با شهروندان و ایجاد رونق اقتصادی در شهر را که منتج به افزایش ماندگاری زائر و گردشگر در مشهد می‌شود داریم.

 

 

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها