استارتاپهای شهرستانها را دریابید

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2050
استارتاپها امروز یکی از مهمترین ارکان کارآفرینی در اقتصادهای مدرن به شمار می‌روند. اگرچه "استارتاپ" عموما به شرکتها و یا گروههای کاری کوچکی گفته می‌شود که طرح و برنامه کاریشان در زمینه فنآوری اطلاعات باشد، اما اخیرا به همه فعالیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف فنآوری مرتبط هستند نیز اتلاق می‌شود.

 


هفته گذشته دانشکده فنی و حرفه‌ای نیشابور یک رویداد استارتاپی سه روزه را برای جوانان و نوجوانان نیشابوری در دو سطح دانشجویی و دانش‌آموزی برگزار کرد. فرایندهای طراحی شده برای ایده‌پردازی، طراحی مدل کسب‌وکار، پردازش و چرخش ایده توسط مشتریان احتمالی و تبدیل آن به محصول‌های حداقلی قابل ارائه به بازار بسیار عالمانه انجام شده بودند.

در این استارتاپ‌ها، اجزاء مدل کسب‌وکار، این موارد را شامل می‌شدند: پیشنهاد ارزش، فعالیتهای کلیدی،منابع کلیدی، شرکای کلیدی، ساختار هزینه‌ها، جریان‌های درآمدی، مسیرهای توزیع، ارتباط با مشتریان، بخش‌بندی مشتریان.

پس از آنکه استارتاپها‌ در چنین فرایندی شکل می‌گرفتند در یک فرآیند داوری دقیق با یکدیگر رقابت کرده و پس از کسب امتیازهای لازم برای شروع کار خود توسط دانشکده فنی‌وحرفه‌ای نیشابور مورد حمایتهای محدود قرار می‌گرفتند.

شور و شوق و ذوق و استعدادهایی که در بین جوانها و نوجوانهای شرکت کننده در این رویداد کارآفرینی به چشم می‌خورد بسیار ستودنی بود. به گمان من پتانسیلهایی از این دست که قادرند چنین رویدادهای عظیمی را خلق کرده تا در بستر آنها خلاقیتهای نسل جوان جامعه فرصت ظهور و بروز پیدا کنند، فراوانند و رویداد اخیر نیشایور که پنجمین مورد از این نوع در این شهرستان بود یکی از بهترینهای آنها محسوب می‌شود.

یکی از صحنه‌های شگفت‌انگیزی که در این رویداد دیده می‌شد، توقع کم به همراه انرژی و انگیزه بسیار گروه‌های منتخب برای به ثمر رساندن فعالیتشان بود. به عنوان مثال یکی از تیم‌هایی که به مرحله نهایی رسیده بود با پیش‌بینی سود سه میلیون تومان در مدت یکسال بودجه‌شان را بسته بودند! محصولی که اگر مورد پشتیبانی قرار بگیرد و وارد بازار شود، سودی بسیار فراتر از این رقمها را برای صاحبانش به ارمغان خواهد برد.

وجود چنین پتانسیلهای بکر و ارزشمندی در شهرستانها نباید از چشم مدیران و مسئولان ذیربط دور بماند. باید با توجه ویژه به چنین رویدادهایی بستر مناسب برای رشد و توسعه چنین مراکز کارآفرینی ایجاد شده و در برخی موارد الگوهای موفق آنها شناسایی و در سطح ملی معرفی شده و توسعه یابند.

علاوه براین، باید در همان سطح شهرستانها فرایندهای اداری لازم برای حمایتهای اداری، مالی و ارتباطی نیز در سطوح مختلف ادارات، سازمانها و بانکهای ذیربط طراحی و یا تکمیل شوند تا چنین حرکتهایی بتوانند رشد یافته و به ثمر بنشینند.

مسلما به ثمر نشستن چنین حرکتهای نابی می‌تواند نه تنها گام موثری برای کمک به حل مشکل بیکاری در کشور به حساب آیند که حتی خود راهی باشد به سوی یک توسعه همه جانبه، هم در سطح محلی و هم در سطح استانی و ملی.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها