رییس جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

مراکز خدمات کشاورزي سبب تقويت زيرساخت‌هاي کشاورزي براي توسعه مي‌شود

۱۷ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 205
رییس جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه مراکز خدمات کشاورزي سبب تقويت زيرساخت‌هاي کشاورزي براي توسعه مي‌شود، گفت: خراسان جنوبي داراي 21مركز خدمات جهادكشاورزي با 80 نفر نيروي انساني و حدود 83 هزار بهره‌بردار است.

به گزارش ایسنا، هاشم ولی‌پورمطلق  در جلسه كميته فني ترويج استان با بیان اینکه مراکز خدمات کشاورزي سبب تقويت زيرساخت‌هاي کشاورزي براي توسعه مي‌شود، گفت: خراسان جنوبي داراي تعداد11شهرستان،21مركز خدمات جهادكشاورزي با 80 نفر نيروي انساني در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و حدود 83 هزار بهره‌بردار است.

ولی‌پورمطلق ادامه داد: مراكز ترويج و خدمات جهاد كشاورزي مجموعه‌اي است كه امكان انتقال‌ دانش‌ عمومي‌، فني‌ و تبادل‌ اطلاعات‌‌ ترويجي‌ را برای ايجاد زمينه‌هاي مشاركت و تسريع در ارائه خدمات آموزشي ترويجي، تحقيقي و مشاوره فني براي توليدكنندگان و بهره‌برداران بخش كشاورزي مهيا مي‌كند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: تقويت و تعميم ارتباط مستقيم با بهره‌برداران، شناخت توانمندي‌ها و رفع مشكلات كشاورزان به منظور افزايش ارزش افزوده در حوزه‌هاي تحت‌پوشش، اولويت برنامه‌هاي آموزشي ترويجي، مجهز کردن كارشناسان و مسئولين به علوم و فنون نوين كشاورزي را از مهم‌ترين عامل‌هاي موفقيت در بخش كشاورزي استان از سوي مسئولين مراكز  جهاد كشاورزي دانست. وی افزود: مراکز خدمات جهاد کشاورزی توانسته با به‌کارگیری نیروها و سایر امکانات موجود با همیاری و مشارکت کشاورزان و روستاییان در زمینه‌های مختلف عمرانی و اجرای فعالیت‌های آموزشی ترویجی در زیر بخش آب، خاک، زراعت، دام و طیور ایفای نقش کند.

ولی‌پورمطلق ركن اصلي وزارت جهاد كشاورزي را ترويج و تحقيقات برشمرد و تصریح کرد: يكي از مهم‌ترين رسالت‌هاي جهاد كشاورزي بحث آموزش بهره‌برداران و انتقال اطلاعات نوين به آنان در سطح مزارع است. وی به نتايج و دستاوردهاي سفر رياست جمهور به خراسان جنوبي اشاره‌اي داشت و افزود: دو طرح مهم انتقال آب در سطح 600 كيلومتر و 8 مجتمع گلخانه‌اي و 22 مجتمع دامپروري با اعتبار بسيار خوبي مصوب شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی داشتن اطلاعات كافي از آمار و دستورالعمل‌هاي كشاورزي را از سوي مسئولين مراكز جهاد كشاورزي مهم تلقي کرد و خاطر نشان کرد: داشتن انگيزه براي انجام صحيح وظايف و خدمت به بهره‌برداران از مهم‌ترين اصول موفقيت است كه بايد با برنامه‌ريزي و چشم‌انداز آينده بخش كشاورزي استان مد نظر قرار گيرد.

ولی‌پورمطلق جمع‌آوري آمار و اطلاعات، تدوين شناسنامه و ساير موارد مورد نياز بانك اطلاعات كشاورزي از تمام استعدادها و توانمندي‌هاي بالقوه و بالفعل كشاورزي در حوزه تحت‌پوشش، بررسي توانمندي‌ها، ظرفيت‌ها، تنگناهاي توليدي، مسايل و مشكلات بخش كشاورزي و توسعه روستايي در حوزه عمل، نظارت مستمر بر پروژه‌هاي مصوب حوزه تحت‌پوشش و ارايه گزارش به مراجع ذيربط، ارايه خدمات مشاوره فني، آموزشي و ترويجي به بهره‌برداران بخش كشاورزي بر اساس سياست‌هاي وزارت و با هماهنگي واحدهاي سازماني ذيربط، برقراري ارتباط مستمر و مؤثر با كشاورزان از طريق سازماندهي بهره‌برداران، نخبگان، مددكاران ترويجي و گروه‌هاي اجتماعي و اقتصادي، زمينه‌سازي براي ايجاد مزارع نمايشي، پژوهش‌هاي ميداني و كاربردي با مشاركت بهره‌برداران و بررسي و اصلاح نظام‌هاي بهره‌برداري و متشكل كردن بهره‌برداران در حوزه‌هاي مختلف بخش كشاورزي را از مهم‌ترين وظايف مراكز جهاد كشاورزي برشمرد.

« منبع خبری : ایسنا » آخرین ویرایش : ۲۰ دی ۱۳۹۳, ۰۹:۱۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها